Androgeny - mužské pohlavní hormony

Androgeny jsou mužské pohlavní hormony. Jejich nejznámějším představitelem je testosteron. Androgeny se u mužů tvoří hlavně ve varlatech a v malém množství i v nadledvinkách.

Pro muže jsou důležité prakticky od začátku jeho existence, protože již během vývoje v děloze androgeny určují vývoj pohlavních orgánů tak, aby se vyvinula varlata a penis a nikoliv ženské pohlavní orgány. Když se u malého chlapce během nitroděložního vývoje androgeny v důsledku nějaké poruchy dostatečně netvoří, má to za následek vznik vrozených deformací mužského genitálu.

I v dalších měsících a letech života jsou však androgeny pro muže nezbytné. Bez androgenů by muži mohli jen snít o hrubém hlase, chlupaté hrudi a mohutných svalech. V partnerském životě by byli v podstatě nepoužitelní, protože by jim chyběla chuť na sex a dobrá erekce by byla pouze zbožným přáním. A podobné by to bylo i s plodností. Takže můžeme říci, že bez androgenů by muži nebyli muži.

Androgeny navíc ovlivňují růst a kvalitu kostí, paměť, ukládání tuku na břiše, tvorbu červených krvinek a další procesy v organismu.

Tvorba androgenů v mužském organismu neprobíhá během celého života stejně. Po poměrně prudkém zvýšení jejich tvorby v pubertě, které má za následek formování mužského typu postavy, zvětšování penisu a varlat a zvětšení sexuální touhy, se tvorba androgenů stabilizuje. Později, velmi individuálně, ale u některých mužů již od 30 roku života se tvorba androgenů postupně začíná snižovat. Nejvýrazněji se tento pokles projevuje u mužů po padesátce. Začínají přibírat, hlavně v oblasti břicha, jsou unavenější, velmi často usnou v křesle, nebo při sledování televizoru, zhoršuje se jejich paměť. Nejvíce jich však trápí snižování libida, tedy chuti na sex a zhoršování erekce. Všechny tyto příznaky nazýváme syndrom stárnoucího muže, nebo andropauza. V diagnostice nám pomáhá stanovení hladiny testosteronu v krvi. Pokud se nedostatek androgenů opravdu potvrdí, doporučujeme mužům léčbu preparáty testosteronu, které zvýší hladinu androgenů v krvi. Léčba zmíněné příznaky rychle zlepší, nebo úplně odstraní.

Vliv androgenů na muže však není pouze pozitivní. Je dokázáno, že androgeny urychlují růst již existujícího nádoru prostaty (avšak nemohou vyvolat jeho vznik), proto u každého muže, kterého plánujeme preparáty testosteronu léčit, musíme nejprve nádor prostaty bezpečně vyloučit. Pokud muž užívá androgeny ve velkých množstvích (například jako doping v kulturistice nebo vzpírání), s vysokou pravděpodobností je prakticky neplodný. Pouze na základě působení androgenů se může projevit i vrozený sklon k plešatosti (eunuchové mají většinou krásné husté vlasy).

Androgeny jsou tedy pro muže velmi důležité. Musíme však být velmi opatrní při jejich užívání, protože ne jen nedostatek, ale i nadbytek androgenů může mít za následek chorobné změny v organismu.

Androgeny se v malých množstvích tvoří i u žen. Pocházejí ze tří zdrojů - vaječníky, nadledviny a tuk. Právě tuk může být u žen s nadváhou zdrojem značného množství androgenů, které mohou negativně ovlivnit například i růst a formu ochlupení. Je to možná překvapivé, ale androgeny hrají důležitou roli v procesu ovulace. Kromě toho u žen ovlivňují i chuť na sex.

 

Příběh

40-letý muž přišel do ambulance pro zhoršení erekce. Již asi 10 let si stěžoval na chronickou únavu, nevýkonnost. V práci se nemohl dlouho soustředit, byl ospalý.. Pro tyto příznaky absolvoval množství vyšetření a prošel rukama lékařů snad všech specializaci. Bezvýsledně. Při rozhovoru na naší ambulanci hovořil i o podstatném snížení chuti na sex a fyzické slabosti, pro kterou nebyl schopen vykonávat běžné fyzicky náročnější práce v domácnosti, za což vysloužil častou kritiku manželky. Řeč měl tichou, nevýraznou ramena svěšená. Pro nízkou hladinu testosteronu se začal léčit androgenů preparáty. Na kontrolu přišel o měsíc a byl to úplně jiný člověk. Usměvavý, sebevědomý a veselý. Řekl, že až teď začal žít. Má chuť chodit do práce, nemá problém ráno vstát, je plný energie. Jeho sexuální život se vrátil do normálních kolejí. Řekl, že až teď začal opravdu žít.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Jak si udržet plodnost?

Mužská a ženská plodnost - stále citlivější téma. Stále větší problém. Někdy můžete svou plodnost ovlivnit i...
více…

Roztroušená skleróza a sexualita

Jaký vliv může mít roztroušená skleróza na mužskou sexualitu? Roztroušená skleróza může postihovat všechny...
více…