Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se nedostanou do dělohy. Jsou dostupné v různých formách, aplikují se před stykem, ale nesmí se několik hodin smýt. Patří sem krémy, želé, pěny, čípky, tabletky a podobně.

Je nutné si přečíst návod konkrétního přípravku ještě před jeho použitím a všechny podmínky přesně dodržovat. Používají se buď samotné, nebo v kombinaci s mechanickými bariérami. Současným nejpoužívanějším spermicidem je Nonoxynol-9. Má výborné spermicidní vlastnosti a také výrazný antimikrobiální a antivirový účinek.

 

Charakteristika spermicidů

Spermicidy jsou chemické látky, které odstraňují spermie v pochvě ještě předtím, než se tyto dostanou do horních částí rodidel ženy. Pravděpodobně působí i proti pohlavním chorobám. Některé spermicidy se aplikují 15 minut před stykem, a nesmí se po něm smýt 6 hodin. Odborníci se domnívali, že spermicidy dokáží zničit dokonce i virus HIV, ale ukázalo se, že si s tímto zákeřným virem neporadí. Chemickou antikoncepci lze používat samotnou, ale je nutno dodržovat přesné časové doporučení výrobce. Účinnost spermicidů je však nižší než například v kombinaci s kondomem.

 

Výhody spermicidů

Aplikují se do pochvy před každým pohlavním stykem. Výhodou spermicidů je jejich snadná dostupnost, i bez rad lékaře, žádné celkové nežádoucí účinky (ačkoliv může dojít ve výjimečných případech k místním případům alergie) a představují i určitou ochranu proti pohlavně přenosným chorobám. Jejich hlavní velkou výhodou tedy je, že je může používat téměř každá žena. Chemická antikoncepce není vyloučena ani pro ženy s poruchami krevního oběhu, onemocnění jater, kuřačky a podobně, tedy ne jako při hormonální antikoncepci. Některé spermicidy navíc fungují jako lubrikační gel. Snižují riziko přenosu některých pohlavně přenosných nemocí.

 

Nevýhody spermicidů

Jejich problémem je to, že musí být do pochvy zavedena v určitém okamžiku před pohlavním stykem a také několik hodin po pohlavním styku musí v pochvě zůstat, tedy vyžadují jistou sebekontrolu. Tyto prostředky však nejsou většinou levné.

K spermicidním látkám patří i krémy a globule (želatinová látka v podobě kuličky), které se do pochvy zavedou pomocí aplikátorů nebo ručně do pochvy těsně před pohlavním stykem. Působí asi 1-2 hod., Pak se rozloží, čili mají poměrně krátkou účinnost. Nevýhodou je menší spolehlivost, proto je nutné dodržovat časové instrukce uvedené na obalech, případně přidat ještě jako další ochranu kondom. Sperimicídní látka může někdy narušit přirozenou poševní mikroflóru, což může u některých žen vést k rozvoji kvasinkových infekcí. Při každém pohlavním styku je nutné je aplikovat znovu před očekávanou ejakulací.

 

Rozdělení spermicidů

Přípravky lze rozdělit podle typu účinné látky na spermicidy s účinkem na povrchovou membránu spermie a na spermicidy využívající enzmytickou inhibici spermií. Kromě toho je lze rozdělit podle lékové formy na pěny, krémy, želé, vaginální čípky či vaginální tabletky.


Doporučení při používání spermicidů

Spermicidní přípravky je nutné používat před každým stykem nezávisle na fázi cyklu. Je třeba se vyhnout mytí a poševním výplachům mýdlem nejméně dvě hodiny před a po pohlavním styku, protože voda s mýdlem ničí účinnou látku v nich. Hygienu je možné udržovat čistou vodou. Pokud je nezbytná léčba jinými vaginálními přípravky, například proti infekci, je vhodné použití spermicidů přerušit. Jsou vhodné pro páry, které nemají častý sexuální styk nebo pro krátkodobé využití jako doplněk bariérových metod.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Pozor na nechtěné suvenýry z dovolené!

Léto uvolňuje vztahy. Přispívá k tomu nejen slunečné počasí, ale změna prostředí. Dovolená, kdy si bereme volno i...
více…

Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…