Hormonální antikoncepce a jiné léky

Jsou to léky, které pomáhají tělu bojovat s bakteriemi a viry tím, že zabíjejí nebo oslabují bakterie. Jsou neškodné vůči virálním infekcím, například při běžné rýmě a houbovým infekcím, například proti plísním. Patří mezi nejčastěji léky v moderní medicíně.

Antibiotika a hormonální antikoncepce

Jedním z rizik je užívání antibiotik. Ty ovlivňují střevní mikroflóru a tedy i vstřebávání a účinnost antikoncepční tabletky. Do těla se tak nedostane potřebná dávka hormonů a na tabletky se již do konce cyklu nemůžete naplno spolehnout. Proto je důležité, aby žena na tuto možnost myslela a raději se chránila jiným způsobem do konce využívání cyklu, a to ať už kondomem, nebo jinými způsoby ochrany před početím. Spolehlivost hormonálních antikoncepčních tabletek snižují i některé choroby trávicího traktu.

Všechny antibiotika nepříznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Bakterie, které v nich žijí, se podílejí na recyklaci hormonů. Hormony, které žena sní v tabletě, jsou ve střevech pozvolna zpracované na rozpustné deriváty a následně putují do střeva, aby se vyloučily. Účinkem bakterií jsou chemicky pozměněny a vráceny zpět do krve. Tento koloběh prodlužuje setrvání hormonů v těle. Ne všechny antibiotika jsou stejné, některé ovlivňují střevní mikroflóru více, jiné méně. Největší riziko hrozí u širokospektrých antibiotik, které kromě bakterií způsobujících nemoci ničí i střevní bakterie. Pokud ženě předepíše lékař antibiotika, je třeba ho upozornit na to, pacientka užívá hormonální antikoncepci a požádat ho o vysvětlení míry rizika otěhotnění pro konkrétní přípravek.

 

Projímadla

Charakteristika

Projímadla (laxativa) jsou látky, které podporují vyprazdňování střev a používají se proti zácpě. Zácpa se může projevit nepříjemným pocitem vytlačování a přeplnění, bolestmi břicha, obtěžováním a pocitem neúplného vyprázdnění. Využívány jsou i na cílené vyprazdňování střev, například pro vyšetření a k některým léčebným procedurám. Tendence k zácpě narůstá přímo úměrně s věkem. Typická je u lidí se sedavým zaměstnáním a u lidí upoutaných na lůžko.

Zácpu, kterou trpí častěji ženy než muži, nevyřeší užívání projímadel. Její problematika je složitější a vždy je třeba hledat pravou příčinu. Mohou jí být špatné stravovací návyky (málo balastních látek v potravě) nedostatečný příjem tekutin, stres, nervozita, některé poruchy metabolismu. Užívání projímadel s dráždivými účinky není bez rizika, neboť narušuje vodní a iontovou rovnováhu.

 

Projímadla a hormonální antikoncepce

Problémy se mohou vyskytnout i při zvracení nebo velmi silném průjmu. Jednorázově by to nemusel být problém, rozhodně byste však tento typ léků neměli užívat pravidelně či dlouhodobě, mají totiž negativní vliv na střeva. Mírné poháněcí účinky mají mnohé potraviny, které působí přece jen o něco šetrnější než léky.

Pokud se tyto nepříjemnosti dostaví do tří až čtyř hodin po požití tabletky, tak ji můžete rovnou považovat za zapomenutou, protože organismus ji neměl šanci dostatečně zpracovat. V praxi to znamená, že přijímání léků z gastrointestinálního traktu může být užíváním laxativ zpomalené, čili laxativa nesmějí být užívány při současném užívání perorální antikoncepce. V jakém časovém odstupu mohou projímadla být brány je napsáno v příbalovém letáku léku nebo se na to třeba zeptat lékaře. I při rektálně podávaných projímadel může dojít k problémům s kvalitou kondomů, při análním sexu.

 

Antiepileptika - léky proti epilepsii

Charakteristika

Antiepileptické přípravky fungují na principu útlumu dráždivosti nervových buněk v mozku. Nelze s jistotou říci, které antiepileptikum je nejbezpečnější a které nejrizikovější. Dnes již existují nové antiepileptika, která mají méně vedlejších nežádoucích účinků, jako tomu bylo u léků v nedávné minulosti. Nová generace léků proti epilepsii již spolehlivost antikoncepce neovlivňuje. Ani dlouhodobé užívání antikoncepce neovlivňuje výskyt epileptických záchvatů.

 

Antiepileptika a hormonální antikoncepce

Pokud je žena epileptická, je důležité, aby se při volbě nejvhodnější metody antikoncepce poradila se svým neurologem a gynekologem. Je možné, že některé antiepileptické léčby mohou mít vliv na účinek hormonální antikoncepce, což může vést k nechtěnému otěhotnění. Existuje možnost interakce mezi hormony v antikoncepčních pilulkách (estrogeny a progesteron) a léky. Některé z těchto léků urychlují rozklad hormonů v krvi, což způsobuje, že hormonální antikoncepce nemusí být dostatečně účinná.

Populární jsou zejména "mini pilulky, které obsahují relativně malé množství estrogenů (méně než 35 mikrogramů). Toto množství však podle odborníků není dostačující na ochranu proti početí pro ženu s epilepsií, protože nejčastěji předepisované antiepileptické tabletky zkracují dobu, kdy jsou hormony přítomné v krvi. Je proto možné, že žena bude potřebovat tabletky s vyšším obsahem estrogenů a i v tomto případě existuje určité riziko nechtěného otěhotnění. Žena by proto, pokud užívá léky urychlující rozklad hormonů v krvi, měla používat vhodným způsobem i některou z mechanických metod antikoncepce společně s hormonální antikoncepcí.

 

Léky na cukrovku

Charakteristika

Cukrovka je nemoc látkové přeměny. Její nejvýraznějším projevem je zvýšení cukru v krvi - hyperglykémie. Hyperglykémie je následkem poruchy vylučování inzulínu nebo účinku inzulínu v cílových tkaninách. Při cukrovce kromě nedostatečné přeměny cukrů v organismu dochází k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Zvýšené hodnoty krevního cukru v průběhu let vedou k poškození cév. K regulaci hladiny cukru v krvi je nezbytná přítomnost hormonu inzulínu.

 

Diabetes a hormonální antikoncepce

V minulosti měly diabetičky omezený výběr antikoncepce. Ještě donedávna se doporučily hormonální pilulky, které měly negativní vliv na metabolickou kompenzaci, způsobovaly poruchy tukového spektra a zvyšovaly riziko trombózy v nohou a plicní embolie. Současná antikoncepce je i pro diabetičky, neboť jde o kombinované přípravky s velmi nízkým obsahem hormonů. Jde zejména o preparáty obsahující gestagen, který neovlivňuje denní spotřebu inzulinu a nebyly pozorovány změny v koncentracích cholesterolu. Při výběru vhodné antikoncepce je však nutná spolupráce gynekologa a diabetologa. Když jde o těžkou cukrovku s cévními změnami, rozvinuté cévní komplikace či hypertenzi, užívání hormonální antikoncepce se nedoporučuje.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…