Hormonální antikoncepce - rady

Při užívání hormonální antikoncepce jsou nutné pravidelné prohlídky. Obecně platí, že by žena měla být prohlédnuta každý rok.

Lékaře je třeba vyhledat co nejdříve, když se objeví následující příznaky:

Žena si všimne jakékoliv změny zdravotního stavu, všimne si hmatatelného uzlíku v prsu, užívá další léky, počítá-li s tím, že bude imobilizována nebo půjde na operaci (třeba se poradit s lékařem alespoň čtyři týdny dopředu), má neobvykle silné vaginální krvácení, zapomene užít dražé v prvním týdnu užívání a měla pohlavní styk v předchozích sedmi dnech, krvácení se nedostavilo dvakrát za sebou nebo pokud má podezření, že by mohla být těhotná.

 

Užívání tabletek je nutné přerušit rovněž v následujících situacích:

neobvyklý kašel

silná bolest na hrudi, která může vystřelovat do levé ruky

dušnost

jakákoliv neobvyklá, silná nebo dlouhodobá bolest hlavy nebo záchvat migrény

částečná nebo úplná ztráta vidění nebo dvojité vidění

nezřetelná výslovnost nebo ztráta schopnosti mluvit

náhlá změna sluchu, čichové nebo chuťové vjemy

závrať nebo mdloba

slabost nebo omezená pohyblivost kterékoliv části těla

silná bolest břicha

silná bolest nebo otok dolní končetiny


Změna antikoncepce - kdy se pro ni rozhodnout

1. Zapomínání na užívání antikoncepční pilulky

Část žen zapomene užít tabletu každý den, nebo ji neužije každý den ve stanoveném časovém intervalu, čímž se sníží její účinnost. Pokud v takovém případě nepoužívá dodatečnou antikoncepci, například kondom, až do nástupu nejbližší menstruace, je riziko těhotenství zvýšené. Podle jisté studie 1 z 31% žen užívá antikoncepční pilulky bezchybně, skoro polovina žen jednou měsíčně chybuje a přes 20% žen zapomene vzít pilulku více než dvakrát měsíčně. Pokud však žena neužije tabletku déle než 12 hodin, může dojít k selhání antikoncepčních účinků.

Správně by se měly pilulky užívat 21 dní za sebou, pak následuje sedmidenní přestávka na menstruační krvácení. Některé druhy orální antikoncepce mají v balení 28 tablet, aby nemusely přerušovat každodenní "rituál" užívání tablety. Dodatečných sedm tablet hormony neobsahuje. Při častém zapomínání je vhodné změnit hormonální pilulky za jinou formu, například za antikoncepční náplast, která se aplikuje každých 7 dní. Pokud si žena zapomene náplast vyměnit, účinná látka se z náplasti uvolňuje ještě 48 hodin. Pacientka se také může rozhodnout pro další formu hormonální antikoncepce, například nitroděložní tělísko (zavádí se na 5 let) nebo podkožní implantát (na 3 roky).

 

2.Přibývání na váze

Zatímco starší antikoncepční přípravky s vyšší dávkou hormonů skutečně přispívaly k nárůstu hmotnosti, současná antikoncepce nárůst váhy téměř neovlivňuje. Místo staršího typu antikoncepce je proto vhodné užívat modernější antikoncepci. Je sice pravda, že některým ženám gestageny obsažené v antikoncepci mohou aktivovat zvýšenou chuť k jídlu, nebo zadržovat vodu v těle, což způsobuje mírný nárůst váhy. Zejména mladé dívky přibírají pod vlivem přirozeného tělesného vývoje.

Nasazení hormonální antikoncepce je přece jen umělý zásah do těla a organismus potřebuje jistý čas na přizpůsobení. Proto se v prvních třech měsících nejednou objevují nežádoucí účinky. Pro ženy, které dlouhodobě trpí pocitem nalití prsou, výraznými otoky kůže a také mírným nárůstem hmotnosti, je vhodné hormonální pilulky nové generace. Liší se od dosud dostupných přípravků syntetickým hormonem progestinem. Je podobný hormonu mineralokortikoidu, který v těle udržuje rovnováhu vody a solí.

 

3. Silné bolesti hlavy

Zejména během menstruace mohou trpět mnohé ženy nepříjemnými bolestmi hlavy. Za příčinu tohoto stavu odborníci považují sníženou hladinu hormonu estrogenu v krvi při menstruaci, tedy během přestávky v užívání hormonální antikoncepce. Vhodným řešením jsou například monofázické antikoncepční pilulky, které není nezbytné týden během menstruace vysadit.

 

4. Nechuť na sex

Z pohledu antikoncepce je obtížné určit vliv antikoncepce na libido, přestože subjektivně mohou tabletky u některých žen vyvolávat nechuť na sex. V takovém případě je vhodné vyměnit tabletky za jiné s nižšími dávkami hormonů a poradit se svým gynekologem. Na vině však může být i stres, citové rozpoložení nebo jiné psychologické faktory.

 

5. Nepravidelné krvácení

Část žen pozoruje mimo menstruační krvácení i při užívání hormonální antikoncepce, hlavně v počátcích jejího užívání. Za toto krvácení může nedostatek estrogenů a měl by ho posoudit gynekolog. Mimo menstruační krvácení je vždy signálem, že se děje cosi, co se vymyká normálu. Takové krvácení je například jedním z příznaků nádorového onemocnění děložního čípku nebo dělohy. Krvácení může způsobit i trhlinka na sliznici vagíny, za krvácení ale mohou i polypy, nebo malé vřídky. Příčin však může být více, a proto by jeho charakter měl posoudit gynekolog, jakož i případnou změnu vhodné antikoncepce.

Při užívání hormonální antikoncepce bez estrogenních složek poměrně často dochází k poruchám cyklu. Kritické jsou zejména první tři měsíce, kdy může žena kdykoli začít krvácet. Některým ženám menstruace dokonce zcela vymizí. Chybějící menstruace však nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Spíše naopak. Pro ženy, které trpěly pro silné krvácení při menstruacích anémií, je to i vhodná léčebná kúra. Nevýhodou ochrany implantátem a nitroděložním systémem je, že návrat k plodnosti trvá poměrně dlouho, dokonce i několik měsíců.

 

6. Potíže se žaludkem

Pokud žena má při užívání hormonální antikoncepce problémy se žaludkem a chce zvolit šetrnější antikoncepci, vhodným řešením je antikoncepční náplast. Hormony z náplasti se do těla uvolňují přes kůži přímo do krevního oběhu, čímž nedochází k zatěžování organismu (jater, trávicího traktu) jako při tabletách. Výhodou při transdermální aplikaci je, že optimální uvolňování hormonů do organismu je dáno strukturou náplasti - velikostí otvorů v membráně, délkou kanálků a mírou jejich naplnění léčivem.

Proces vstřebávání množství hormonů do organismu je přesně řízen a hladina hormonů je tak vyrovnaná. Přímo do krve se také vstřebávají hormony z antikoncepční injekce, nitroděložního tělíska nebo podkožního implantátu. Netřeba zapomínat, že minimální zkušební doba je u každého přípravku hormonální antikoncepce alespoň tři měsíce, dříve nemá význam hodnotit, vysazovat nebo měnit za jiný. Pokud ženě po třech měsících nový přípravek nesedne, může se klidně vrátit k původní antikoncepci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…