Nouzová antikoncepce - Postinor, Escapelle

Nouzová antikoncepce je jedinou antikoncepční metodou, používanou po nechráněném pohlavním styku. Její smyslem je okamžitá dostupnost v krizových situacích, například užívá se po nechráněném pohlavním styku nebo při selhání jiné antikoncepční metody, například když se svleče nebo praskne kondom, nebo když žena zapomene užít hormonální antikoncepci, nebo po vypuzení nitroděložního tělíska, případně i po pohlavním zneužití. Není určena na pravidelné užívání, avšak její dostupnost přispívá ke snížení nechtěných těhotenství a potratů.

 Aktualizováno - od 28.11.2011 je nouzová antikoncepce Postinor a Escapelle v lékárně k dostání i bez  předpisu. Stačí se v lékárně prokázat občanským průkazem.

Princip nouzové antikoncepce

Nouzová antikoncepce se volně prodává v 37 zemích světa. Může se užít kdykoli, nezávisle na fázi menstruačního cyklu, je třeba tak učinit co nejdříve, obvykle do 72 hodin po pohlavním styku. Nejúčinnější je totiž bezprostředně po styku. Čím více se jí užití oddaluje, tím se snižuje její účinek. Při použití nouzové antikoncepce by až do začátku dalšího menstruačního cyklu měly být používány i lokální bariérové metody jako kondom nebo pesar. Nouzová antikoncepce se nazývá také "tabletkou po".

Výhody nouzové antikoncepce

Nouzová antikoncepce má vysokou antikoncepční spolehlivost (61-99%), v závislosti od doby podání po nechráněném pohlavním styku. Jde o pohotovostní antikoncepci, zabraňující početí, pokud se použije hned po styku nebo nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku.

Nevýhody nouzové antikoncepce

Nouzová antikoncepce není určena pro každodenní používání, čili lze použít jen příležitostně, maximálně dvakrát do měsíce. Má sloužit spíše jako první pomoc v nouzi. V principu platí, že čím dříve se použije, tím je její účinnost vyšší. Není účinná, pokud již dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka, nezpůsobuje tedy minipotrat.

Druhy nouzové antikoncepce:

V současnosti je nejrozšířenější účinnou látkou obsaženou v tabletách levonorgestrel. Pilulky s hormonem levonorgestrelu, které jsou podávány buď jako dvě pilulky (Postinor), nebo ve formě jedné pilulky (Escapelle). Jelikož oba preparáty jsou pouze krajním řešením, neměly by se užívat denně. Nouzové tabletky nepřerušují těhotenství, pouze zabraňují otěhotnění.

A) Postinor - pouze na lékařský předpis od 28.11.2011 bez lékařského předpisu s omezením

Charakteristika Postinoru

Tento přípravek se používá pouze v případech, kdy při pohlavním styku nebyla použita žádná metoda antikoncepce, případně antikoncepční prostředek byl použit nesprávně, případně při chybně ukončené přerušované souloži nebo po znásilnění. Postinor se může užít maximálně dvakrát do měsíce a je jen na lékařský předpis. Funguje na hormonálním principu, způsobuje včasné změny děložní sliznice tak, že uhnízdění oplodněného vajíčka není možné. To se naopak vstřebá a odejde s menstruační krví.

Princip Postinoru

Je určen pro perorální podání, přičemž léčba vyžaduje užití dvou tablet. Nejvyšší účinnost se dosáhne, pokud se první tableta užije co nejdříve (do 72 hodin) po nechráněném pohlavním styku. Druhou tabletu je třeba užít 12 hodin (ne později než 16 hodin) po první tabletě. Pokud žena zvrací během tří hodin od užití kterékoli z těchto tablet, třeba ihned užít další tabletu.

Předepsání Postinoru

Předepsat ho ženě může například i lékař kdekoliv na pohotovosti. Žena musí užít dvě tabletky. Dvojtabletkový Postinor však již pomalu mizí z trhu a postupně jej nahrazují tabletky s jednou dávkou, obsahující dvojnásobnou dávku hormonů. Ukazuje se, že účinněji může zabránit neplánovanému otěhotnění právě zpřístupnění nouzové antikoncepce dostupné bez lékařského předpisu.

Účinnost Postinoru

Postinor může a nemusí blokovat ovulaci, případně snižovat funkci žlutého tělíska, blokuje zrání spermií. Jeho spolehlivost závisí od doby podání po nechráněném pohlavním styku, čili čím dříve se lék užije, tím lépe. V tomto případě dosahuje antikoncepční spolehlivost 61 až 99%.

Vedlejší účinky Postinoru

V některých případech se může vyskytnout nevolnost, bolesti v podbřišku, únava, bolesti hlavy, závratě, napětí v prsou či zvracení.

Vhodnost užívání Postinoru

Je však třeba pamatovat na to, že Postinor není určen pro denní užívání. Není však účinný, když už dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka, nedoporučuje se užívat u pacientek s těžkou jaterní dysfunkcí nebo těžkými malobsorpčními syndromy, například Crohnovou chorobou. V případě těhotenství ženy nemá užívání tablet Postinor negativní vliv na vývoj těhotenství.

B) Escapelle - pouze na lékařský předpis od 28.11.2011 bez lékařského předpisu s omezením

Charakteristika Escapelle

Escapelle je postkoitální kontraceptivum, které může chránit před nechtěným otěhotněním, nebo po selhání kontraceptívní metody, přičemž jde o novější verzi známého přípravku Postinor. Nouzová antikoncepce Escapelle obsahuje 1 tabletu v balení, která se používá jednorázově. Je třeba ji v případě potřeby užít co nejdříve po nechráněném styku, nejpozději do 72 hodin, tehdy je nejúčinnější. Je určena pouze pro nouzové případy a nesmí se užívat jako pravidelná metoda antikoncepce.

Účinnost Escapelle

Pokud se tabletka Escapelle užije během 72 hodin po nechráněném pohlavním styku, zabrání asi 84%. Neochrání však před otěhotněním, pokud má žena nechráněný pohlavní styk opět po jejím užití, ani před HIV a jinými sexuálně přenosnými nemocemi.

Vedlejší účinky Escapelle

Někdy může žena po jejím užití pociťovat nevolnost, případně zvracení, bolesti hlavy, napětí v prsou, závratě či únavu. Menstruační krvácení u žen probíhá obvykle normální, v některých případech se může menstruace začít o několik dní dříve nebo později, případně může nastat špinění. Když se menstruace opozdí o více než 5 dní, nebo pokud nežádoucí účinky tabletky přetrvávají více dní, je vhodné navštívit gynekologa.

Vhodnost užívání Escapelle

Obecně ji může užívat většina žen ihned po skončení kojení. Doporučuje se poradit s lékařem, pokud je žena přecitlivělá na léčivou látku v tabletě, pokud má problémy s játry, je těhotná, pokud měla nechráněný styk před více než 72 hodinami, případně její zpoždění menstruace. Nevhodná je pro děti. Escapelle by se neměla užívat častěji než jednou za menstruační cyklus, protože by mohlo dojít k narušení cyklu. Po třech týdnech se doporučuje navštívit gynekologa, aby se žena ujistila, že tableta Escapelle účinkovala. Gynekolog zároveň doporučí užívání vhodné kontinuální antikoncepce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…

Měření bazální teploty

Měření podle této metody bývá většinou nejjednodušší a nejobjektivnější (teploměr jednoznačně ukazuje...
více…

Antikoncepční pěna

Pěna je vyrobena z polyuretanu s přidanými spermicidním látkami. Funguje tak, že žena si ji zavede do pochvy před...
více…

Prezervativ - kondom

Mužský kondom (kondom) je pouzdro z latexu, polyuretanu nebo jiného materiálu. Výhodné je ještě před nasazením...
více…

Pesar - vaginální diafragma

Pesar je pomůcka vyrobená z latexu nebo ze silikonu ve tvaru kloboučku, která se zavádí do pochvy. V pochvě působí...
více…

Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Rizikové pacientky při užívání hormonální antikoncepce

Ženy s kardiovaskulárním onemocněním Kardiovaskulární onemocnění (zejména koronární onemocnění srdce a...
více…

Antikoncepční injekce

Další formou hormonální antikoncepce jsou injekce, které se podávají měsíčně nebo čtvrtletně. Žena tedy nemusí...
více…