Rizikové pacientky při užívání hormonální antikoncepce

Ženy s kardiovaskulárním onemocněním

Kardiovaskulární onemocnění (zejména koronární onemocnění srdce a mozkové příhody) jsou nejčastějšími příčinami nemocnosti a předčasných úmrtí v Evropské unii. Tato skupina zdravotních problémů ovlivňuje srdce a okolní cévy a tento vliv může mít mnoho forem, například vysoký krevní tlak, koronární onemocnění tepen, onemocnění srdečních chlopní, mozková příhoda a revmatické onemocnění srdce.

 

Pacientky s onemocněním jater

Při déletrvajícím poškozováni jater léky, alkoholem nebo infekčními chorobami (chronická hepatitida B a C) dochází k pomalému a postupnému odumírání jaterních buněk a k jejich nahrazení vazivem, následkem čehož dochází k vazivové přestavbě struktury jater. Postupně dochází k selhání detoxikačních a dalších funkcí jater (syntéza proteinů, syntéza srážecích faktorů, syntéza hormonů). Akutní selhání jater představuje velmi závažný stav.

 

Silné kuřačky

Každý příbalový leták informuje uživatelky o tom, že by během užívání hormonální orální antikoncepce neměly kouřit. Pokud lékaře o kouření žena neinformuje, může jí naordinovat přípravek, který výrazně zvýší riziko trombózy. Kouření a hormonální antikoncepce ovlivňují srážlivost krve a toto riziko by uživatelka hormonální antikoncepce v žádném případě neměla podceňovat. Ženy-kuřačky, které užívají perorální antikoncepci, jsou více ohroženy srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí než ženy-nekuřačky, které berou antikoncepční pilulky. Kouření a paralelní užívání tabletek zabraňujících nežádoucímu početí zvyšuje také riziko rozšíření cév (onemocnění periferního oběhového systému).

 

Ženy nemocné na různé druhy rakoviny

Hormonální antikoncepci by neměly užívat ženy s prokázaným nebo suspektním (je podezření že existuje) nádorem prsu. Je nevhodná zejména pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu nebo jiná zhoubná onemocnění vnitřních nebo vnějších ženských rodidel.

 

Těhotné ženy a ženy v šestinedělí

Hormonální antikoncepční pilulky se nepodávají v těhotenství a v šestinedělí, během kojení, protože snižují tvorbu mléka. Právě proto je při každém předepisování této antikoncepce důležité precizní vyšetření u lékaře.


Ženy v pokročilém stadiu cukrovky

Hormonální antikoncepce se nedoporučuje v případě, kdy jde o těžkou cukrovku s cévními změnami. U každého pacienta jde především o udržení optimální hladiny cukru a tuku v krvi. Při cukrovce jsou podstatné tři věci: dieta, regulace hmotnosti a tělesné cvičení.

 

Ženy s diagnózou srpkovitou anémii

Anémie (chudokrevnost) znamená nedostatek červených krvinek nebo snížení koncentrace hemoglobinu v červených krvinkách. (Hemoglobin je krevní barvivo, které přenáší kyslík.) Když nastane nedostatek červených krvinek, kardiovaskulární systém není schopen přivést dostatečné množství kyslíku ke všem částem těla. Následně se ve tkáních sníží obsah kyslíku, což může vážně poškodit organismus.

 

Pacientky s diagnózou žlučových kamenů

Žlučové kameny jsou sraženiny složky žluči, které se tvoří ve žlučníku z cholesterolu nebo ze žlučových solí. Příčinou je nejčastěji zvýšená hladina cholesterolu v krvi a ve žluči, nebo snížený přívod tekutin, který způsobí zvýšené zahušťování žluče. Kameny, které se při pohybech žlučníku dostávají do žlučových cest způsobují záchvatovité, křečovité bolesti břicha (koliky) pod pravým žeberním obloukem. Pokud se kámen dostane do žlučových cest v játrech a blokuje odtok žluče z jater, může nastat žluté zbarvení kůže a sliznic.

 

Ženy s tromboembolickou chorobou

Trombóza je vznik krevní sraženiny, která může zablokovat krevní cévu.

K trombóze někdy dochází v hlubokých žilách na nohou (hluboká žilní trombóza). Jestliže se krevní sraženina uvolní z místa svého vzniku v žíle, může se dostat až do plicních tepen a zablokovat je. Tak vznikne takzvaná plicní embolie. Hluboká žilní trombóza se vyskytuje zřídka. Může vzniknout nezávisle na tom, zda užíváte pilulku či nikoliv. Může vzniknout i v případě, že žena otěhotní. Riziko je vyšší u žen, které pilulku užívají, než u těch, které ji neužívají, přesto však není tak vysoké jako v těhotenství. Krevní sraženiny se mohou velmi zřídka vyskytnout v krevních cévách srdce (tak dochází k srdeční příhodě) nebo v mozku (kde způsobí cévní mozkovou příhodu).


Při náhlých cévních mozkových a srdečních příhodách

Nejčastější příčinou akutního infarktu myokardu je prasknutí tukového (ateromatózního) plátu v cévní stěně a následné vytvoření krevní sraženiny, která skoro úplně nebo úplně ucpe koronární artérii. Tento stav prakticky zastaví nebo velmi významně sníží přívod krve a kyslíku do některé části srdečního svalu. Při závažnějším nedostatku kyslíku dochází k poškozování srdečních buněk a mnohé z nich začínají odumírat. Toto odumírání srdeční tkáně se nazývá srdeční infarkt nebo infarkt myokardu.

 

Silná migréna hlavy

U mnoha žen závisí výskyt záchvatů od menstruačního cyklu. Při užívání hormonální antikoncepce se některým ženám migrenózní bolesti zlepšily, u některých zhoršily. V těhotenství se migréna během druhého a třetího trimestru obecně zlepšuje a často zcela vymizí při ukončení období menopauzy. Výrazné migrenózní bolesti hlavy nebo jejich zhoršení při užívání jsou důvodem pro okamžité vysazení hormonální antikoncepce.

 

Při zvýšeném krevním tlaku (systolickém nad 14o a diastolickém nad 9o mmHg)

Vysoký krevní tlak podstatně zvyšuje riziko onemocnění koronárních cév a cév v mozku. V 3-5% případů mohou antikoncepční pilulky způsobit přechodné zvýšení krevního tlaku. Zároveň mohou způsobit zhoršení již existující hypertenze. Při pravidelných kontrolách a léčbě hypertenze bez poškození cévních stěn není hormonální antikoncepce kontraindikována. Při kontrole u gynekologa by takové pacientce měli zkontrolovat i krevní tlak. Krevní tlak si třeba pravidelně kontrolovat domácím digitálním tlakoměrem, nebo o to požádat lékaře. Optimální hodnota krevního tlaku je 120/80. Při vyšším tlaku se srdce musí více namáhat, přetěžuje se. Náchylní na něj jsou zejména obézní lidé a cukrovkáři.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…

Měření bazální teploty

Měření podle této metody bývá většinou nejjednodušší a nejobjektivnější (teploměr jednoznačně ukazuje...
více…

Antikoncepční pěna

Pěna je vyrobena z polyuretanu s přidanými spermicidním látkami. Funguje tak, že žena si ji zavede do pochvy před...
více…

Prezervativ - kondom

Mužský kondom (kondom) je pouzdro z latexu, polyuretanu nebo jiného materiálu. Výhodné je ještě před nasazením...
více…

Pesar - vaginální diafragma

Pesar je pomůcka vyrobená z latexu nebo ze silikonu ve tvaru kloboučku, která se zavádí do pochvy. V pochvě působí...
více…

Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Nouzová antikoncepce - Postinor, Escapelle

Nouzová antikoncepce je jedinou antikoncepční metodou, používanou po nechráněném pohlavním styku. Její smyslem je...
více…

Antikoncepční injekce

Další formou hormonální antikoncepce jsou injekce, které se podávají měsíčně nebo čtvrtletně. Žena tedy nemusí...
více…