Komplikace při potratu

Riziko komplikací při této operaci je poměrně malé - pohybuje se kolem dvou procent. Komplikace mohou být rané (krvácení, zánět, poranění dělohy, ztráta menstruace) nebo pozdní (neplodnost, sexuální dysfunkce, komplikace v následující těhotenství - problémy s placentou).

 

Jednou z nejlehčích komplikací je silnější krvácení v pooperačním období. Toto se obvykle dá řešit injekcemi na "stažení" dělohy (uterotonika), léky na snížení krvácení (hemostiptika) nebo v některých případech hormonálními pilulkami na několik dní či měsíců. V některých případech může být příčinou krvácení i infekce, která se během operace dostala z pochvy do dělohy. Tehdy má žena i bolesti v podbřišku a zvýšenou teplotu. V takovém případě je nutná antibiotická léčba, klid na lůžku a někdy i hospitalizace.

Po několika dnech se může objevit krvácení, neurčité bolesti v podbřišku přecházející až do křečí s následným vzestupem tělesné teploty. Jedná se o zánět sliznice dělohy endometritidy, která pokud včas žena nevyhledá lékaře, může přejít do zánětu celé dělohy a jejího okolí. Pro zabránění zánětu (nebo léčbu již začínajícího) se podávají antibiotika.

Další komplikací, která se může projevit krvácením, bolestmi nebo i teplotou, jsou rezidua po potratu (v děloze zůstanou malé části plodového vejce) nebo pokud je těhotenství velmi mladé a umístěno tak nešťastně, že výkonem není přerušeno a pokračuje dále. Tehdy je třeba ještě jednou v narkóze vyčistit dělohu (znovu vykyretovat).

Při potratu se může i "příliš seškrábat" děložní sliznice. V děloze se pak vytvoří srůsty a žena nemenstruuje, nebo jen velmi slabě, protože sliznice je velmi nízká nebo téměř žádná ("Ashermanův syndrom"). Řešení tohoto problému spočívá v operačním odstranění srůstů v děloze (hysteroskopická operace), zavedení nehormonálního antikoncepčního tělíska do dutiny děložní (aby se zabránilo vzniku nových srůstů mezi stěnami dělohy) a podávání hormonů na povzbuzení růstu sliznice v děloze.

Během operace může dojít i k poranění dělohy operačními nástroji. Nejméně ohrožující je částečné poranění stěny dělohy (krytá perforace), které se obvykle spontánně vyhojí v průběhu několika dní. Poranění (perforace), které proniká celou stěnou dělohy, vyžaduje v některých případech laparoskopické ošetření (přes dva až tři dvoucentimetrové řezy na břiše pod optickou kontrolou v celkové narkóze ošetří krvácející poranění dělohy). Vzácně je poranění dělohy tak závažné a hrozivé, že je nutné odstranění celé dělohy. Zcela raritně může nastat při perforaci dělohy i poranění střev, které si pak vyžaduje chirurgické řešení.

V drtivé většině jsou všechny výše popsané komplikace zvládnuty bez trvalých následků. Ale je třeba si uvědomit, že zánět může přejít do chronického stádia a výsledkem jsou změny na vejcovodech, které mohou vést k sterilitě ženy. Tyto ženy pak končí v programech asistované reprodukce (umělého oplodnění). I když úspěšnost těchto programů stále stoupá, ještě zdaleka nedosáhly ani 50% úspěšnosti.

Některé ženy mají po umělém přerušení těhotenství určité psychické problémy (depresivní stavy) a část žen má problémy se sexuálním životem (sexuální dysfunkce). Neplodnost patří mezi pozdní komplikace zákroku. Nejčastěji je způsobena zablokováním vejcovodů (zánětem, srůstu), které jsou pak neprůchodné pro spermie a vajíčko. V některých případech se dá problém řešit operací, v jiných je jedinou šancí ženy na dítě umělé oplodnění. Důsledky potratů se mohou projevit i v následujícím těhotenství. Uzávěrový aparát děložního čípku se může po potratu oslabit a nedokáže udržet celou dobu těhotenství. U žen po potratu je vyšší riziko potratu dalšího či předčasného porodu. Další komplikací v následujícím těhotenství může být nepříznivé uložení placenty (vcestná placenta = placenta praevia), nebo problém s odlučováním placenty po porodu (placenta se neodlučuje, protože pevně drží na stěně dělohy, nebo je dokonce do ní různě hluboko vrostlá). Tyto stavy mohou ohrozit ženu i na životě (silným krvácením).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vůně se senzorem pohybu - ideální společník k provonění osobního prostoru

Osvěžení vzduchu v interiéru a zároveň pohlcení nepříjemných pachů, to je práce nejrůznějších vonných...
více…

Osvěžovač vzduchu Easy Fresh – Přístroj

Koupí osvěžovače vzduchu, jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh Products nikdy neuděláte...
více…

Vonná elipsa Remind Air Curve Citrus

Decentní vůně čerstvých citrusových plodů se hodí do každého interiéru. Na trhu je ale spousta osvěžovačů...
více…

Nástěnný držák Remind Air Curve není součásti balení

Osvěžovače vzduchu jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh Products se dají umístit volně do...
více…

Vonná závěska Hang Tag Cotton Blossom

Jemná bavlna, to je ideální materiál, který všichni rádi nosíme. A dokážeme si snadno představit jeho měkkost a...
více…

Vonná závěska Hang Tag Cucumber Melon

Svěží vůně hned při vstupu do interiéru? Tak to nemusí být velký problém, zvláště když sáhnete po...
více…

Vonná závěska Hang Tag Mango

Vůně exotického ovoce a hřejivá oranžová barva doprovází netradiční tvar osvěžovače vzduchu od jedničky na trhu...
více…

Vonná závěska Hang Tag Honeysuckle

Voňavé prádlo nemusí být jen záležitost používání aromatické aviváže, která často nevydrží ani do druhého...
více…

Vonná závěska Bowl Clip Citrus

Osvěžovač vzduchu, to je téměř nezbytné vybavení každé toalety. Jinak, kdo by chtěl navštěvovat tu nejmenší...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…