Pesar - vaginální diafragma

Pesar je pomůcka vyrobená z latexu nebo ze silikonu ve tvaru kloboučku, která se zavádí do pochvy. V pochvě působí jako bariéra pro spermie, které se přes ni nemohou dostat dále a oplodnit vajíčko. Pro zvýšení účinku je ještě naplněna spermicidním látkou.

Používá se na to, aby podepřela některý z pánevních orgánů, který na to potřebuje - dělohu, pochvu, močový měchýř nebo konečník. Zavádí se do pochvy nejdéle šest hodin před pohlavním stykem. V pochvě může zůstat více než 12 hodin, ne však déle než 24 hodin. Po uplynutí stanovené doby je třeba pesar vytáhnout a umýt teplou vodou, zaprášíme zásypem a znovu zavést. Jeden pesar by měl vydržet přibližně jeden rok. Podobný jako pesar v účinnosti je i cervikální klobouček. Jde o malý gumový antikoncepční prostředek, který se nasazuje přes děložní hrdlo. Je menší než pesar a udržován sací silou.

 

Charakteristika pesaru

Vyrábí se v různých velikostech (50 - 105 mm v průměru), mezi nimiž musí lékař vybrat tu správnou velikost pro změření pochvy pomocí zvláštních kalibračních kroužků. Většina pesarů je určena pro vícenásobné použití, proto jej důkladně vyčistit. Číslo pesaru se může během života měnit. Po porodu potřebuje mnoho žen o něco větší.

 

Výhody pesaru

Tato antikoncepční membrána ve tvaru kloboučku se používá například při snížení dělohy, tedy tehdy, když děloha ztrácí oporu ostatních svalů a má tendenci "vypadnout". Jako pomůcka může pomoci po porodu nebo po operaci v pánevní oblasti. Pesar může být užitečný i tehdy, pokud žena trpí cystokélou (močový měchýř klesá na pochvu) nebo rektokélou (konečník tlačí na spodní stranu pochvy). Může být velmi účinný i při problémech s udržením moči, jejichž příčinou často bývají oslabené svaly pánve.

 

Nevýhody pesaru

Pesar může zavádět pouze gynekolog. Není určen všem ženám, protože některým "konfekční" velikosti nesednou. Další z nevýhod pesaru je, že neexistuje žádná metoda, která by spolehlivě změřila, jakou velikost potřebujete. Ta závisí nejen na rozměrech těla, ale i od konkrétních zdravotních problémů.

 

Doporučení při používání pesaru

Po prvním zavedení pesaru je vždy nutné navštívit lékaře, který jej zkontroluje. Pokud například pesar vypadne, je to důkazem, že je příliš malý a bude lépe zvolit si větší. Při používání pesaru se mohou vyskytnout některé problémy. Například žena může mít intenzivnější nebo silnější zapáchající výtok, na který se používají speciální gely. Speciální gely doporučí lékař, případně může dát udělat výplach pochvy.

Ženy se také mohou setkat s podrážděním pochvy, zejména pokud jsou již po přechodu. V případě latexového pesaru gynekologové nedoporučují používat lubrikanty s obsahem oleje, protože účinnost latexové ochrany výrazně snižují. Vedlejší účinek může být syndrom toxického šoku. V plodném období může z důvodu výrazné produkce hlenu sklouznout. Kromě zmíněných nevýhod může být komplikací i zánět močového měchýře.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Pozor na nechtěné suvenýry z dovolené!

Léto uvolňuje vztahy. Přispívá k tomu nejen slunečné počasí, ale změna prostředí. Dovolená, kdy si bereme volno i...
více…

Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…