Menstruační cyklus

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 12 let, ale může se začít kdykoliv mezi 8. a 16. rokem věku ženy. Poslední perioda - menopauza nastupuje obvykle ve věku 45 - 55 let.

 

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Menstruace se opakuje každé čtyři týdny, ztráta krve zpravidla činí 60-100 ml, trvání menstruace je 3 až 6 dnů. Pravidelné menstruační bolesti má až 40-80% žen. Ženy menstruují v průměru 40 let.

Pokud začne žena užívat antikoncepci první den menstruace, je chráněna okamžitě. Pokud ne, tak prvních sedm dnů během užívání tablet musí používat i jinou formu antikoncepce. I během menstruace může probíhat pohlavní styk, ale kvůli nebezpečí infekce by se měl používat kondom.

Menstruačním cyklem se nazývají pravidelné cyklicky se opakující změny reprodukčního systému ženy. Jeho hlavním znakem je pravidelné krvácení z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice. Nástup menstruačního krvácení bývá spojen s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků. Nejdříve začíná růst prsů, ochlupení v stydké oblasti, později v podpaží a mezi 8.-16. rokem začíná u žen i menstruační krvácení. Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Normální menstruační cyklus trvá obvykle 24 - 35 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení. Délka krvácení je v průměru 5 dní. Odborníci tvrdí, že za "normální" cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24-36 dní. U většiny žen se však přece jen menstruační cyklus pohybuje přibližně kolem 28 dní.

Takto pravidelně probíhá menstruace u většiny žen až do období přechodu. Poslední menstruační krvácení (menopauza) se u žen vyskytuje mezi 45. - 55. rokem života ženy. V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí, nastává totiž fyziologická amenorea (amenorea = nepřítomnost menstruačního krvácení).

 

Menstruační cyklus a jeho fáze

I když délka cyklu se může měnit, 28 dní je obecně považováno za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Během menstruace je nutné dodržovat zvýšenou osobní hygienu. Samozřejmostí je časté sprchování s použitím mýdla na osobní hygienu. V současnosti má každá žena možnost zvolit si pro ni nejpraktičtější způsob menstruační ochrany (menstruační vložky nebo tampony).

Menstruační cyklus je regulován kombinací hormonů a chemických látek tvořených v hypotalamu, v hypofýzy (hypofýze) a ve vaječnících.

Za počátek menstruačního cyklu je považován první den pravidelného krvácení. Cyklus trvá průměrně 28 dní (tj. od začátku jedné do začátku druhé menstruace). Může kolísat od 24 do 36 dní. I když ideálem je 28-denní cyklus, jen velmi málo žen se může pochlubit tím, že ho měli takový pravidelný během celé doby, co menstruují. Odhaduje se, že jen 15 procent žen v reproduktivním věku spadá do této kategorie. Ty ostatní, i přes pravidelný cyklu do čtyřtýdenní intervalu nezapadají. Odborníci tvrdí, že za "normální" cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24 až 36 dní.

 

Menstruační cyklus - fáze

V počáteční fázi cyklu hypofýza vylučuje hormon stimulující folikul (FSH). Tento hormon podněcováním folikulů (malých buněčných váčků obsahujících vajíčka), které se začínají vyvíjet v jednom ze dvou vaječníků, připravuje proces, na jehož konci je zralé, oplodnění schopné ženské vajíčko, uvolněné do vejcovodů.

Folikul při svém růstu vylučuje estrogen, který zajišťuje vývoj endometria - vnitřní výstelky dělohy. Estrogen také způsobuje, že děložní hrdlo (cervix) se mění a vylučuje hlen, který je nezbytný pro normální plodnost, pohyb a výživu spermií. Když vajíčko dozraje, hypofýza vyloučí luteinizační hormon (LH), což vyvolá ovulaci, tj. z folikulu se vyplaví vajíčko, které v něm bylo uzavřeno.

Po ovulaci tentýž folikul dostane nový vzhled a nazývá se již žluté tělísko (latinsky - corpus luteum). Začne vylučovat hormon progesteron, který blokuje další ovulaci a udržuje endometrium - sliznici dělohy připravenou pro uhnízdění nově vzniklého života, pokud přišlo v daném cyklu k početí. Progesteron také způsobuje mírné zvýšení ranní - bazální teploty. Kombinace snížení hladiny estrogenu a zvýšení hladiny progesteronu zastavuje vylučování cervikálního hlenu a zavírání děložního čípku.

Pokud nedošlo k početí, žluté tělísko zaniká (cca po 14 dnech), což způsobí náhlý pokles hladiny progesteronu a následné odloupnutí vnitřní výstelky dělohy, která odchází z organismu menstruačním krvácením. Žena, která pozoruje a zaznamenává příznaky své plodnosti, má k dispozici přesné informace o tom, v které části cyklu se právě nachází. Podle působení hormonů lékaři dělí cyklus na dvě fáze - folikulární (období vývoje folikulu) a luteální (období působení žlutého tělíska).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení a menstruace

Návrat menstruace po porodu bývá u každé ženy odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení,...
více…

Menstruační bolesti

Bolesti při menstruaci - dysmenorea začíná na začátku pravidelného měsíčního krvácení, menstruace, a může...
více…

Menstruace

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Návod na menstruační kalendář

Praktická pomůcka pro zaznamenávání údajů o Vašich cyklech na celý rok, které jsou potřebné při návštěvě...
více…

Poruchy menstruačního cyklu

Předčasný nástup menstruace Jako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor...
více…

Zastavení nebo posun menstruace

Některé ženy si tímto způsobem,, odkládají "menstruační krvácení i pro dovolenou nebo prostě proto, že chtějí...
více…

Předmenstruační syndrom a menstruační symptomy

Předmenstruační syndrom je soubor subjektivních potíží, předcházející začátku menstruace. Vyskytuje se...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…