Poruchy menstruačního cyklu

Předčasný nástup menstruace

Jako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor vaječníku, ale i nádor či zánět mozku, genetické příčiny. Spolu s krvácením se mohou předčasně vyvíjet i sekundárně pohlavní znaky (růst prsů, ochlupení). Pokud se menstruace a známky puberty neobjeví do 15. roce života, je třeba začít vyšetřovat příčinu. V 80% případů je zpoždění familiárně (rodinné) - vyšetřením se nezjistí žádná odchylka od normy. Vše se vyvíjí normálně, pouze v pozdějších časových limitech, v anamnéze zjistíme rodinný výskyt opožděného vývoje. Vzácné jsou vrozené vývojové vady.

 

Pozdní menopauza

Pokud menstruační cykly trvají i po 52. roce života je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).

 

Vynechávající menstruace

Chybění menstruace-může mít u zdravých žen několik příčin. Nejčastější příčinou je těhotenství. Cyklus však může ovlivnit i nemoc, stres nebo nadměrná tělesná aktivita.

Amenorea je absence menstruačního krvácení během reprodukčního věku ženy. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu.

 

Primární amenorea

O primární amenorei hovoříme, pokud žena nezačala menstruovat do 15. roku věku. Příčinou může být porucha na úrovni hypotalamu-hypofýzy nebo vaječníků. V takových případech je třeba i genetické vyšetření.

 

Sekundární amenorea

Jde o absenci menstruačního krvácení u ženy, která měla dříve spontánně cykly. Avšak nejde o těhotenství. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny spolu s psychogenním faktorem. Amenorea se může vyskytovat i při náhlém větším poklesu hmotnosti, u sportovkyň vlivem zátěže, také při obezitě, stresu apod.

 

Slabé krvácení

Hypomenorea - slabé menstruační krvácení (méně než 2 vložky denně).

 

Silná menstruace

Silné krvácení se často vyskytuje u mladých dívek, které ještě pravidelně neovulují (neuvolní se vajíčko z vaječníku) a u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Ale není neobvyklé, že se objeví u žen kdykoli během celé doby menstruování.

Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.

Silné krvácení, které se objevuje ojediněle, a to v pozdější fázi cyklu, může být následkem předčasného spontánního potratu. V takovém případě urgentně vyhledejte svého odborného lékaře a podrobte se vyšetření. Pokud je potrat neúplný může vám lékař udělat kyretáž, vybere zbytky tkáně, které ještě v děloze zůstaly.

Pokud se u vás objeví silná menstruace jen z času na čas a nemáte důvod domnívat se, že jste těhotná, nemusíte mít strach. V takovém případě se pokuste nevystavovat námaze, odpočívejte dokud krvácení nezmírní. Pokud se krvácení během 24 hodin nezmírní, vyhledejte svého lékaře.

Pokud jste zvyklá používat během krvácení tampony, zkuste při silném krvácení výjimečně použít hygienickou vložku nebo tampon a vložku současně. Pokud se silné krvácení opakuje, navštivte lékaře a dejte si udělat test na anémii - nedostatek železa, protože časté ztráty krve mohou způsobovat úbytek železa.

 

Hypermenoreoa

Hypermenoreou označujeme silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění - ledvin, kardiovaskulární, poruchy štítné žlázy, avitaminóza vitaminu C a B, atd..

 

Menorrhagia

Menorrhagia je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Třeba vyloučit organickou příčinu.

Metrrhoragia je krvácení mimo období menstruačního krvácení. Např. ovulační krvácení - příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruální nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.

 

Změny intervalu menstruačního krvácení

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní (fyziologické rozmezí je 22-35 dnů). Jestliže se menstruační krvácení dostavuje v intervalech kratších než 22 dnů, mluvíme o polymenorei.

Pokud je interval pravidelného menstruačního krvácení delší než 35 dnů jde o oligomenoreu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení a menstruace

Návrat menstruace po porodu bývá u každé ženy odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení,...
více…

Menstruační bolesti

Bolesti při menstruaci - dysmenorea začíná na začátku pravidelného měsíčního krvácení, menstruace, a může...
více…

Menstruace

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Návod na menstruační kalendář

Praktická pomůcka pro zaznamenávání údajů o Vašich cyklech na celý rok, které jsou potřebné při návštěvě...
více…

Zastavení nebo posun menstruace

Některé ženy si tímto způsobem,, odkládají "menstruační krvácení i pro dovolenou nebo prostě proto, že chtějí...
více…

Předmenstruační syndrom a menstruační symptomy

Předmenstruační syndrom je soubor subjektivních potíží, předcházející začátku menstruace. Vyskytuje se...
více…

Menstruační cyklus

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a...
více…

Vůně se senzorem pohybu - ideální společník k provonění osobního prostoru

Osvěžení vzduchu v interiéru a zároveň pohlcení nepříjemných pachů, to je práce nejrůznějších vonných...
více…

Osvěžovač vzduchu Easy Fresh – Přístroj

Koupí osvěžovače vzduchu, jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh Products nikdy neuděláte...
více…