Billingsova (hlenová) metoda antikoncepce

Autory této metody jsou manželé dr. John a Evellyn Billingsovi. Je charakterizována sledováním struktury a množství hlenu během menstruačního cyklu. Dny jsou rozděleny na plodné (mokré) dny a neplodné (suché) dny.

 

Na začátku cyklu je hlenu málo - je hustý a tehdy se žena nachází v neplodná fázi. Postupně hlenu přibývá, je těžký a vodnatý, tzn. plodná fáze. Jeho struktura se náhle mění po ovulaci, tehdy přicházejí suché dny a 3 dny potom začínají neplodné dny.

 

Charakteristika Billingsové metody

Změny cervikálního (krčkova) hlenu, ke kterému dochází během menstruačního cyklu, lze rozvést na čtyři fáze.

První fáze, takzvané suché dny, se vyskytují u ženy hned po menstruaci. Produkce hlenu je minimální. V druhé fázi "Brzké preovulačné dny" se hlen již nachází na zevních rodidlech ženy a zanechává v ní lepkavý pocit. Sliz je obvykle bělavé až nažloutlé barvy. Třetí fázi charakterizují "Mokré dny". K této fáze dochází krátce před ovulací a hlen na zevních rodidlech ženy vyvolává u ní pocit vlhkosti a kluzkosti. Sliz je obvykle čirý a začíná vytvářet vlákna. Poslední, čtvrtou fází, je "Poovulační fáze", kdy klesá produkce hlenu v těle ženy a stává se lepkavým a zkaleným.

Žena je plodná v plodných dnech, tedy v 2. a 3. fázi. Neplodné je období v 1. a 4. fázi. Plodná fáze tedy začíná, když se objeví první známky vlhkosti poševního vchodu. Vylučování hlenu začíná průměrně 6 dní před ovulací, což je podmíněno změnami pohlavních hormonů.

 

Výhody Billingsové hlenové metody

Podstatou této hlenové metody je porovnávání vylučování hlenu, který žena pociťuje na zevních rodidlech jako vlhkost v období ovulace. Vychází se z toho, že v průběhu menstruačního cyklu se mění množství a zabarvení hlenu, který produkují buňky děložního čípku.

Protože tato metoda je založena na monitorování a vyhodnocování hlenu děložního bulku, může být spolehlivá, má-li ověřené, že k nástupu prvních pocitů vlhka dochází nejméně 6 dnů před prvním dnem vzestupu bazální teploty. Je tedy třeba mít určité zkušenosti s pozorováním změn hlenu.


Nevýhody Billingsovi hlenové metody

Žena musí každodenně pozorovat cervitální hlen děložního čípku a vědět určit, v jaké fázi cyklu se skutečně nachází. Manželé Billingsoví, kteří tuto metodu vynalezli, používali systém barevných značek, štítků pro každý cyklus. Dny krvácení jsou označovány červenou, dny pocitu sucha zelenou, dny s výskytem hlenu bílou barevnou značkou. Pokud žena nemá tyto značky, musí zaznamenávat tyto symboly do tabulek.

 

Doporučení při Billingsově metodě

Pokud chcete tuto metodu správně vyhodnocovat, vynechejte na začátek pohlavní styk.

Na začátku menstruačního krvácení (první den) zapište do tabulky datum prvního dne cyklu.

Ideální je, pokud máte k dispozici nálepky Billingsové metody. V tento den nalepte první - červenou nálepku. Takovou nálepku nalepujte po celou dobu krvácení. Při ukončení krvácení (na konci menstruace) pozorujte, zda se neobjeví hlenový příznak.

Na další den byste měly mít pocit sucha. V tomto případě nalepte do tabulky zelenou nálepku. To znamená, že se právě nacházíte v neplodném období.

Pokud začnete mít pocit vlhka, nebo objevíte jakýkoliv hlen, začínáte mít plodné období. Tento a další dny až do vrcholu hlenu se označují bílou barvou. Poslední den výskytu těžkého a mokrého hlenu si označte jako vrchol - X. Další tři dny po vrcholu označujte stejně, jelikož se jedná o plodné období. Pokud je však v tyto dny hlen lepkavý a žlutý, do tabulky nalepte žlutou nálepku. Pokud však máte pocit sucha, nalepte zelenou nálepku.

Když znovu objevíte těžký hlen, čekejte až do posledního dne výskytu tohoto typu hlenu. Tento den se považuje za další vrchol hlenu, a další 3 dny jsou považovány za plodné.

Od 4. dne po vrcholu hlenu začínáte mít neplodné období, které trvá až do konce cyklu. Pokračujte proto v lepení zelených nálepek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…