Přirozené antikoncepční metody

Mnohé páry upřednostňují ze zdravotního, ale i etického hlediska přirozené metody antikoncepce. Přirozená antikoncepce patří mezi neabortívní metody a její podstata je ve využívání neplodných dnů během menstruačního cyklu. Pro každou ženu je velmi důležitá ovulace. Pokud chce otěhotnět, měla by přesně vědět, co se v jejím těle odehrává a naopak, pokud otěhotnět netouží, měla by vědět, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství.

Charakteristika přirozených metod antikoncepce

Menstruační cyklus se dělí na dvě části. Jedna z nich je plodná a druhá neplodná. V praxi to znamená, že mimo dní po ovulaci nedochází k oplodnění. Když je menstruační cyklus ženy pravidelný, objeví se plodné dny mezi 11. a 14. dnem. Vajíčko je po ovulaci, kdy se dostává do vaječníku asi 12 až 14 den od prvního dne menstruace, schopné oplodnění pouze 6 až 20 hodin. Spermie jsou schopny oplodnit vajíčko v průběhu 24 až 48 hodin. Šanci otěhotnět má každá žena zpravidla jednou za měsíc, a to během přibližně 4 dnů.

Při nepravidelném cyklu mohou být plodné dny posunuty, proto se nedají přesně vypočítat. V tomto případě je třeba rozeznat plodné dny, a během nich se vyhnout pohlavnímu styku. Spolehlivost přirozených metod závisí také na pravidelnosti, s jakou žena sleduje třeba projevy vlastního těla.


Výhody přirozených metod antikoncepce

Hlavní výhodou přirozených metod pro mnohé ženy je to, že nejsou finančně náročné a jsou postaveny na sledování fyziologických změn, které souvisí s ovulací. Návštěva gynekologa v tomto případě není nutná, protože přirozené metody lze aplikovat s minimálním množstvím pomůcek a bez hormonů či jiných přípravků na lékařský předpis. Protože tyto metody jsou založeny na přírodní bázi, nezasahují do fungování organismu ženy. Jsou výhodné pro páry, které se snaží o početí, protože žena na tomto principu umí určit své plodné a neplodné dny a sama si regulovat vlastní potřeby.


Nevýhody přirozených metod antikoncepce

Pravidelné denní záznamy jsou při přirozených metodách prostě nutností. Žena není schopna bez denního záznamu určit, zda byl její cyklus plodný nebo neplodný. Většina přirozených metod je nevhodná pro ženy s nepravidelnou menstruací a jejich úspěšnost je podstatně nižší než u jiných antikoncepčních metod.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…