Sterilizace u muže a ženy - úplná ztráta plodnosti

Antikoncepce formou sterilizace, je na rozdíl od jiných metod sloužících k zabránění početí nevratná. Člověk, který se dal sterilizovat, navždy ztrácí schopnost zplodit další děti. Ti, kteří uvažují o sterilizaci, se musí v první řadě poradit s lékařem.

Princip sterilizace

Sterilizace může být provedena u ženy i u muže. Jde o tzv.. permanentní metodu plánovaného rodičovství, při níž uzavřené vejcovody způsobují trvalou zábranu pro spojení vajíčka se spermií a přejití do dělohy. Během anestezie jsou ženě elektrickým proudem nebo svorkou uzavřené vejcovody nebo se muži přeruší chámovody. Teoreticky jde o nevratný stav. Lékaři obvykle neprovádějí tuto metodu u žen-matek pod 30 let nebo bezdětných žen pod 35 let. Tvorba přirozených hormonů v organismu a funkce vaječníků je zachována.

 

Výhody sterilizace

Sterilizace je vhodnou antikoncepcí pro dlouholeté manžele, kteří již mají děti a pro něž je velmi riskantní dlouhodobé užívání hormonálních přípravků, případně pro ty manžele, pro něž je těhotenství partnerky velkým rizikem. Metoda je účinná okamžitě po operaci.

U nás se sterilizace provádí pouze z velmi závažných zdravotních důvodů a o dobrovolnou sterilizaci může požádat pouze žena, která má více než tři děti a věk vyšší než 35 let. Výjimkou jsou ženy, které rodily vícekrát císařským řezem, protože zde se s každým dalším těhotenstvím zvyšují rizika pro ženu i dítě.


Nevýhody sterilizace

Žena i muž musí být pevně rozhodnuti nemít další děti. Sterilizace se nedoporučuje i ženám do 30 let, protože je to konečný krok. Příležitostně i když velmi vzácně se pozoruje obnovení průchodnosti vejcovodů. Možným vedlejším účinkem jsou poruchy menstruačního cyklu. Ženy, které uvažují o sterilizaci, často změní své rozhodnutí a zvolí si namísto sterilizace jinou formu dlouhodobé antikoncepce.

 

Způsoby provedení sterilizace

 

A. Sterilizace ženy

Základem sterilizace ženy je podvázání vejcovodů. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii pomocí laparoskopie, přičemž se oba vejcovody podvážou a zatáhnou, takže vajíčko nebude moci putovat do dělohy. Zdravotní stav ženy se upravuje už několik dní po operaci. Sterilizace je bez následků a nijak neovlivňuje tvorbu ženských pohlavních hormonů ani sexuální touhu a ani menstruační cyklus.

 

B. Sterilizace muže

Sterilizace muže spočívá v podvázání chámovodů (vasektomie). Je to jednodušší zákrok jako sterilizace ženy a je i méně riskantní. Obvykle stačí jen dva malé řezy v šourku, přes které se podvázat oba chámovody (kanálek, který vede ze varlete do močové trubice). Po přerušení chámovodů se spermie nemohou dostat z těla ven. Jelikož spermie zůstávají v reprodukčních orgánech muže ještě několik měsíců po operaci, třeba používat, dokud se semenná tekutina nezbaví spermií úplně, i jinou antikoncepci. Sterilizace muže nemá žádný vliv na pohlavní akt ani na ejakulaci.

Jde o chirurgický zákrok, při kterém se přeruší vývody semenných cest. Muž se stává neplodným, avšak ani tato metoda není stoprocentní. Někdy se může stát, že se přece jen některá spermie dostane ven a partnerka otěhotní. Přesto patří tato metoda mezi jednu z nejspolehlivějších a nejúčinnějších. Sterilizace zbavuje muže plodnosti, ale ne mužnosti. Někteří muži po určitém čase svého kroku litují a podstupují operaci navracející plodnost, avšak tento zákrok se nemusí vydařit, nebo ho nelze z různých příčin provést.

 

Rizika sterilizace

Riziko zdravotních komplikací u muže je velmi malé a téměř se nevyskytuje, procentuálně je nižší než při sterilizačním výkonu u žen. Sterilizace muže je mnohem jednodušší než sterilizace u ženy, která musí být hospitalizována a výkon je proveden v celkové anestezii. Sterilizace u muže je bezbolestný výkon.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…