Mužská antikoncepce

Antikoncepce znamená použití jakékoli metody zabraňující početí. Nejúčinnější metodou je samozřejmě nemít pohlavní styk. V reálném životě však víme, že úplnou sexuální abstinenci akceptuje pouze malé procento párů. Proto bylo vyvinuto několik metod, které sexuální život partnerům nezakazují, ale minimalizují možnost počít dítě. Většina těchto metod je však určena ženám. Ať už jde o hormonální pilulky nebo tělíska, které se zavádějí do dělohy, nebo do pochvy, případně se sledují plodné nebo neplodné dny související s menstruačním cyklem.

 

Metod, které jsou určeny pro muže a kterými muži přímo mohou ovlivňovat svou plodnost je bohužel pouze několik. Přitom požadavek, aby se i muži aktivně podíleli na plánování rodičovství akceptují stejně ženy i muži.

Požadavky na mužskou antikoncepci jsou poměrně vysoké. Mělo by se jednat o metodu stejně efektivní jako u žen, s minimem vedlejších účinků, hlavně na erekci a libido, plně reverzibiliní, tedy s možností návratu ke plné plodnosti po vysazení antikoncepce, přijatelnou pro oba partnery, s rychlým nástupem účinku, levnou a dobře dostupnou. Chybí především hormonální antikoncepce, ať už v tabletové, náplasťové, nebo v jiné formě. Hormonální léky, které by spolehlivě a téměř stoprocentně bránily tvorbě spermií zatím vyvinuté nebyly. Pokusů bylo mnoho a i v současnosti probíhá výzkum a vývoj léků, které tvorbu spermiíí redukují.

Nejúčinnější se ukazuje kombinace testosteronu - mužského pohlavního hormonu s hormonem zvaným gestagen. Kombinace obou hormonů blokuje ve varlatech tvorbu spermií. Zabránění tvorby spermií je však 100% pouze u asijských mužů. Muži bílé rasy, tedy většina obyvatel Evropy a Ameriky reagují na tyto léky pouze v 70%. Je to způsobeno genetickými rozdíly, které se mezi rasami vyskytují. 70% účinnost je však nedostatečná, protože na oplodnění vajíčka stačí i jedna jediná spermie. Z tohoto důvodu se zatím hormonální antikoncepce u mužů nepoužívá.

Muži si tedy v současnosti mohou zvolit pouze z metod, které jsou buď sice účinné, ale nevratné, nebo se jejich užívání může kdykoli použít, ale jejich účinnost je omezená.

Do první skupiny antikoncepce zařazujeme mužskou sterilizaci. Jde o metodu, při níž se chirurgicky přeruší chámovody, které vedou spermie z varlat do močové trubice. Po jejich přerušení muž při orgasmu dosáhne ejakulaci jako dříve, ale v semeni chybí spermie. Spermie v ejakulátu totiž tvoří pouze asi 10% objemu. Zbylá část ejakulátu pochází z prostaty a jiných mužských pohlavních žláz, které nejsou sterilzácí ovlivněny.

Sterilizace je ambulantním výkonem, který se dělá v místním znecitlivění, většinou ze dvou malých, asi 1 cm řezů na obou stranách šourku. Výkon není hrazen pojišťovnou a protože jde o definitivní zbavení muže schopnosti přirozenou cestou oplodnit partnerku, doporučuje se u mužů, kteří žijí ve stabilním svazku a mají nejméně dvě, optimálně 3 a více dětí. Muž musí podat písemnou žádost zařízení, kde se sterilizace provádí a minimálně měsíc před zákrokem podepsat informovaný souhlas s výkonem. Česko patří k zemím, kde se mužská sterilizace provádí poměrně zřídka. V zemích, jako je Anglie nebo USA je počet výkonů na 1 milion obyvatel minimálně 100x vyšší, než u nás.

Mezi metody, které se používají běžně, ale jejich spolehlivost není vysoká zařazujeme přerušovaný pohlavní styk a používání kondomu.

Kondom je metodou antikoncepce, jejíž účinnost závisí na způsobu používání. Pokud se kondom používá jednorázově, při každém pohlavním styku a pokud se nepoužívá po doporučené lhůtě spotřeby je jeho účinnost skoro 100%. Na prezervativech nemá smysl šetřit, proto je lepší použít sice dražší, ale kvalitnější kondom, raději klasické, jako menší tloušťky. Účinnost kondomu lze zvýšit a předejít tak nechtěnému otěhotnění po případném prasknutí kondomu požitím buď prezervativu s obsahem spermie zabíjející, tzv.. spermicidních látek, nebo lubrikačního gelu s obsahem spermicidních látek. Způsob nasazení prezervativu je dobré si nacvičit ještě před pohlavním stykem, neboť nesprávné nasazení může způsobit, že se kondom během styku z penisu svlékne a stane se neúčinným. Obal prezervativu nikdy neotevíráme ostrým předmětem, protože bychom ho mohli proděravět. Podobně musíme dávat pozor na ostré nehty, prsteny, případně piercing.

Nevýhodou kondomu je nutnost přerušit milostný akt v momentě, kdy si potřebujeme kondom nasadit a menší citlivost, kontakt mezi pochvou a penisem během styku. U některých žen se může vyskytovat alergie na latex, ze kterého je kondom většinou vyroben. V takovém případě je třeba si zajistit sice dražší, ale nealergizující nelatexový kondom vyrobený většinou z polyuretanu.

Výhodou prezervativu je schopnost ochrany před pohlavně přenosnými chorobami. Tím, že kondom spolehlivě chrání před všemi v současnosti známými pohlavními chorobami, poskytuje dvojí ochranu - před otěhotněním a před pohlavními chorobami.

Poslední možností antikoncepce, která je nejčastěji používaná, ale nejméně spolehlivá je přerušováný pohlavní styk. Při této metodě musí muž přerušit pohlavní styk těsně před ejakulací tak, aby se sperma nedostalo do pochvy partnerky. Tato metoda je akceptována pouze u stabilních párů, které počítají s možností, že muž nestihne vytáhnout penis z pochvy dostatečně včas a nevadí jim případné těhotenství. Hlavním rizikem této metody je totiž právě riziko, že část ejakulátu se do pochvy může dostat. Hlavně mladí muži mají totiž sklony k rychlé, předčasné ejakulaci, někdy i do několika sekund po vložení penisu do pochvy. Dalším rizikem je výron sekretu prostaty, který se při sexuálním vzrušení může vyloučit do močové trubice muže a tím i do pochvy jeho partnerky, a může obsahovat spermie ještě z předchozí ejakulace. Přerušovaný pohlavní styk se tedy jako metoda antikoncepce ze sexuologickou hlediska nedoporučuje a můžeme ho akceptovat pouze v případě kombinace s jinými metodami, například s použitím kondomu, abychom ještě minimalizovali riziko otěhotnění při případném prasknutí kondomu.

Mužská antikoncepce v současné době ještě nedosahuje parametrů, které od ní odborníci i široká veřejnost očekávají. Pár, který chce početí potomka plánovat se tedy většinou rozhodne pro užívání ženské hormonální antikoncepce. Při náhodných, nebo krátkodobých vztazích se v každém případě doporučuje použít kondom a to ať při klasickém nebo jiném, například orálním styku. Zábrana přenosu pohlavně přenosných nemocí v jakém případě představuje druhý vážný důvod k použití kondomu.

Zbývá jen doufat, že se vědcům podaří v krátkém čase vyvinout mužskou hormonální antikoncepci, která by při vysoké účinnosti měla jen minimum vedlejších účinků a muži by se tak mohli rovnoprávně se svými partnerkami podílet na plánování společné budoucnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Jak používat kondom?

Dnes se kondomy vyrábějí především z latexu a výrobci nabízejí kondomy různé barvy, vůně, s lubrikací, s...
více…

Trápí vás problémy s erekcí?

Tzv. erektilní dysfunkce může mít několik, možná pro vás nedůležitých, příčin. Pokud vás trápí problémy...
více…