Neplodnost

Za neplodný považujeme pár tehdy, když k otěhotnění partnerky nedojde ani po roce pravidelného sexuálního života. Znamená to, že pohlavní styk musí být nechráněný a minimálně 1-2x do týdne. Pokud je frekvence pohlavních styků nižší, například při práci na turnusy mimo bydliště, nebo při delším odloučení partnerů, musíme počítat s přiměřeně delší dobou. V současnosti trpí neplodností přibližně 15% dvojic.

 

V minulosti se za hlavního viníka v neplodném vztahu považovala žena. Byla vystavena řadě náročným a častokrát zdraví škodlivým procedurám ve snaze vyléčit její neplodnost. Ženy, které neporodily dítě byly vyvrženy na okraj společnosti a v mnoha kulturách měl muž plné právo takovou ženu odvrhnout a najít si jinou. V současnosti víme, že na neplodnosti páru se muž i žena podílí stejně - tedy přibližně 50%.

Změnil se také přístup k vyšetřování neplodnosti. Nejprve by měl být vyšetřen muž, protože jeho vyšetření je jednoduché a poměrně rychle umožní zjistit, zda je muž v pořádku, nebo je jeho plodnost snížena. Pokud je vyšetření muže negativní - tedy v normě, následuje poměrně složitý a někdy i dlouho trvající vyšetřovací proces, kterému se musí podrobit partnerka. Stále však existuje mnoho mužů, kteří si nedokáží připustit, že mohou být na vině. Ve specializovaných poradnách je raritou potkat muže, který přijde na vyšetření sám, z vlastní iniciativy.

Naopak, velmi často jsme stále svědky podobného dialogu:

Lékař: "S jakým problémem jste přišli?"

Pacient: "Já nemám žádný problém."

Lékař: "A proč jste přišli na vyšetření?"

Pacient: "Neboť moje manželka nemůže otěhotnět."

Lékař: "A nemyslíte si že to je váš společný problém?"

 

Tehdy už většinou pacient neochotně přizná, že asi ano. Kritičtější situace nastane tehdy, když muž odmítne vyšetření absolvovat. K odborníkovi přijde pouze jeho partnerka a snaží se lékaře přesvědčit, zda by se přece jen nedalo vyšetření udělat tak, aby o tom partner skoro ani nevěděl. I když se snažíme vyjít pacientům vstříc, bez osobní angažovanosti partnera nejsme schopni pár vyšetřit. Tehdy je již spíše na místě otázka, kdo vlastně dítě chce.

Protipólem ignorance vyšetření ze strany muže je až chorobná posedlost otěhotněním ze strany ženy. Nemám na mysli ochotu podstoupit všechny nepříjemné vyšetření a léčebné metody. Problém vzniká tehdy, když je žena ochotna obětovat pro otěhotnění všechno. Dokonce i vztah. Vzniká situace - dítě, nebo nic. Partnerský život takové dvojice se mění na sledování menstruačního kalendáře, užívání hrstí vitaminů na zlepšení plodnosti a časování pohlavního styku na období maximální plodnosti. Ze vztahu se vytrácí spontánnost, improvizovaní a sex se velmi často mění na oplodňování. Z muže, který přijde na vyšetření pro neplodnost se v takovém vztahu stává muž s poruchami erekce a libida.

Při vyšetření neplodného páru vždy začínáme od jednoduchých metod ke složitějším. Základním vyšetřením muže je vyšetření spermiogramu. Ejakulát si muž odebere masturbací ve speciální místnosti, kde má dostatečnou intimitu. Pokud je to nezbytné, může mu při odběru asistovat i jeho partnerka. Pouze ve výjimečných případech, například když se opakovaně nepodaří odběr provést, se může odběr udělat doma. Důvodem je fakt, že kvalita spermií se při změnách teploty, ke kterým při přepravě z domu na vyšetření zákonitě dochází, může výrazně zhoršit. Ejakulát se odebírá do sterilní nádoby a po uplynutí asi 30 minut se začíná vyšetřovat.

Pouze vyšetření spermiogramu však nestačí k posouzení mužské plodnosti. Ruku v ruce s tímto vyšetřením musí jít i vyšetření mužského genitálu, které často odhalí onemocnění, které neplodnost způsobuje. Přesto se ještě setkáváme se situacemi, kdy je muž považován pouze za zdroj spermií, pokud je spermiogram málo kvalitní ihned se páru doporučuje umělé oplodnění. Je to vážná chyba, která pár obírá o možnost vyléčení a spontánního otěhotnění. Mezi další vyšetření patří hormonální vyšetření a vyšetření možné infekce urogenitálních cest.

Mezi základní vyšetření partnerky počítáme gynekologické vyšetření, které může odhalit onemocnění, nebo abnormality genitálu spojené se sníženou plodností. Kromě toho doporučujeme měření takzvané bazální teploty. Je to teplota v pochvě nebo v konečníku naměřená ráno v posteli těsně po probuzení. Výkyvy této teploty zaznamenávají denně po dobu několika měsíců nám pomohou při určení doby maximální plodnosti ženy.

Dále se obvykle vyšetřuje hormonální profil, ultrazvukem se sleduje zrání a uvolňování vajíčka ve vaječnících, případně se dělají složitější vyšetření jako rentgenové vyšetření průchodnosti vejcovodů, nebo laparoskopické vyšetření.

Pokud se odhalí příčina neplodnosti, zahájí se příslušná léčba. Pokud se příčina snížené plodnosti neodhalí, nebo ani po přeléčení nedojde k normalizaci nálezu, doporučujeme páru některou z metod umělého oplodnění, případně adopci.

Kromě specifických léčebných metod však existuje několik rad, jak zvýšit šanci na těhotenství. U mužů je to například omezení, nebo nejlépe úplné odstranění kouření. Je totiž dokázáno, že kouření významně zhoršuje pohyblivost spermií. Podobně je to i se stresem. Nedostatek spánku a vysoké pracovní zatížení vede ke změnám tvaru spermií, které někteří odborníci dokonce pojmenovali jako manažerský syndrom. Muži se zhoršeným spermiogramem by se měli vyhýbat i nadměrnému teplu. Práce v extrémních teplotách, nebo například i sauna, mohou plodnost zhoršovat. Spermie totiž zvýšenou teplotu snášejí velmi špatně. To je i důvod, proč jsou varlata uložená v šourku, kde je teplota nižší než je teplota zbytku těla. Podobně špatně ovlivňují kvalitu spermií i alkohol, drogy a pohlavně přenosné nemoci. Naopak zatím se jednoznačně nedokázal vliv střihu materiálu spodního prádla na kvalitu spermií.

Ženám také můžeme poradit omezení kouření, pití alkoholu a stresu. Kromě toho se doporučuje například poležet si asi 20 min. po skončení styku s podloženou pánví, nebo nohama opřenými o zeď. Zvýší se tak šance, aby se spermie dostaly do dělohy.

Neplodnost může výrazně změnit partnerské soužití. Zjištění, že nejsem schopen zplodit dítě většinou výrazně zasáhne sebevědomí muže a ženy a může je poznamenat na zbytek života. Lékař má v takových případech velkou odpovědnost, aby nepromarnil důvěru, která byla do jeho rukou vložena. V současnosti naštěstí máme k dispozici metody, kterými umíme neplodným párům velmi účinně pomoci.

 

Doporučení na zachování plodnosti

Které mužské zlozvyky, případně návyky, negativně ovlivňují mužskou plodnost?

Pro zachování plodnosti je dobré vyhýbat se stresu a přestat kouřit. Stres a kouření mají velmi výrazný vliv na kvalitu spermií. Pokud má muž s plodností problém, doporučujeme mu, aby přestal chodit do sauny a nepohyboval se na místech s vysokými teplotami. Věrnost a odpovědný pohlavní život mužům pomůže předcházet kontaminaci se pohlavně přenosnými chorobami, které také plodnost výrazně zhoršují. Doporučuje se i začít sportovat a zhubnout. Na druhé straně nejsou jasné důkazy o tom, že syntetické spodní prádlo, nebo práce s počítačem mají podstatný vliv na plodnost.

 

Co s mužskou neplodností? Dá se léčit?

O neplodnosti páru hovoříme tehdy, když ani po roce pravidelných nechráněných a nepřerušovaných pohlavních styků nedojde k otěhotnění partnerky. Muži se na neplodnosti páru podílí přibližně 40-50 procenty.

Příčinou mužské neplodnosti mohou být vrozené, nebo dědičné genetické poruchy, vrozené vývojové anomálie močověpohlavního traktu, hormonální poruchy, infekce, následky RTG záření a onkologické chemoterapie a tzv.moderný životní styl (stres, kouření, alkohol, počítače) a další méně časté příčiny. Mužská neplodnost vyžaduje komplexní sexuologické (andrologické) vyšetření včetně laboratorních testů. Léčba závisí od zjištěné příčiny neplodnosti. V případě, že se příčinu nedá, nebo nedaří odstranit, používají se metody umělého oplodnění.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepční pěna

Pěna je vyrobena z polyuretanu s přidanými spermicidním látkami. Funguje tak, že žena si ji zavede do pochvy před...
více…

Pesar - vaginální diafragma

Pesar je pomůcka vyrobená z latexu nebo ze silikonu ve tvaru kloboučku, která se zavádí do pochvy. V pochvě působí...
více…

Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…