Prostata

Poměrně často, dokonce i z televizní reklamy, slyšíme o problémech s prostatou u starších mužů. Běžně se říká: "Mám prostatu". Ale co to prostata vlastně je ví jen málo mužů.

Prostata je žláza, kterou zařazujeme k mužským pohlavním žlázám. Na rozdíl od dalších pohlavních žláz však velmi úzce souvisí s močovou soustavou. Je uložena těsně pod močovým měchýřem a prochází přes ni močová trubice. Prostata vlastně spojuje močový a pohlavní systém u muže a právě v prostatě se do močové trubice připojují oba chámovody. Těmi se do močové trubice dostávají spermie a sekrety dalších pohlavních žláz.

Hlavní funkcí prostaty je tvořit sekret, který pomáhá spermiím dosáhnout kvalitu a pohyblivost, dostatečnou k oplodnění ženského vajíčka, dodává spermiím energii a zlepšuje jejich schopnost přežít v ženských pohlavních orgánech.

Normální prostata je velká asi jako jedlý kaštan a je uložena těsně nad hrází, tedy prostorem, který se nachází mezi varlaty a konečníkem. Je to místo, na kterém sedíme například při jízdě na kole, proto může u některých mužů dlouhá jízda na kole vyvolat problémy s močením. Prostata se dá nahmatat přes konečník, proto je vyšetření přes konečník jedním ze základních vyšetření při diagnostice onemocnění prostaty. Na povrchu prostaty vedou cévy a nervy pro penis, v důsledku čehož je libovolné onemocnění prostaty spojeno s poruchami erekce.

Prostata může ztrpčovat život mužům v každém věku. Při jejím zánětu, zvětšení, nebo nádorovém postižení totiž dochází k výrazným problémům s močením. Muži si stěžují na pálení při močení, časté nucení, bolesti v podbřišku nebo v rozkroku. Při močení musí tlačit, nebo čekat a proud moči je často mnohem slabší než dříve. Po vymočení mají pocit, že se nevymočili úplně a někdy jim ještě může do spodního prádla uniknout několik kapek moči. Nepříjemné je zejména močení každou hodinu v noci, které nemocného probudí ze spánku. V pokročilých případech může onemocnění prostaty způsobovat i krvavou moč a poruchu odtoku moči z ledvin.

U mužů do 50-tky jde především o zánět prostaty. Může být akutní, s výraznými bolestmi, horečkou až do 40 ° C a pálením při močení, nebo s chronickými příznaky méně intenzivními, ale zato přetrvávajícími mnohem déle - i několik let. Při zánětu prostaty léčíme pacienty antibiotiky, v případě akutního zánětu je možné velmi často i nutné hospitalizovat. Chronický zánět je však třeba léčit komplexně. Kromě antibiotik doporučujeme mužům změny ve způsobu stravování, močení a sexuálního života. Na léčbu používáme i bylinné výtažky, případně protizánětlivé léky.

Mužům starším 50 let způsobuje problémy zvětšení prostaty (prostata). Prostata se z velikosti kaštanovník může zvětšit až na hmotnost 200-300 gramů. Zvětšení může být nezhoubné, ale i zhoubné. Rakovina prostaty je momentálně druhým nejčastějším onemocněním slovenských mužů a její výskyt se stále zvyšuje. Léčba a prognóza zhoubného a nezhoubného zvětšení prostaty je rozdílná a proto je podstatné, abychom u každého pacienta zjistili, o jaké onemocnění se jedná. Kromě vyšetření přes konečník, které je sice trošku nepříjemné, ale ne bolestivé se vyšetřuje moč, krevní markery a dělá se ultrazvuk prostaty. Právě pro možnost odhalení rakoviny prostaty je důležité, aby každý muž po 50-tke navštívil urologii, nejlépe jednou ročně. V počáteční fázi totiž umíme nádor prostaty úplně vyléčit, zatímco v pokročilých stadiích již pouze zmírňujeme obtíže a snažíme se nemocnému prodloužit život. Rakovinu prostaty v počátečních stádiích léčíme operačně, nebo ozařováním. V pokročilejších stádiích pacientům předepisuje hormonální léčbu, která růst nádoru zpomalí.

Nedoporučujeme tedy léčit se doma sami bez vyšetření léky, které se dají volně koupit. Může se totiž stát, že když pak přijdete k lékaři, bude už pozdě.

Nezhoubné zvětšení prostaty v současnosti úspěšně léčíme tabletami a v případě, že léky již nepomáhají pacienta operujeme. Většinou jde o endoskopickou operaci - tedy o zákrok přes močovou trubici. Pokud je prostata velká, musíme ji vybrat z rány pod pupkem. Léčba je bezpečná a má minimum komplikací.

Erekce se zhoršuje při většině onemocnění prostaty. Někdy dokonce může být zhoršená erekce jediným příznakem problémů s prostatou. Po léčbě onemocnění prostaty se naopak erekce zlepší a často zcela normalizuje. Vyléčíme tak dvě onemocnění jednou ranou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Jak si udržet plodnost?

Mužská a ženská plodnost - stále citlivější téma. Stále větší problém. Někdy můžete svou plodnost ovlivnit i...
více…

Roztroušená skleróza a sexualita

Jaký vliv může mít roztroušená skleróza na mužskou sexualitu? Roztroušená skleróza může postihovat všechny...
více…