Roztroušená skleróza a sexualita

Jaký vliv může mít roztroušená skleróza na mužskou sexualitu?

Roztroušená skleróza může postihovat všechny základní pilíře mužské sexuality - libido, erekci i ejakulaci. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí si tyto pojmy často mýlí a zaměňuje, v první řadě třeba říct, že libido znamená rozkoš, milostnou touhu a chuť, pojem erekce označuje ztopoření pohlavního údu, tedy penisu a ejakulace je výron semene jako vyvrcholení pohlavního aktu. Zatímco porucha, nebo snížení libida nastává u většiny chronicky nemocných lidí a souvisí především s pocitem nemoci a s ní souvisejících omezení v běžném životě, poruchy erekce a ejakulace jsou u pacientů s roztroušenou sklerózou způsobené základním onemocněním, tedy změnami v nervovém systému.

 

Co se dá dělat při objevení se prvních příznaků poruchy erekce?

První příznaky poruchy erekce (odborně nazývané erektilní dysfunkce) jsou u většiny pacientů s roztroušenou sklerózou dobře léčitelné. I u tohoto onemocnění platí, že čím dříve pacient za lékařem přijde tím jednodušší a rychlejší je porucha léčitelná. Závisí samozřejmě i na závažnosti a rozsahu neurologického poškození, ale v zásadě je možné zlepšit erekci u téměř každého pacienta.

 

Jaké jsou současné možnosti léčby poruch erekce?

Léčba poruch erekce je v současnosti rozdělena do tří linií. Na prvním místě je léčba tabletkami tzv.. perorální léčba. V současnosti u pacientů s roztroušenou sklerózou přichází v úvahu prakticky pouze známá Viagra. Je to účinný lék, který je na předpis, ale může ho předepisovat každý ambulantní lékař. Dosahuje účinnost až kolem 80%. Bere se 0,5-1 hod před plánovaným stykem a účinkuje 4-5 hodin, to znamená, že v případě dobrého účinku umožňuje i několik erekcí po sobě. Pacient si hradí celou hodnotu léku sám, přičemž cena jedné tabletky se pohybuje v rozmezí 400-500 Kč. Do první skupiny prostředků na léčbu poruch erekce patří i tzv.. vakuová pumpa (odborně: vakuově-konstrikčná pomůcka). Je to plastový válec, na který je připojena pumpička. Válec se nasadí na penis, pumpou se z něj odsaje vzduch a v důsledku podtlaku se do penisu nasaje krev. Následně se na kořen penisu nasadí gumička, která stáhne cévy a zabrání úniku krve z penisu do těla. Takový přístroj umožňuje erekci v trvání 30 minut, pak se musí gumička z penisu stáhnout. Celou hodnotu přístroje si pacient hradí sám a cenové relace jsou od 500 Kč až do 8000 Kč, přičemž se stoupající cenou roste i kvalita a spolehlivost přístroje.

Pokud pacient nedosáhne uspokojivou erekci pomocí Viagry nebo vakuové pumpy, doporučuje se použít prostředky spadající do druhé linie léčby. Z těchto jsou dostupné injekce, které obsahují Prostaglandin E1 a pacient si je píchá přímo do penisu. I když to působí dost odstrašujícně, vpich není bolestivý. Na aplikaci přípravku se používají inzulínové stříkačky se zatavenou velmi jemnou jehlou. Pacient absolvuje nácvik autoaplikace a výběr vhodné dávky přípravku u sexuologa a pak si lék aplikuje do penisu sám, cca 15 minut před stykem. Injekce jsou velmi účinné (až 90%) a umožňují erekci trvající 0,5 - 2 hodiny. V případě, kdy si pacient není schopen injekci aplikovat pro třes rukou, nebo poruchy motoriky sám, je možné, aby přípravek aplikovala partnerka. Přípravek je na předpis a doplatek pacienta v současnosti představuje cca 400 Kč na ampuli.

Poslední, třetí linii léčby tvoří operační metody. Pacientům, u nichž byly první dvě linie léčby neúspěšné, je možné operačně do penisu vložit protézu. Je to válec z plastu, který je asi ve středu své délky ohebný. Umožňuje pohlavní styk, penis je však prakticky stále ztopořený. Protézy nejsou vhodné u pacientů s poruchami močení, hlavně u těch, kteří v budoucnu mohou potřebovat endoskopické vyšetření nebo léčení. Cena páru protéz je cca 50-70 000 Kč. Komfortnější a praktičtější jsou takzvané nafukovatelné protézy, při kterých se penis stopoří na základě promyšleného mechanického systému, který reguluje sám pacient. Pro vysokou cenu - kolem 300 000 Kč jsou však u nás prakticky nedostupné.

 

Je nutné, aby měl pacient při návštěvě sexuologa poukaz od spádového lékaře?

Samozřejmě, není to nutné. Vzhledem k intimní povaze problémů, každý sexuolog vyšetří pacienta i bez poukazu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mechanické (bariérové) antikoncepční metody

Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu...
více…

Spermicidy

Spermicidní látky vytvářejí chemickou bariéru, která zabíjí, nebo odstraňuje odpad spermie v pochvě, takže se...
více…

Chemické metody antikoncepce

Antikoncepce principem chemických metod znamená zavádění látek, které ničí spermie, tzv.. spermicidy do pochvy před...
více…

Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Velmi oblíbenou metodou jsou podkožní antikoncepční tyčinky. Původní podkožní tyčinky pocházely z Finska a šlo o...
více…

Antikoncepční náplasti

Náplasti se staly moderní metodou léčení, jsou šetrnější k organismu a mají méně nežádoucích účinků. K...
více…

Hormonální antikoncepce - Tabletky

Nejlepší je brát pilulku ve stejný denní čas, a to nejlépe večer, dokud je nejvyšší hladina hormonů v krvi....
více…

Slovník pojmů o antikoncepci

Antikoncepce Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo...
více…

Charakteristika antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) znamená souhrnný název pro metody, které brání oplodnění a tak zabraňují vzniku...
více…

Jak si udržet plodnost?

Mužská a ženská plodnost - stále citlivější téma. Stále větší problém. Někdy můžete svou plodnost ovlivnit i...
více…

Rakovina varlete

Rakovina varlete se vyskytuje nejčastěji u mladých mužů po pubertě. U mužů ve věku 15-35 let je na prvním místě ze...
více…