CT - počítačová tomografie
CT je neinvazivní rentgenová metoda. Zdroj RTG záření i detektorů se společně pohybují okolo pacienta, počítač vyhodnocuje signály z detektoru a na základě intenzity předchozího záření vytvoří obraz řezu tělem pacienta. Nitrožilní podání kontrastní látky zvyšuje přesnost některých vyšetření.
Jak probíhá vyšetření?
Pacienta objedná ošetřující lékař na CT vyšetření. V stanoveném termínu se pacient dostaví na CT pracoviště. Přijde nalačno a přinese si s sebou žádanky na CT vyšetření, kartičku pojištěnce a zdravotní dokumentaci. Na některých pracovištích je třeba si přinést i prázdné CD. Pacient si lehne na CT lůžko. Pokud je třeba, dostane kontrastní látku. Zdravotnický pracovník odejde do vedlejší místnosti, protože jde o RTG metodu a byl by vystaven RTG záření. Pacienta vidí přes sklo a může s ním komunikovat. Lůžko s pacientem se zasune do "tunelu" a vyšetření může začít. Obvykle trvá 10-30min. Lékař vyhodnotí CT snímky.
Fyziologický nález:
Bez patologických změn. Obvykle bývá popsána celá vyšetřována oblast - přesný popis závisí na tom, která část těla nebo orgánu je vyšetřován.
Patologické změny můžeme najít při:
- Nádorech - benigních, maligních i nepravých nádorů.
- Abscesech.
- Traumatických změnách.
- Granulomech.
- A mnoha dalších patologických změn.
Pro zobrazení kloubů, meziobratlových plotének a svalů je vhodnější MRI vyšetření.
Rizika CT vyšetření:
Alergická reakce na podanou kontrastní látku - vyrážka, svědění až anafylaktický šok.