Kolonoskopie
Co je kolonoskopie?
Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí speciálního přístroje - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop se zavádí přes anální otvor a konečník. Tato vyšetřovací metoda se využívá při diagnostice nádorů, polypů, příp. jiných patologických změn tlustého střeva. Umožňuje odebrat vzorek sliznice a také odstranit polypy.
Co mám dělat před vyšetřením?
Kolonoskopie se může dělat během hospitalizace, ale i ambulantně. Odpoledne a večer před vyšetřením je třeba užít projímadlo, které vyčistí tlusté střevo a umožní tak dokonalejší vyšetření. Večer, v noci a ráno před vyšetřením můžete jen pít. Pro mnohé pacienty je příprava na kolonoskopii nepříjemnější než samotné vyšetření. Pokud užíváte nějaké léky, informujte o tom lékaře.
Jak probíhá vyšetření?
Pacient leží na boku. Lékař zasune kolonoskop přes anální otvor do konečníku a postupuje dále do tlustého střeva. Naplnění střevo vzduchem a kamera na konci kolonoskopu umožňuje pozorovat střevní sliznici na obrazovce. Během vyšetření může mít pacient nepříjemné pocity podobné nadýmání. Kleštičky na konci kolonoskopu umožňují odebrat vzorek sliznice na histologické vyšetření.
Jaká rizika má toto vyšetření?
Nadýmání
Bolest
Krvácení
Infekce
Co bude po vyšetření?
Při větším krvácení z konečníku, horečce, zimnici a bolestech břicha volejte lékaře.
Kdy se dozvím výsledek?
Hned po vyšetření. Výsledek vyšetření odebraného vzorku ze sliznice se dozvíte za několik dní.