Hubnutí, aneb co byste měli vědět o výživě organismu a stravovaní?

 

Rozhodli jste se zhubnout a hledáte správný postup na Vaše hubnutí. Nedělejte základní chybu většiny lidí s nadváhou, tedy že se rozhodnete zhubnout bez znalosti základních zásad, které potřebujete splnit, aby výsledkem Vaší diety nebylo opět obrovské zklamání. Měli bychom vědět, jak se spát ke svému tělu. Platí jedna velká pravda. Jak se Vy chováte ke svému tělu, tak se Vám Vaše tělo oplatí Vaším zdravím a samozřejmě i množstvím nadbytečných tukových polštářků.

 

Lidé často vědí, jakou tabletku si mají dát při bolestech hlavy, ale nevědí, jak bolestem hlavy předcházet. Velmi málo lidí si uvědomuje své zdraví a nepovažují za nutné dělat něco pro své zdraví dříve, než dokud se neobjeví nějaký zdravotní problém. Sami jsme zodpovědní za své zdraví, za to, jakou má naše tělo kondici, vitalitu i za to jak vypadáme. Sami si vybíráme, co sníme, co vypijeme. Právě to, co pijeme a co jíme, určuje kvalitu našeho zdraví, energie a vitality a náš celkový vzhled. Vždyť naše tělo stále vytváří nové buňky a ty vytváří z toho, co mu dáte, tedy co sníte. Uvědomili jste si, co vlastně jíte, co pijete?!

Kdysi dávno měli lidé své mléko, své maso, svá vajíčka, svou zeleninu, své ovoce, sami si vyráběli potraviny. A dnes? Kupujeme si potraviny v obchodech a je samozřejmé, že potravinářský průmysl hledá způsoby, jak prodloužit jejich trvanlivost. Každá potravina, která má určitou dobu trvanlivosti, je nějakým způsobem konzervovaná. Jíme potraviny s konzervačními látkami a barvivy, stabilizátory a různými přísadami, které vylepšují chuť, barvu a trvanlivost, ale naše tělo tyto látky nezná a neumí je zpracovat. Velmi často přímo poškozují naše buňky. Je to daň za způsob života.

Říká se, že každá nemoc je daň za fajnové jídlo. Navíc denně konzumujeme mnoho cukru, průměrně až 70 kg na osobu v jednom roku. Jíme 12 krát více solí, než potřebujeme. Živočišné tuky tvoří až 80% všech tuků z naší stravy. Jíme mnoho živočišných bílkovin, a přesto jsme stále hladoví. Proč? Znáte tento příběh? Dali jste si komplet oběd, polévku, druhý chod, potom jste si sedli k televizi a najednou jste měli na něco chuť? Něco byste snědli, ale nevíte co. Tyto choutky jsou důkazem toho, že organismus nedostal to, co potřebuje a proto se ptá po další dávce. Dostavují se různé chutě, přestože, jsme se před chvílí dobře najedli. Vařená strava neobsahuje žádné enzymy, ty se ničí již při jejím vaření při 40 stupních Celsia. Vařená strava neobsahuje téměř žádné vitamíny. Ty se vařením také ničí.

Pokud jíme jen vařenou stravu, naše tělo nedostává vitamíny, enzymy a tak si je stále žádá a to jsou ty choutky, které pociťujeme.
Zeptejte se sami sebe. Co jste dnes jedli syrové? Jíme hodně vařené stravy. Žádné zvíře v přírodě se neživí vařenou stravou?! Živí se tím, co příroda dá.

 

Odpovězte si sami na otázku: Které zvíře v přírodě pije v dospělosti mléko?

Mléko bylo stvořeno pro mláďata. Příroda je ve své podstatě velmi chytrá. Navíc k tomu všemu přidáváme kouření, alkohol, nedostatek pohybu a stres. Už Vám je jasné, proč nejsme zdraví.
Už Hippokrates, lékař dávných dob, řekl, že naše tělo se uzdraví a zotaví, pokud dostane přiměřenou výživu. A co jíme?

Aby naše tělo dostalo to, co potřebuje měli bychom denně sníst 7 kusů syrového ovoce nebo zeleniny, 5 porcí celozrnných obilovin, 4 porce jídla s vysokým obsahem vápníku, plnohodnotné bílkoviny - proteiny s nezbytnými aminokyselinami, dostatek správných tuků, tedy rostlinných. Děláte to? Všichni trpíme nedostatkem mikroživin. Mikroživiny jsou látky, které tělo nutně potřebuje, ale které si neumí samo vytvořit, potřebujeme je sníst v potravě.

V dnešní době již není možné dodat tělu vše běžnou stravou, protože ovoce se obírá před dozráním, aby se mohlo převážet na velké vzdálenosti a skladovat, takže obsahuje mnohem méně vitaminů a minerálů, jako když se konzumuje těsně po sklizni. Jíme hodně jídla s vysokým obsahem kalorií a množstvím různých chemických látek. Často jíme to, co máme právě po ruce, na co máme chuť a vůbec netušíme, co z toho naše tělo má. Představte si, že za život sníme asi 60 tun potravin a 240kg chemických látek. Trávicí systém to všechno musí zpracovat. Věda o výživě je velmi mladá, ale stále více se dostává do popředí. Postupně se stane součástí života každého z nás. Když budeme znát zákony zdravé výživy, budeme všichni štíhlí, méně nemocní a budeme déle žít.

 

Výživa organismu

Vedle vody právě výživa nejvíce ovlivňuje naše zdraví. Dnes je již prokázáno, že zdravá výživa dokáže prodloužit život o více než 20 let. Existuje jen velmi málo nemocí, jimž by vhodná strava nedokázala zabránit, nebo alespoň zmírnit jejich příznaky. Vhodná strava pomůže při každém zdravotním problému, navíc zlepšuje psychiku, dodává více energie a vitality, zlepší spánek a tak nemocný člověk mnohem snadněji překonává svou nemoc.

Člověk by měl jíst to, co potřebuje, ale většinou je to, co mu chutná. Zdraví si však udrží tehdy, pokud mu bude chutnat to, co jeho tělo potřebuje. Výživa není to, co sníme, ale to, co dokáže naše tělo využít pro budování a činnost jednotlivých systémů.

Co je to hlad? Hlad je potřeba výživy a energie, po které se tělo ptá. Naše tělo denně potřebuje asi 50 druhů mikroživin. To jsou ty látky, které si tělo neumí vyrobit a musí je dostat ve stravě. Jsou to vitamíny, minerály, stopové prvky, esenciální aminokyseliny-to jsou stavební jednotky bílkovin, nenasycené mastné kyseliny, atd. Pokud budete mít ve stravě dostatek všech mikroživin, ztratí se Vaše choutky a časté pocity hladu.

Mikroživiny jsou i živočišné bílkoviny, cukry, tuky, ty si naše tělo umí vytvořit a právě ty máme ve stravě přebytek. Jíme hodně vařené stravy. Vařením se jídlo stává snadněji stravitelným, ale zároveň se znehodnocuje a ztrácí chuť. Vařením se ničí i enzymy a ty jsou velmi důležité pro naše zdraví. Jíme v podstatě mrtvé jídlo, tělo stále žídí a tak jíme zbytečně mnoho a přetěžujeme svůj trávicí systém.

Dalším neštěstím je náš zlozvyk kombinovat potraviny. Uvědomili jste si někdy, kolik různých složek potravin sníte naráz? Trávicí systém to musí zpracovat a nedivte se, když to postupně nebude zvládat a jednoduše se vzdá. A navíc žaludek po 20. hodině už nepracuje. Kolikrát jdete spát s plným žaludkem?!

Bylo by ideální, kdybychom jedli co nejjednodušší jídla a kdybychom po 18.hodine už nejedli. Snažte se dodržovat faktor čerstvosti. Jezte jídlo čerstvě připravené a snažte se denně jíst hodně syrového ovoce a zeleniny. Naučte se při nákupech sledovat a kontrolovat složení a konzervanty ve všem, co kupujete, abyste věděli, co jíte. Pokud nevíte, co jídlo obsahuje a co z něj Vaše tělo získá, tak ho raději nejezte.

Naučte se jídlo důkladně žvýkat. Žaludek nemá zuby a velké kusy nedokáže strávit. Nedostatečně požvýkané kusy jídla způsobují křečovité bolesti a v střevech hnijí. Naše tělo umí využít jen to, co dokáže zkapalnit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…