Můžeme při hubnutí konzumovat sladkosti?

 

Začali jste hubnout a přemýšlíte nad tím, čeho se musíte při svém stravování určitě zbavit? Samozřejmě jako první Vám přijdou na mysli sladkosti, které obsahují obrovské množství skrytých a hluchých kalorií. Pravděpodobně si uvědomujete, že jsou podstatnou příčinou Vaší nadváhy. Zahánění stresu, hladu, či nedostatku času na vhodné jídlo čokoládou, koláčem, bonbony, přeslazenými nápoji je sebevražedným útokům na Vaše zdraví, postavu a opakující se pocity hladu. Avšak jedním z největších omylů při Vašich pokusech o zhubnutí je, pokud se domníváte, že od nynějška nesmíte do úst vložit ani kousek čokolády, ani gram cukru. Nenecháte si přece právě teď, když jste se rozhodli opravdu zhubnout, zkazit postavu ještě více, ne? Avšak ani při dietě nemusíte absolutně omezit Vámi oblíbené sladkosti.

 

Sladkosti, kterých se musíte vzdát

Ano, diety nefungují, pokud podvádíte a nebudou fungovat ani, když se odmítnete vzdát sladkých kalorických dobrot. Bez omezení to prostě nejde! Pokud se chcete zbavit návyků ke konzumaci nezdravých sladkostí, tak musíte:

1. Zapomeňte na mléčné a bílé čokolády,

dražé bonbony, šlehačkové dezerty, smetanové dorty, dukátové buchtičky, smetanové nanuky, sladké polevy, náplně, nanukové dorty, větrníky a jiné zákusky. Nestojí za to, po celodenním držení diety neodolal a zamlsat si. O pět minut po posledním kousku koláče již tak nebudete vědět, jak vám chutnal. No tělo si zapamatuje, kolik obsahoval cukrů, tuků, jak velmi byl kalorický a dá vám to brzy pocítit. Místo zakázaných sladkostí si rozmazlete chuťové pohárky těmi, co Vám při dietě vůbec neublíží.

 

2. Vyhýbejte se mraženým sladkostem.

Nanuky nejsou nejvhodnější při dietě, chuť na ledovou pochoutku si ale nemusíte upírat. Využijte nabídku ovocných dření, místo zmrzliny si dopřejte raději ovocný sorbet s ledovými krystalky. Nejednou se ale i ve zmrazené dřeni schovává vysoké procento cukrů, a tak není na škodu, pokud si připravíte domácí sorbet samy a přesně podle Vaší chuti. Můžete zkusit ty z vodového ovoce, melounové, nektarinkové, broskvové či ananasu. Pokud máte kvalitní mixér, trochu medu a několik plastových nádobek, za pár hodin můžete mít v mrazničce skutečně lahodné dřeně.

 

3. Čokoláda

je známé afrodiziakum a dokonce se považuje i za zdravou sladkost. Nemáme ovšem na mysli levné mléčné čokolády, které v sobě skrývají více tuku a cukru než kakaových bobů, ale konzumujte čokolády s minimálním 75 procentním obsahem kakaa (samozřejmě v rozumném množství). Chutnají lahodně a dodají Vám energii. Kvalitní čokoláda Vašim křivkám neublíží, pokud si ji dopřejete jednou za čas a v menším množství (ne celé balení na posezení, raději každý den jednu-dvě kostky).

 

4. Konzumujte dietní dezerty.

Namísto zákusků v cukrárně si přichystejte vlastní dezert, který bude nejen dietní a chutný, ale i krásné naaranžovaným, vždyť ne nadarmo se říká, že jíme i očima. Například si připravte: bílý probiotický jogurt, lžičku medu, nasekané vlašské ořechy nebo lískové, sezónní ovoce a lžičku pravého kakaa. Jogurt smíchejte s medem, ovoce nakrájejte na drobné kousky. Do skleněného poháru vrstvu ovoce, jogurt a ořechy tak, aby poslední vrstvu tvořil jogurt. Ten poprašte kakaem a dejte na půlhodinku chladit. Jednoduchá a chuťově výborná lahůdka.

 

5. Konzumovat můžete také:

  • Ovocné saláty s citronově-medovou zálivkou
  • Na másle opečený banán s kapkou medu
  • Jogurt s ovocem a meduňkou
  • Lahodné domácí smoothie
  • Grepové košíčky (Grepové poloviny plněné drobným ovocem)

 

Jak to je s čokoládou?

Říká se, že tabulka čokolády je zázrak, pokud nemáte po ruce žádné jídlo na přežití. Tento tmavý životabudič Vás zasytí, dodá potřebné vitaminy. Jakou má vlastně výživovou hodnotu a dokáže si naše tělo poradit s hladověním, když má pouze čokoládu?

Vědci tvrdí, že denní dávka tmavé čokolády pomáhá redukovat příznaky vyčerpanosti. Chronický syndrom vyčerpání je charakteristický především těžkou svalovou únavou vyvolanou psychickou zátěží.

Čokoláda s vysokým obsahem kakaa ovlivňuje vylučování serotoninu v mozku, který zlepšuje náladu. Kromě toho má čokoláda příznivý vliv například na snížení krevního tlaku, který nám stoupá při stresových situacích. Pokud máte menší zranění, vězte, že čokoláda Vám pomůže, abyste nepřišli ani o kapku krve navíc. Několik kostek hořké čokolády účinkuje na srážlivost krve. Vědci již téměř dvě desetiletí vědí, že tmavá čokoláda, bohatá na flavonoidy, snižuje krevní tlak a má další příznivé účinky na krevní oběh.

 

Jakou čokoládu si vybrat?

Vyberte si hořkou čokoládu s co největším množstvím přírodního extraktu kakaa, bez aromatických Masiel, tuku a sladidel.

Mléčná čokoláda zlepšuje paměť a pomáhá oživit kůru mozkovou, aby člověk začal v klidu řešit problémy. Všimli jste si, že i Vás dokáže čokoláda uklidnit a saháte po ní vždy, když jste ve stresu? Mléčná čokoláda zlepšuje verbální i vizuální paměť, což oceníte v takto náročné situaci. Zlepšují i kontrolu impulzů, naše reakční schopnosti se zrychlují. Dopřejte si ji však pouze v rozumném množství. 

Kolik má bílá čokoláda výživných látek? Výživová hodnota čokolády je vysoká. Co se týče živin, čokoláda obsahuje malé množství bílkovin, cukr a minerály. Čokoláda obsahuje draslík, hořká čokoláda železo a hořčík. Tato sladkost je velmi kalorická, 100 gramů obsahuje přibližně 500 kilokalorií. Malý kousek čokolády může lidem pomoci cítit se lépe, ale není to lék.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Chcete zhubnout a být zdraví? Choďte!

Pohyb pomáhá s hubnutím, to je jasné a ověřené. Ale ne každý chce nebo může, navštěvovat různá sportovní...
více…

Hlad lze překonat, když víme jak mu odolat

Jistá verze hladu je, že hlad je jen přestrojená žízeň. Zní to paradoxně, ale něco pravdy na tom je. A víte, že...
více…

Hubnutí s vůní skořice

Cestu ke štíhlé postavě si můžete posypat skořicí! Stačí půl lžičky skořice denně a váš vysněný pas nebude...
více…

Víte, co mají společného sůl, špatné trávení, sacharidy a hormonální změny? Výkyvy váhy!

Jak je možné, že přes noc přibýváte na váze, když celou noc spíte a nehřešíte nočními nájezdy na ledničku? Je...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…

Výživa, která obsahuje pět základních chutí, vede ke zdraví a štíhlé postavě

Tradiční čínská medicína, vnímá pacienta komplexně a pracuje s poznatky o proudění energie v těle v drahách...
více…