Rady - Jak hubnout, zásady, kyseliny, syrová strava?

 

Zdraví člověka, zda snaha o bezpečné hubnutí jsou nutně spojené s osvojením si zásad zdravého stravování. Když chcete zhubnout, musíte kromě jiného Vašemu tělu dodávat všechny živiny a samozřejmě také zajistit vhodné fungování metabolismu. V buňkách člověka probíhají základní metabolické děje pro budování a novotvorbu buněk na jedné straně a destrukci, odumírání a rozklad na straně druhé. Proto je z hlediska metabolických dějů v organismu důležitá výživa, aby se zachoval rovnovážný stav mezi novotvorbou a zánikem buněk. Výživa by měla zajišťovat obnovu zdravých tkání, podporovat vylučování odpadních látek a neměla by obsahovat různé složky, které odebírají tělu potřebnou energii.

 

Syrová strava nejen nezatěžuje organismus, ale podporuje i jeho detoxikační mechanismy a zlepšuje obranyschopnost, tedy přináší léčivé účinky. Potraviny jako je syrové ovoce, listová zelenina jsou pod přímým vlivem sluneční energie, kterou během svého růstu přeměňují a ukládají. V lidském těle se tato nahromaděná energie při trávení uvolňuje a dodává tělu nejen potřebnou výživu, ale i životadárnou a léčivou energii. Potraviny, které jsou pouze zdrojem tepla v těle, nemají takové léčivé účinky. Bílkoviny, tuky a sacharidy jsou sice zdrojem tepelné energie, označujeme je také jako kalorické, ale jejich léčivé účinky jsou minimální. Z hlediska zdravé medikaci výživy je proto velmi důležité, aby přijímané potraviny dodávaly tělu i dostatek světelné energie, ukryté v syrovém ovoci, zelenině a semenech. Účinkem světelné energie vznikají v rostlinách i vitamíny. Jsou to látky, které z hlediska výživy neposkytují tělu žádnou tepelnou energii, ale jsou důležité a nezbytné pro metabolické procesy, které zajišťují nejen zdraví, ale i výkonnost organismu.

Předpokladem zdravé stravy je také příjem zásaditých potravin. Čím je jejich obsah vyšší, tím je i léčivý a detoxikační účinek vyšší. Mezi ně patří zejména syrové zralé ovoce, saláty, na páře upravená zelenina. Ke kyselinotvorným potravinám patří zejména jídla živočišná, ale i chléb, luštěniny, mouka, rýže, margarín, olej, ořechy, tvaroh, vločky apod.. Pokud výživa z kyselinotvorných potravin trvá déle, organismus vyčerpá své zásoby zásad a neumí dostatečně kompenzovat převahu kyselin. Dochází k posunu kyselino-zásadité rovnováhy na kyselou stranu, která je provázena poškozením funkcí některých systémů a hromadění odpadů v organismu. K takovým změnám může vést vegetariánská strava, pokud obsahuje příliš mnoho chleba a moučných jídel vůbec, mnoho luštěnin, málo ovoce a syrové zeleniny.

 

Umírání na překyselení organismu?

Odborníci nám neustále připomínají jíst hodně ovoce, protože je to bohatý zdroj vitamínů. Mnozí si však stěžují, že je pak nadouvá. Na tom není nic divného, protože ovoce v kyselém prostředí žaludku kvasí a tím přispívá ke kyselosti obsahu žaludku. Uvolňuje se z něj oxid uhličitý, který způsobuje nepříjemné nadýmání. Pomůžeme si tím, že s ovocem sníme i porci hlávkového nebo celerového salátu, čili kyselý obsah zneutralizuje zásaditou zeleninou.

 

Kdy se můžeme překyselit?

Přijdeme z práce domů a z lednice si vezmeme láhev piva. U televize dostaneme chuť na něco sladkého, vždyť je třeba potlačit hořkou pachuť po pivě. Hned máme v rukou čokoládu. Ta nám dodá tolik energie, že už nejsme hladoví a jdeme si lehnout. Když konečně usneme, každou chvíli se probouzíme. Ráno nás pobolívá hlava a žaludek. Odpověď: jsme překyselení. Aby látková výměna, která probíhá ve dne v noci, mohla bez problémů fungovat, měl by být lidský organismus "nastaven" optimálně, tedy na neutrální pH, které nám dala do vínku příroda. Toto pH je trochu posunuté do zásadité oblasti. Když se tato rovnováha poruší, pociťujeme bolesti hlavy, podráždění a bolesti svalů. Strava dnešního člověka je převážně kyselinotvorná, protože obsahuje hodně masa, uzenin, bílého cukru, konzervovaných výrobků a slazených bublinkových nápojů.

 

Další příčiny překyselení organismu

Nedostatek kyslíku

Pokud se zdržujete v zakouřeném nevyvětraném prostředí, dlouhodobě v něm pracujete, cvičíte v nevyvětraných tělocvičnách, plných pachů potu a vydýchaného vzduchu. V namáhaných svalech vzniká kyselina mléčná, močová a pyrohroznová a kyselé zbytky jejich metabolismu, tzv. karboxylové radikály, které okyselí prostředí celého organismu.

 

Nevhodné diety

Držíte občas dietu? Většina z nich je z hlediska výživy jednostranná. Např. dieta s vysokým přívodem bílkovin, sníženým obsahem tuků, sacharidů diktuje obvykle konzumovat ve velkém množství maso, ryby, vejce a sýr. To jsou všechno potraviny, které kyselost organismu podporují. Strava je chudá na zásadotvorné minerály. Kyselé produkty, pokud se z těla okamžitě nevyloučí močí, pak se biologicky nerozkládají a ukládají se do svalové a pojivové tkáně. Ustavičné acidifikace způsobí, že se ve tkáních usadí natrvalo. Pokud je chtějí neutralizační látky jako hořčík, vápník, sodík a draslík neutralizovat, měly by doputovat zvenku, ze stravy, nikoli z nepřekyselených částí našeho těla - z kostí, vaziva, vlasů, nehtů. Jak si však organismus poradí, když má neutralizujících minerálů nedostatek? Velmi rychle se zbaví zásob minerálů, které se nacházejí např. v kostech a zubech ve formě vápníku. Díky překyselení vzniká místní deficit těchto důležitých minerálů v některých tkáních, které v případě vápníku a hořčíku mohou být také příčinou osteoporózy.

 

Některé nemoci

Do souvislosti s acidózou se dává chronická zácpa, cukrovka, astma, zánět ledvin nebo tlustého střeva. Kyselé prostředí je živnou půdou pro bakterie, plísně a infekce.

 

Potraviny podporující kyselost

Sýr, vejce, tvaroh, drůbež, zvěřina, vnitřnosti, ústřice, masové polévky, růžičková kapusta, chřest, arašídy, hořčice, sekt, ocet, sycené nápoje.

 

Potraviny podporující zásaditost

Mléko, smetana, brambory, sója, fazole, kořenová zelenina, rajčata, špenát, zeleninový vývar, para ořechy, majoránka, tymián, šalvěj, hrozny, meruňky, banány, jablka, pohanka

 

Některá pravidla zdravé výživy při hubnutí

  1. Den začínat vhodnou dávkou živin (bílkoviny, vitamíny, sacharidy).
  2. Alespoň jedna porce salátu denně.
  3. Luštěniny, ořechy a semena - hlavní zdroj bílkovin.
  4. Tuky v malém množství, neohřívané, přidáváme až do hotového jídla.
  5. Tekutiny od 1,5 - 3 litru/den, ne chladné ani horké, před jídlem, nikoli během jídla nebo po jídle.
  6. Konzumovat jídlo jen při pocitu hladu, ne při bolestech, fyzickém a psychickém stresu, při únavě a při horečnatých stavech.
  7. Vyloučit z konzumace produkty s obsahem purinových látek, jako je káva, čaj, kakao, masové vývary, všechny rafinované a průmyslově vyrobené potraviny, alkohol, cigarety.
  8. Přirozená syrová, rostlinná strava, jednoduše připravená, správně kombinovaná, dobře pokousaná a promíchána se slinami nejlépe zajistí organismu potřebné látky, snadno se tráví a pomáhá důkladnému využití živin.
  9. Krátce trvající půst, 24-48 hodin je nejspolehlivější cestou prevence, léčby a celkového ozdravění organismu.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…