Co dělat proti chřipce?

Venku chladno a vlhko, uvnitř přetopeno, kýchání kolegů a deprese ze šedých dnů. Sezóna chřipek jako vyšitá! Máme pro vás pět užitečných rad, jak se nemoci vyhnete.

1. Dobře se oblečte

Kdo jezdí do práce autem, obvykle se velmi neobléká. Vždyť cestou si zatopí a zaparkuje před vchodem do firmy. Pak se však nedivte, že vás ofoukne každý vánek. Pokud se celý den pohybujete ve vytopených prostorách, nejste vůbec otužilí a prochladnete už při otevřeném okně. V kanceláři ani doma byste neměli mít více než 20 - 21 ° C. V ložnici stačí pouze 18 ° C. V autech raději netopte vůbec, teple se oblečte. Obujte si kozačky nebo vysoké boty a v práci se přezujte.

Náš tip:

Pokud máte mít kabát pro každodenní nošení, musí být přizpůsoben vaší morfologii a číslo má přesně odpovídat vaší velikosti. Když vám stoprocentně nesedne, nekupujte ho! Vyberte si kašmírový nebo vlněný, malá příměs polyesteru či nylonu dokončí dílo. Rukávy musí být akorát, raději širší, ty jsou pohodlnější, ale při zápěstí zúžené, aby nepodfukovalo.

2. Vyspěte se dorůžova

Image je nanic, poslouchejte tělo. Jen co večer začnete zívat, zalehněte! A nemyslete si, že pokud si o víkendu pospíte ráno déle, doběhnete zpoždění! Právě naopak, ranní vyspávání vede k tomu, že večer se vám do postele moc nechce. Pak jste stále unavení a vyčerpané tělo je pro bakterie a viry lehkým úlovkem. Pokud jste celkem beznadějná sova, co před půlnocí oka nezamhouří, zkuste změnit celý svůj večerní program. Do postele si lehejte vždy ve stejnou dobu a dříve se uvolněte teplou sprchou nebo krátkou horkou koupelí. Na večeři nejezte nic těžkého, nic smaženého, žádné aromatické sýry ani houby. 

Náš tip:

Jako dezert si po večeři dejte bílý jogurt se lžičkou medu. Uspokojí vaše smysly a usnadní trávení. Po páté hodině odpoledne už nepijte kávu, a pokud stále holdujete cigaretám, poslední si zapalte nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát.

3. Myjte si ruce

Zdá se vám směšné, aby někdo dospělým připomínal to, co malým dětem? Nuže nezapomínejte, že po kapénkové infekci, která se šíří vzduchem rychlostí blesku, se nejrychleji zásobíme choroboplodnými zárodky z neumytých rukou. V období, kdy mikroorganismy útočí na každém kroku, bude tedy lepší, když nebudou alespoň na vašich prstech. Myjte si ruce mýdlem vždy, když přijdete domů z obchodu, úřadu a prostředků hromadné dopravy, ale i tehdy, když přebalujete vlastní dítě. Zmenšujete tím pole působnosti bakterií a virů. 

Náš tip: 

Pokožku netřeba pouze čistit, ale i chránit. Všechny části těla, které vyčnívají z oblečení, si zaslouží dobrý, mastnější krém. Ruce, uši i tvář krémujte pravidelně, nečekejte, až zčervenají a začnou svědit.

4. Jezte zdravě

Bez zdravé, pestré a vyvážené stravy váš imunitní systém účinně fungovat věru nebude. Myslete na to právě teď, když začíná období chřipek a viróz! I v zimě si máte z čeho vybrat: pomeranče, mandarinky i grapefruity jsou vynikající zásobárnou vitamínů stejně jako kiwi a jablíčka. Naši tradiční národní pochoutku, syrové, dušené i kysané zelí ani nemusíme zmiňovat. Přidejte ještě cibuli, česnek a křen a máte rotu, která vás spolehlivě ochrání před mikroby. Pravda, jen pod podmínkou, že budou na vašem talíři dennodenně v dostatečném množství. 

Náš tip: 

Připravujte si polévky. Kořenovou zeleninu doplňte vždy jinou košťálovou či listovou, přidejte luštěninu, hlívu ústřičnou nebo masíčko a pokud chcete zahustit, použijte ovesné či pohankové vločky, nebo krupky. Přes víkend si navařte větší hrnec, aby vám zůstala aspoň do středy. Teplý domácí zeleninový vývar je sám o sobě prevencí i lékem.

5. Pravidelně cvičte

Nic tak dobře neposílí vaši obranyschopnost jako pravidelné cvičení! Samozřejmě, nejideálnější jsou aktivity na čerstvém vzduchu, takže pokud neběháte, zkuste se v zimě přimět alespoň k delším procházkám rychlejší chůzí. V každém alespoň trochu přijatelném počasí. Fitcentra vám vymlouvat nebudeme, ale často v nich bývá špatný vzduch a mnoho zpocených lidí, kteří jsou možnými přenašeči nákazy. A vy se potřebujete nejen hýbat, ale i dýchat životodárný kyslík. 

Náš tip: 

Přímo v kanceláři si dejte tříminutové dechové cvičení. Dobře vyvětrejte, sedněte si rovně s rukama v bok a lokty pomalu tlačte dozadu. Přitom zhluboka dýchejte. Zopakujte to pětkrát a zatahujte přitom břišní svaly. Odpoledne vás to výborně osvěží a probere.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…