Co potřebuje naše pleť k tomu, by byla krásná a zdravá?

Vaše pokožka o vás ve skutečnosti prozrazuje mnohem víc než jen krásu. Je také ukazatelem vašeho zdraví. Chcete-li, aby vaše pleť vypadala co nejlépe, popřemýšlejte nad způsobem jaký žijete, a co byste mohli změnit k lepšímu. Vyzkoušejte některé z vybraných metod, které pomohou zlepšit její vzhled, detoxikovat ji a zlepšit celkovou vitalitu.

detoxikace, péče o pleť, kosmetika, pitný režim, voda

Co o nás prozrazuje pokožka?

Pokožka o nás ve skutečnosti prozrazuje mnohem víc než jen krásu. Je také ukazatelem našeho zdraví. Chcete-li, aby naše pleť vypadala co nejlépe, popřemýšlejte nad způsobem jak žijete a co byste mohli změnit k lepšímu. Kůže je největším orgánem těla a jeden z hlavních v eliminaci škodlivin z našeho nitra. Zbavuje tělo toxinů pomocí potu, mazu a uvolňováním oxidu uhličitého přes póry.

Játra a žlučník

Orgány jako játra a žlučník jsou centrem detoxikace. Zapojením zvýšeného přísunu tekutin (neslazené a nesycené nápoje, slabé čajové výluhy), syrové stravy (zelenina a ovoce ošetřována bez chemických pesticidů a hnojiv) a omezení mastných a sladkých jídel (používejte oleje lisované za studena a nerafinované cukry) se v těle snadněji a rychleji uvolní nánosy škodlivých látek i nahromaděných "zbytečných" tuků.

Co jsou toxiny

Toxiny jsou látky, produkované živými organismy nebo umělými procesy výroby. Do našeho organismu se dostávají vdechováním, potravou nebo absorbováním přes kůži. V našem těle toxiny vznikají i při běžné látkové přeměně. Při správném metabolismu se toxiny pravidelně vyplavují (moč, stolice, pot). Takové jedy jsou například botulotoxin, patogenní mikroorganismy (viry, bakterie, houby, prvoci), injekční látky, syntetizované molekuly či některé kosmetické složky (syntetické vůně, barviva, konzervanty, emulgátory).

Příznaky toxikace

Únava, oslabená paměť, alergie a infekce, podrážděnost, neklid, deprese, náročná ztráta nadváhy nebo zvýšení tělesné hmotnosti, slabost ve svalech a kloubech, kožní vyrážky, opary, zánětlivé procesy kůže, opakující se plísňová onemocnění, nadýmání, špatné trávení.

Projevy očisty kůže

Změna vůně a zvýšení pocení, zvýšená tvorba mazu, svědící vyrážka (kopřivka), nadměrné maštění vlasů.

Cíl detoxikace

Očistit organismus od škodlivých látek (toxinů) nahromaděných v organismu vlivem životního stylu, prostředí ve kterém žijeme, syntetických chemických látek absorbovaných kůží, vdechnutím nebo polknutím. Navrátit všechny orgány do jejich přirozené funkce (přijímání, zpracovávání, vylučování).

Pitný režim

Voda tvoří 70% našeho těla. Nachází se v buňkách i v mezibuněčných prostorech. Pro správnou funkci orgánů je důležité doplňovat tekutiny. Nejlepší je udržovat pitný režim 2 až 3 litry neslazených nesycených nápojů denně. Při detoxikaci organismu je nutné zvýšit příjem tekutin, pro správné a plynulé vyplavování odpadních látek z těla. Pijte pomalu a častěji. Například 3 dcl každou půl hodinu. V dopoledních hodinách a přibližně do 16 hodin pracuje vylučovací systém nejintenzivněji. Jedna z nejznámějších očistných bylin je kopřiva. Kúrou z její odvaru podpoříte vylučování nečistot.

Exfoliace

Ucpané póry z nánosů nečistot z vnějšího prostředí, oblečení, potu, mazu a odumřelých buněk nám neumožňují správné dýchání a čištění kůže. Pokud nejsou "mrtvé buňky" upnuté na povrch pokožky odstraněny, póry se ucpávají a znemožňují novým buňkám dostat se do vrchních vrstev pokožky, kůže se neobnovuje a nečistí se přirozeným způsobem. Proto je prvořadé odstranit tuto zábranu. Exfoliace napomáhá pleti očistit se a otevřít póry pro absorbování výživných látek. Zlepšuje tok krve a lymfy. Vyhlazuje pokožku, přináší její vitalitu, odplavuje nečistoty a toxiny. Úspěch se projeví i na místech s projevem celulitidy. Tím, že naše kůže má místy jinou tloušťku je třeba na každý kousek těla působit něčím jiným. Obličej a ruce jsou najvystavovanější částí vlivům vnějšího prostředí, a proto je k nim třeba přistupovat co nejšetrněji a nejvýživnější. Aplikujte tam co nejjemnější peelingové granulky.

Vyzkoušejte detoxikační peeling

 • Na chodidla je možné působit hrubozrnným peelingem, například z mořské soli nebo cukru.
 • Na tělo je vhodné použít směs medu a jemné soli.
 • S citlivou pletí peeling provádějte velmi opatrně, vhodné je používat neabrazivní peeling (bez drsných částeček), většinou působí na bázi enzymů.
 • Proceduru provádějte od nohou směrem k srdci.
 • Takovou proceduru si můžete dopřát i například s přírodním kartáčem, koupelovou rukavicí či ručníkem. Tyto se však těžko udržují a častokrát jsou hrozbou pro množení bakterií a plísní. Proto je vhodnější namíchat si peelingovou směs, kterou přímo spotřebujete.
 • Opakujte jednou-dvakrát týdně. Podle typu pleti.

Maska

Dalším způsobem jak vyčistit pleť je aplikování hloubkově působící masky, která napomáhá eliminovat toxiny. Obsahem těchto masek jsou většinou mořské bahno nebo jílové hlinky. Kromě detoxikace doplňují potřebné živiny. Nezapomínejte po ukončení působení masky si vždy ošetřované místo opláchnout nejprve vlažnou a nakonec studenou vodou pro uzavření pórů. Aplikujete alespoň jednou týdně. Masky si můžete připravit i doma například ze slupek jablka, bílého jogurtu nebo medu.

Sauna

Již od starověku lidé věděli, že pro jejich krásu a zdraví napomáhají čistící rituály, kterými stimululovali pocení. Dělali je s vědomím, že přes pot je pleť schopna zbavit se toxinů usazených v kůži. Dokonce několik minut pobytu v sauně stačí na dodání informace povzbudit tělo nejen k detoxikaci, zbavení metabolických vedlejších produktů, ale i ke zvýšení flexibility svalů, cév a tím zlepšit buněčnou vitalitu. Pocení vede k zdravější pleti. Přibližně 30% toxinů z těla je eliminováno přes pot. Odstraní nejen kyselinu močovou a metabolickými zplodinami, ale i kožním mazem. Nečistoty, které ucpávají póry urychlují proces stárnutí. Nezapomínejte však na doplňování tekutin i během saunování. Po sauně je důležité tělo smýt kvalitní kosmetikou (nejlépe bez zbytečných syntetických složek).

Koupel

Pokud nemáte přístup do sauny, můžete očistu podpořit i horkou koupelí. Podpoříte tím relaxaci těla a otevření pórů, přes které se uvolní škodliviny rozpustné ve vodě. Pokud přidáte do koupele mořskou sůl, mléko, esenciální oleje, med nebo bylinné extrakty, znásobíte jeho účinky. Nepřekročte však 15-20 minut působení 37- 39 stupňové vody. Taková očistná koupel je vhodná opakovat 2-krát týdně.

Masáž

Výbornou podpůrnou detoxikační procedurou jsou masáže. Podpoříte lymfatický systém, který je důležitý při vyplavování škodlivin z těla. Prokrvením hlubších tkání napomáháme ke zrychlení cirkulace krve, která zlepší okysličení a výživu organismu. Zahřátím tělo reaguje pozitivně na usazeniny a tukové zásoby Vhodné masážní techniky na podporu detoxikace jsou například manuální lymfodrenáž, medová, vakuová masáž nebo reflexní terapie. Vyhýbejte se masážním procedurám pokud máte křečové žíly, otevřené rány, zánětlivé procesy, kardiovaskulární onemocnění, horečky. Masáž si můžete dopřát jednou týdně.

Vaše pleť k její správné funkci nezbytně potřebuje

 • Esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), nacházejí se v rybách a lněných semínkách.
 • Antioxidanty ve formě vitamínů C, E a beta karoten, zabrání předčasnému stárnutí, pronikání škodlivých UV paprsků a volných radikálů do kůže. Jsou obsaženy v citrusových plodech, bobulovinách, granátovém jablku a v hrušce.
 • Minerály jako je zinek a selen, napomáhají regeneraci, tvorbě tkání a hojení ran. Obsahují je potraviny jako jsou ryby, ořechy, obiloviny a zelenina.
 • Vitamin B6 k rovnováze hladiny hormonů, zejména pro ženy, které mají PMS a ke snížení hladiny mazu pokožky.
 • Draslík na udržení pružnosti, hydratace pokožky a vyplavování toxinů z těla.
 • Vodu na udržení životnosti buňky a správné funkce kůže.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rty poškozují některé rtěnky, ale také olizování a nedostatek vitaminů

Péče o rty, to nejsou jen voňavé balzámy, které sice okamžitě dodají rtům svěžest a atraktivitu, ale dokonalé...
více…

Opalování s opalovacími přípravky je nebezpečné? Ano, ale ne se všemi!

Pobyt na slunci je životně důležitý a zdravý. Ale ne o každém pobytu to můžeme směle říct. Navíc nebezpečný pro...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Omlazení pleti pitím vody obohacené o vodík? Mládí a zdraví v jednom!

Omlazovací metody dělíme na invazivní, do kterých patří plastické operace a neinvazivní, tedy metody šetrné,...
více…

Letní ovoce zažene žízeň a obohatí naše tělo nejen o vodu, ale i další prospěšné látky

Pitný režim je třeba dodržovat hlavně v létě, kdy se více potíme a tím pádem více vody z celkového přijmu také...
více…

Jak pečujete o své kartáče, štětce a fény?

Uklízení bývá doménou většiny žen. Ale ruku na srdce, milé ženy! Nemyjete častěji podlahu než pomůcky, která...
více…

Detoxikace není pro všechny a může také ublížit

Detoxikace organismu je postup, kterým zbavujeme naše tělo toxinů usazených uvnitř organismu. Jednoduššeji řečeno, je...
více…

Jak zbavit játra škodlivin a pojistit si jejich bezchybné fungování?

Jste tak zdraví, jak zdravá jsou vaše játra. Celý život vás zbavují od nečistot, ale co uděláte pro ně vy? Věděli...
více…

Domácí balzám na rty - složení, příprava a benefity

Nemůžete v obchodě najít žádný balzám, který by vám vyhovoval, nechcete za něj utratit hromadu peněz nebo vás...
více…

Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem...
více…