Deprese a špatná nálada může mít původ v zanesených plicích

Plíce jsou podle tradiční čínské medicíny hlavní cestou, kterou přichází do našeho těla energie. Ale zároveň jsou také skladištěm toxinů, které do těla přicházejí. Proto je tak důležitá jejich důkladná detoxikace.

detoxikace, plíce, očista plic, deprese

Energie získávaná ze vzduchu se v plicích mísí

s energií ze zažívacího traktu, tedy z potravy a odtud je roznášena do celého organismu. Jednou ze základních příčin, proč se poruší energetický stav tohoto orgánu a tedy i příjem energie čchi, je stres nebo emocionální stav organismu, zejména psychické napětí. Při něm dýcháme povrchově či mělce, zadržujeme dech. Dlouhodobý stav následně způsobuje zadržování toxinů v dýchacích cestách, tedy špatnou spontánní detoxikaci a následně i vznik infekčních ložisek. Infekční ložiska se však nenacházejí jen na sliznicích (ty se dají odstranit různými inhalačními kúrami), ale často bývají v podslizničních vrstvách. Jsou proto při optickém vyšetření dýchacích cest neviditelné a ani mechanické očistné kúry prostřednictvím uvolňování hlenu nepomohou tato ložiska odstranit. V takto stresovaných dýchacích cestách se hromadí zbytky léků a očkování, chemické látky, těžké kovy, radioaktivní prvky, různé infekce, které dýchacími cestami procházejí. Tím vznikají podmínky pro akutní, recidivující či chronické záněty, což je jedním z fyzických důsledků tohoto procesu. Pokud navíc vstoupí do tohoto procesu i poruchy imunitního systému, mohou vznikat alergie, alergické záněty a při přistoupení nervového systému se může rozvinout astma. Pokud se imunita vzbouří proti toxinům ve vlastních tkáních, může se zaktivovat autoimunitní proces a vznikají fibrózní, hyperplastické změny. Genetika a plísně nám to mohou ještě zkomplikovat ve formě cystické přeměny ve tkáních dýchacího traktu.

Plíce, emoce, deprese

Podle tradiční čínské medicíny jsou plíce hlavním řídícím orgánem okruhu, do kterého náleží tlusté střevo jako párový orgán plic a také kůže jako druhý nejdůležitější a náš největší dýchací orgán. Avšak plíce ovlivňují i ​​naši psychiku - a to přímo ovlivňováním centra v mozku. Energetické poruchy plic i vliv ložisek se projeví i v tomto mozkovém centru - což je v podstatě emocionální mozek člověka. Mezi základní emoční projevy patří veselá nálada a naopak deprese. Deprese v tomto případě bývá způsobena poruchou neurotransmiterů, zejména serotoninu - tzv. hormonu štěstí. Právě serotonin hraje významnou roli především v poruchách emocionality. Porucha serotoninového metabolismu bývá způsobena i plícemi a tlustým střevem (deprese způsobuje i okruh jater a žlučníku, ale mají jiný charakter). Plicní deprese je charakteristická méněcenností, pasivitou, sebeobviňováním a neschopností se "rozhýbat" či pohnout do jakékoli aktivity. Proto pokud trpíme tímto charakterem depresí, musíme si uvědomit, že příčina může spočívat i ve skrytých zátěžích v plicích a tlustém střevě, a následně i na zmiňovaném mozkovém centru. Depresí se proto nezbavíme pouze antidepresivy, je třeba odstranit příčinu - důkladnou detoxikací plic a tlustého střeva jako párového orgánu plic, a také zmiňovaného centra v mozku.

Detoxikace dýchacích cest

V dýchacích cestách vzniká velmi mnoho hlenových ložisek díky snadnému přístupu infekcí a toxinů i tvorbě hlenu. Produkce hlenu je sice přirozená a chrání sliznice dýchacích cest před průnikem mikroorganismů a také zvlhčuje sliznice. Přemíra hlenu a především jeho zahušťování však patří mezi patologické jevy. K nadbytku hlenu jak v dýchacím traktu, tak i v ostatních částech těla, přispívá mléčný hlen mucin, obsažen především v různých koncentrovaných mléčných výrobcích. Přes dýchací ústrojí se odstraňuje hlen i z dalších částí našeho organismu, proto zbavování se hlenu v historii patřilo k základním očistným procesům. Jóga a ájurvéda velmi dbaly na likvidaci hlenu z dýchacích cest například čištěním nosních dutin, stejně jako z dolních dýchacích cest dýchacími technikami. Hlenová ložiska v dýchacích cestách obvykle u člověka vznikají jako první a proto se s nimi setkáváme již u velmi malých dětí. Nejen v hlenu, ale také v podslizničních strukturách se nacházejí toxiny a infekční ložiska. Pouze mechanická očista od hlenu nemusí očistit dýchací cesty důkladně, a proto často infekce dýchacích cest recidivuje.

Související problémy orgánů

Plíce a tlusté střevo z pohledu tradiční čínské medicíny, projevy při poruše na energetické dráze, toxickém zatížení, patologických změnách nebo skrytých infekčních ložiscích v plicích a souvisejících orgánech:

 • ucpaný nos, kýchání
 • časté záněty krku
 • zarudnutí v krku
 • pocity dušnosti
 • bolesti v ramenou, ztuhlé svalstvo ramen
 • ztráta hlasu, tichý hlas
 • zvýšená únava
 • ekzémy, suchá praskající pokožka
 • časté zívání
 • astma, kašel
 • bolesti palce ruky, změny v ohybu lokte (na pokožce)
 • krvácení z nosu
 • nadměrné pocení
 • deprese, sebepodceňování
 • odmítání masáže a dotyku
 • bolesti zubů bez kazu
 • blokády krční páteře
 • praskliny na kůži uší
 • praskliny na konečníku
 • sny o létání, o polích či stájích, o krvácení
 • nechuť k mluvení, projevu na veřejnosti

Vytvoření primárního infekčního ložiska v plicích s sebou přináší vznik dalších infekčních ložisek a tedy i problémů v podřízených orgánech

• kůže
• žíly
• průdušky
• mandle v horním patře
• nosní dutiny
• hltan, hrtan
• nosohltan
• přechod krční a hrudní páteř a páteř v bederní oblasti
• nosné sliznice
• potní žlázy
• diencefalon a čelní lalok CNS

Vhodný čas na očistu okruhu plic

Podle ročních období: nejvhodnější doba je v měsících listopad a prosinec, v době jejich největší aktivity.
Podle lunárního kalendáře: pro změkčování, odstraňování nánosů a usazenin - ve dnech, kdy organismus dobře vstřebává živiny a vodu - ve 2. a 3. lunární fázi.
Obecně příznivé dny při vyplavování uvolněných toxinů a nánosů metabolitů: 2. a 4. lunární fáze, kdy se organismus rozšiřuje.
Podle astrologického vlivu v rámci lunárního kalendáře: dny Blíženců a alternativní Raka v 2. a 4. lunární fázi nebo při ubývajícím Měsíci.

Nejvhodnější dny na regeneraci a posílení

Speciální dny Blíženců a Raka v 1. a 3. lunární fázi, nebo při přibývajícím Měsíci.
Obecně 1. a 3. lunární fáze, kdy se dobře vstřebávají živiny.
Měsíce listopad a prosinec, kdy jsou orgány okruhu plic v aktivitě podle ročních období.
Uvedené dekontaminační postupy nenahrazují lékařské ošetření.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Čokoláda prospívá srdci, tlumí kašel a zlepšuje nádadu

Čokoláda má mnoho zdravotních výhod, je však třeba mít na paměti, že za to může zejména kakao, které obsahuje....
více…

Co potřebuje naše pleť k tomu, by byla krásná a zdravá?

Vaše pokožka o vás ve skutečnosti prozrazuje mnohem víc než jen krásu. Je také ukazatelem vašeho zdraví. Chcete-li,...
více…

Zimní deprese nejvíce útočí během vánočních svátků a v únoru

Se smutkem nebo depresivním stavem se občas setkáváme téměř všichni. Je to stav beználadovosti, nechuti na nic,...
více…

Léky, které léčí deprese a úzkostné stavy nejsou návykové, ale léčbu vždy řídí lékař

Antidepresiva jsou důležitým prvkem při léčbě deprese a úzkosti, ale i například poruch příjmu potravy. Deprese...
více…

Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem...
více…

Detoxikace jater pomocí bylinek, citronu nebo zelených potravin

Detoxikace jater by měla následovat po očistě tlustého střeva. Provádí se zcela přírodní a nenásilnou formou....
více…

Voda s citronem vám pomůže zhubnout, zlepšit stav pleti a zahnat ranní ospalost

Voda s citronem je ideální nápoj, který pomůže přírodní cestou nastartovat očistu těla. A nejen to, pokud...
více…

Ovesná kaše s marinovanými borůvkami detoxikuje tělo

Ovesná kaše k snídani je velmi dobrý tah, protože vás zasytí na dlouhé hodiny. Ale ovesná kaše, pokud si ji správně...
více…

Banány dělají lidí šťastnější a štíhlejší

Banány nejen výborně zasytí, skvěle chutnají a dokonce mají tu moc, že dokáží zahnat stres. Stačí denně sníst...
více…

Podzim přeje hodování a kulturním zážitkům

Podzim je krásné období roku, i když někteří lidé by ho nejraději vyškrtli z kalendáře. A přitom, příroda hraje...
více…