Děti trpí obezitou méně ve městech, než na vesnicích
Výsledky statistických průzkumů uvádějí, že školáci v České republice mají špatné stravovací návyky. Kromě toho spousta z nich nemá ani správné pohybové návyky a z toho vyplývá, že již děti v tomto věku trpí nadváhou.
Pouze o něco více než polovina z vyšetřených dětí denně konzumuje mléko,
naopak přetrvává nízký příjem zeleniny a ovoce, děti nemají dostatek pohybu a nedosahují potřebný energetický výdej. Již v tomto věku má téměř 10% dětí problém s nadměrnou hmotností, přičemž více obézních dětí je na venkově, než ve městech. Stravovací návyky na venkově se nemění tak rychle, jako ve městě, převládá zde více tradiční kuchyně, s vyšším zastoupením méně vhodných živočišných tuků. Navzdory předpokladu, že na venkově by se mohlo konzumovat více zeleniny a ovoce díky vlastní produkci, monitoring ukázal, že tomu tak není. Znepokojivým faktem je zjištění, že 37,5% dětí nesnídá pravidelně, přičemž nejčastěji udávaný důvod bylo nechutenství, nepociťování hladu a nedostatek času. Za pozitivní zjištění monitoringu lze považovat vysoké procento dětí (97%), které konzumují pravidelně denně oběd, mnohé však vynechávají polévku. Pokud dítě nesní polévku, obírá se o plnohodnotný pokrm, z oběda odchází nedostatečně nasycené a hlad často zahání sladkostmi nebo výživově méně hodnotnými potravinami.
Výsledky poukazují na to, že téměř polovina dětí nesvačí,
takže mezi obědem a večeří nastává dlouhá přestávka bez pokrmu, což způsobuje větší hlad a riziko večerního přejídání. Pro dítě je k večeři vhodné teplé jídlo, ale i studený pokrm, které můžeme v rámci pestré výživy střídat. V období rychlého růstu lze dítěti dopřát i lehkou druhou večeři. Nepříznivým zjištěním je, že děti se méně hýbou a podle monitoringu významně narůstá čas trávený před televizní nebo počítačovým monitorem. Pravidelně trénuje nebo navštěvuje sportovní kroužek pouze polovina ze sledovaných dětí.