Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu
Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství, ideálně již před otěhotněním. Jen tak se vám narodí dítě s optimální porodní váhou. Paradoxem je, že často z dětí, které mají nízkou porodní váhu, vyrostou obézní děti a dospělí.
Naprogramované na přejídání?
K pochopení vztahu mezi nízkou porodní hmotností a obezitou ve vyšším věku přispěla nová vědecká studie, která ukázala, že děti narozené s nízkou porodní hmotností jsou "naprogramované" jíst víc, protože je u nich vyvinutých méně neuronů v oblasti mozku, která řídí příjem potravy.
Nižší hmotnost a změny v mozku
Studie týmu vědců z výzkumného institutu v Los Angeles naznačuje, že přejídání je naprogramováno na úrovni kmenových buněk před narozením, a to v případě, že má matka špatnou nebo nedostatečnou výživu. Použitím zvířecího modelu, zjistili, že u novorozence s nízkou porodní hmotností je slabší dělení a diferenciace nervových kmenových buněk ve srovnání s novorozencem s normální porodní hmotností. Předchozí studie zjistily, že zrychlený růst u menších novorozenců, ve snaze dohnat vrstevníky s vyšší porodní hmotností - samozřejmě ne vědomé, ale prostě to tak funguje - je spojen se zvýšeným rizikem obezity v dospělosti, ale také se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2 . typu, vysokého krevního tlaku a osteoporózy.
Strava maminky jako prevence
Tato studie ukazuje význam výživy a zdraví matky při redukci obezity. Obezita a nemoci s ní spojené jsou nejčastější příčinou úmrtí v naší společnosti, ale máme málo efektivních strategií na prevenci nebo léčbu. Tato studie naznačuje, že výživa matky může hrát rozhodující úlohu při prevenci obezity a s ní souvisejících onemocnění.
Nejen obezita, ale i poruchy chování
Kromě obezity jsou samozřejmě negativem i zjištěné změny v mozku - v nervových kmenových buňkách. Tyto změny naznačují, že růstové omezení plodu mohou souviset i s kognitivními poruchami nebo změnami chování. Důležité je - podle vědců, že výsledky studie nabízejí potenciální příležitosti pro prevenci a léčbu obezity a dalších souvisejících onemocnění.
Čeho je třeba se vyvarovat
Není třeba zmiňovat, že obezita se stala epidemií století a výrazně přibývá i obézních dětí. První kroky k onemocnění udělají nejednou maminky, které dětem od časného věku dávají nevhodné potraviny, přikrmují je v období, kdy by ještě měly pít jen mléko různými doplňky - například přesnídávkami, nebo v horším případě dokonce i ochucenými tvarohovými krémy, namáčenými piškoty a podobně.
Nízká porodní hmotnost způsobí pozdější obezitu
Stejnou chybu dělají i ty maminky, které se snaží dětem do jednoho roku vylepšit chutě kořením, solí nebo cukrem. Nemluvě o tom, že některé maminky ignorují způsob stravování, vhodný pro nejmenší děti a jakmile dosáhnou pololetí, krmí je klasickou rodinnou stravou se vším, co k tomu patří. A to, že dítěti škodí, si ani neuvědomí. Ono se to neprojeví hned, ale třeba až za několik desítek let. Proto apelujeme na maminky, aby nedávaly dětem do vínku obezitu!