Děti učí žít své rodiče

Rodiče se snaží své děti vychovat a jít jim příkladem. Ale napadlo vás někdy, že i vy, rodiče, se můžete od svých ratolestí něco naučit? Nemusíte jen stále učit vy je. Ony vám také mají co dát. A pokud jejich “dary” využijete, bude se vám snáze a šťastněji žít.

děti, rodiče, výchova dětí, výchova rodičů, vztahy, láska, svět, poznání, štěstí

Nejen od nich, ale i díky nim

Řeknete si - co už jen se můžu od takového malého rozpustilého a  neposlušného děcka naučit? Budete překvapeni, že je toho docela hodně. A nemusí to být přímo od něj, ale díky němu. Například od dětí v období silné období vzdoru a problému se zpracováním emocí, se lze naučit být mnohem více trpělivější, než  předtím. Naučíte se v první řadě ovládat já své emoce a až potom očekávat výsledek od dítěte.

Odraz i učitel

Dítě je úžasné v tom, že je naším zrcadlem, odrazem našeho chování. Pokud patříte k rodičům, kteří to umí rozeznat, tak se automaticky učíte lépe žít, vytvářet harmonickou rodinu, ale i lépe fungovat v kolektivu. Všimli jste si, jací jsou bezdětní lidé - v čem jsou jiní od vás rodičů? Dost často bývají více sobečtí, arogantnejší, hůře zvládají emoce a náročnější životní situace, mají problém s multitaskingem - to jsou věci, které se vedle mateřství automaticky naučíme a využíváme je nadále. Samozřejmě, jsou i výjimky.

Proč to dělá?

Mnoho rodičů však dělá základní chybu v tom, že si neuvědomují odkud pocházejí reakce a chování dítěte. Navíc, obrátí se na něj s agresivitou, nadávkami, výhrůžkami - a přitom dítě jen kopíruje chování jednoho z rodičů. Všimněme si, že když se budeme před dítětem hádat, ono se bude snažit řešit spory stejným způsobem, jako my. Což samozřejmě v tomto případě dobré není.

Mnozí dospělí se už neumí těšit

Děti nás však učí i jinému vzácnému okamžiku - navzdory stresům, které často ze péči o ně míváme, učí nás pozastavit se a vychutnat si pro nás možná úplně banální moment. Zastavme se a obdivujme spolu s ním krásu kvítku, který právě rozkvetl. Všímejme si děťátka, když poprvé ochutná zmrzlinu. Když poprvé vidí milé zvířátko. Vychutnávejme tyto momenty s ním. Vnímejme všemi smysly, jak s láskou a plnou důvěrou nás objímá, utíká k nám jako k jedinému člověku na světě. Vnímejme city a jeho lásku, protože ta nás dokáže naučit mnohému.

Koloběh života je nesmírně zajímavý

Dáváme dětem lásku a péči, učíme je, aby oni později naučili nás mnohým novým věcem, které posílí naše schopnosti, které nás motivují a naučí žít lépe. Děti nás učí nepřehlížet maličkosti, kterých jsme si léta nevšímali, naučí nás opět si vychutnat kopeček zmrzliny, nadechnout se svěžího vzduchu, těšit se z obyčejných jednoduchých pohybů. Zkuste se někdy vyšplhat spolu s vaším potomkem na strom a jen tak vychutnávat jeho teplo - jako když jste byli děti. Dokážete to ještě?

Dítě jako cesta k pochopení sebe samých

K tomu, abychom byli lepšími, spokojenějšími a šťastnějšími, musíme se dokázat alespoň na určitý čas zbavit okovů dospělosti, skrupulí, které nás dusí a tíží, které nám osekávají fantazii, svobodu, obírají nás o radost a brání pozitivnímu proudění energie.

Základem všeho je pochopení.

Pochopíme dětský svět a pustíme ho do svého nitra, pochopíme nejen své vlastní děti, ale nejednou i to, co jsme ztratili, zapomněli ve svém dětství, to, co my sami děláme nebo jsme dělali v životě ne zrovna nejlépe.

Porostou a my s nimi

Jsou momenty, které jsou náročné, ba až bolestivé, ale když se tehdy vrátíme k společně prožité maličkosti a nabereme energii, pocítíme chuť první společné zmrzliny, sáňkování, překonáme je hravě. Nezapomeňme však vždy, když se cítíme na dně, když na nás všechno padá a máme starostí nad hlavu ovládat kouzlo maličkostí a krátkých momentů. Naučme se vychutnat horkou sprchu, ať z nás smyje vše špatné z celého dne, naučme se vychutnat ledový džus v našich ústech. Naučme se opět jednou vylézt bezstarostně na strom a nechme toto kouzlo rozvinout. Naše děti nám v tom rády pomohou!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…