Dvojčata a bezpečný domov

Narodila se vám dvojčata? Popíšeme vám některé nástrahy, které mohou vaše volně se pohybující dvojčata potkat. Samozřejmě, se to týká i jednoho dítěte, ale u dvojčat je hlídání obtížnější. Věnujme tedy pozornost nástrahám, které mohou na volně se pohybující dvojčata v bytě číhat. Také rozebereme, jak dvojčata učit na nočník. Starostí s dvojčaty je dvojnásobně, ale stejně tak i radostí, tak vzhůru na ně.......

děti, dvojčata, bezpečný domov pro děti

Bezpečný domov

Po různých nepříjemných zkušenostech, které maminky dvojčat získaly, se skutečně vyplatí zařídit si domů bezpečně! Kryty na elektrické zásuvky, ochranné řetízky na okna a dveře, protiskluzové koberečky do koupelny, plastové chrániče na ostré hrany stolů, mřížky, resp. dětská pojistka na sporák, uzamykatelné skříňky na chemikálie a léky, zábrana před schodištěm atd.. Vše se jistě vyplatí. Některé mámy dvojčat doporučují zábranu z dřevěné ohrádky do kuchyňských dveří (alespoň po dobu dopoledního vaření). Pokud mají dvojčata staršího sourozence, je také užitečné předělení dětského pokoje, aby ho hrající se dvojčata nerušila při učení.

Nejvíce opatrní musíme být v době kritického věku dvojčat - kolem roku a půl

Může se zdát, že děti naše pokusy o zabezpečení domova berou jako výzvu k překonání překážek. Možná znějí tato varování banální, ale věřte, že to, co "mono" / jedno dítě dokáže vymyslet, dvojčata dokážou i opravdu zrealizovat! Jistě je dobré nechat děti občas i spadnout a odřít se, trošku se bouchnout do záhlaví nebo do kolena, aby si dokázaly představit, jak bolí např.. pád ze stolu, ale nechceme přece ohrozit život našich malých, a způsobit jim jizvy na celý život (i když ani tomu se někdy nevyhneme).

Každé dítě má na nočník svůj čas

Častým problémem je, jak a kdy naučit děti chodit pravidelně na nočník. Často slýcháme od našich rodičů či kamarádek, že všechny děti již chodí na nočník, pouze ty naše dvojčata jsou jaksi pozadu. S nástupem jednorázových plen se obecně posunula hranice, kdy se i "mono" děti začínají dávat na nočník. Maminky dvojčat začínají přibližně ve věku 15 měsíců seznamovat děti s nočníkem a posazují je na něj, což je nejlepší udělat po každém probuzení a večer před spaním. Děti občas do nočníku něco i udělají, ale většinou jen budou sedět bez očekávaného výsledku. V tomto věku dítě ještě dobře nechápe, co od něj chcete. V tomto období jde spíše o to, představit mu nočník, aby vědělo, že existuje (a ne každý "čůrá a kaká" do plenek) a hlavně, kde ho najde. Když se bude bránit či vzpírat, na několik týdnů nebo měsíců Navykání přerušte. Každé dítě má svůj čas a začne chodit na nočník úplně samo. Holčičky jsou většinou v učení chodit na nočník šikovnější, ale není to pravidlem. Toto učení může trvat i několik měsíců, proto se nevzdávejte a nebuďte zoufalé, když to nepůjde tak rychle, jak očekáváte. Ideální je, když je jedno dítě v chození na nočník šikovnější - tím se práce jejich mámě sice prodlouží, ale v daném okamžiku velmi zjednoduší. Často se totiž stává, že dvojčata chtějí čurat najednou a i když si už dokážou samy přinést nočník, většinou jim svlékání trvá déle, a tak dojde k nehodě. Maminka pak nestíhá děti svlékat, převlékat, mýt. Nikdy však dítěti nenadávejte a nepoukazujte na to, že jeho dvojče je úspěšnější! Když se děti naučí chodit na nočník během dne (většinou je to mezi dvěma a dva a půl lety, někdy i později), můžete přestat dávat pleny i v noci. Často se stává, že děti začnou samy odmítat plenky.

Jak postupovat při nočním odvykání?

Dejte děti vyčůrat vždy před spaním. Jedno z dětí je většinou šikovnější, a proto je lepší začínat pouze s jedním. Když po několika dnech zjistíte, že dítě se budí se suchou plenou, přestaňte mu ji dávat. Několikrát se možná stane, že se počurá. Není dobré vracet se k plenám, pokud děti nejsou nemocné nebo prochladlé. Je lepší párkrát převléknout mokré prostěradlo, než začínat s navykáním znovu od začátku. Není to snadné, ale nevzdávejte to a dopřejte svým dvojčatům čas! Občasné noční počůrávání (hlavně ve stresových situacích či při změně prostředí) může přetrvávat až do předškolního věku. Ale ani zde není třeba si zoufat. Zmiňte se o tom u svého pediatra na pětileté prohlídce a on vyhodnotí vyzrálost vašich dvojčat, případně vás pošle do nefrologické poradny. Zde se lékaři s nočním počůráváním vyrovnávají již poměrně jednoduše (nemá smysl objednávat do poradny před pátým rokem, protože většinou se jedná jen o nezralost nervové soustavy!). Každé dítě je jiné a v žádném případě, ani když se naučí chodit na nočník později než ostatní, není zaostalé nebo hloupé. Pokud dítě opravdu není zralé na to, aby pochopilo, proč na nočníku sedí, nemá smysl nutit ho do toho. I když na vás bude okolí a příbuzní tlačit, nikdy děti nenuťte násilím a neříkejte jim: "Ostatní chodí na nočník, tak vy budete chodit taky! "

Zpoždění řečového vývoje

Ke specifickým znakem výchovy dvojčat určitě patří zpoždění řečového vývoje. Je způsobeno tím, že dvojčata neustále sdílejí jeden životní prostor a stejné podněty. Tím dochází k většímu pocitu sounáležitosti dané dvojice a zesiluje se již existující zvláštní vzájemné pouto. Dvojčata si spolu hrají a jejich soběstačnost pak vede k tomu, že nepotřebují vyhledávat jiné kontakty s okolím. Nejvýrazněji rozdíly v řečovém vývoji mezi dvojčaty a dětmi narozenými samostatně byly pozorovány mezi druhým a osmým rokem. V pozdějším věku většina dvojčat tento nedostatek překoná. Další možnou příčinou vedoucí ke zpomalení řečového vývoje je to, že rodiče většinou mluví s dvojčaty jako s jednou osobou, a tedy zřídka komunikují s každým dvojčetem zvlášť. S tím souvisí i problémy dvojčat s užíváním záměna "já". Dítě pocházející z dvojčat v počátečním stadiu svého vývoje udává označení "my". I tato řečová "chyba" se však časem ztratí. Až u 40% všech dvojčat se vyskytuje řeč dvojčat, tzv.. kryptofázia. Vzniká z vlastních, vymyšlených slov a ze slov podobných jazyku dospělých, přizpůsobených momentálním možnostem dětí. Dvojčata si navzájem rozumějí a touto řečí komunikují, pro ostatní je většinou nesrozumitelná (jen občas maminky nebo sourozenci, kteří jsou s dvojčaty v denním kontaktu, některé významy slov částečně pochytí). Přesná příčina vzniku řeči dvojčat dosud není zjištěna. Předpokládá se, že se na jejím vzniku podílejí stejné faktory jako ty, které vedou ke zpoždění vývoje řeči, tedy určitá izolovanost dvojčat (vystačí si samy) a opakování, porozumění si navzájem a používání slov, zkomolených druhým dvojčetem, což vede k fixaci těchto slov. Zajímavé je, že dvojčata často špatně snášejí, že jim jejich okolí nerozumí. Pro vyvarování se možnosti vzniku řeči dvojčat lze rodičům doporučit, aby nenechávali svá dvojčata odkázaná pouze samy na sebe, ale aby jim umožnili kontakt s jinými dětmi, hlavně v prvních letech života, a hodně a správně s dvojčaty mluvili a důsledně opravovali jejich špatnou výslovnost.

Ve chvílích, kdy máte pocit, že už dál už nemůžete,

zkuste se pozastavit nad tím, zda si toho na sebe neberete příliš mnoho. Některé věci skutečně nejsou nezbytné, a když je jeden či dvakrát neuděláte, tak se nic nestane. A přijměte jakoukoli pomoc, kterou vám někdo nabídne (i když si například s tchyní vůbec nerozumíte). Vaše děti vás budou potřebovat ještě dalších minimálně 15 let, tak se nezničte hned na začátku!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Úklid dětského pokoje - prevence úrazů a harmonizace energie

Uklízení hraček a oblečení v dětské pokojíčku bývá problém v mnoha rodinách. Děti mají rády chaos, který...
více…

Jak uklidnit dítě a zabránit jeho panickému strachu z lékaře?

Bojí se vaše dítě lékaře? Tento strach se začíná u dětí projevovat již kolem prvního roku věku a roste s...
více…

Co vše by mělo umět dítě před nástupem školní docházky?

Děti během prvních let, až do nástupu školní docházky, prochází obrovským vývojem. Dokonce některé zdroje...
více…

Hry pro školáky proti nudě

Hra nás provází celým životem. U dětí se jedná o velice prospěšnou činnost při které se baví, učí a...
více…

Kresba rodiny vyjádří pocity dítěte v rodině

Zadat dítěti úkol, aby nakreslilo svoji rodinu je metoda, kterou s oblibou využívají psychologové, ale i učitelé a...
více…

Autismus a jeho projevy u dětí

Autismus je celková vrozená vývojová vada, která zasahuje do všech oblastí vývoje dítěte, ale týká se hlavně...
více…

Jak dítě naučit chodit a padat?

Doba, kdy dítě zkouší první krůčky s sebou přináší i první pády. Rodiče jsou většinou vyděšení a ve...
více…

Pohádky zklidní malé děti

Proč jsou pohádky pro správný vývoj dítěte tak důležité? Čtení a povídání příběhů by i přes současnou,...
více…

Mobilní telefon u dětí - pozitiva, ale i závislosti

Pokud máte dítě, určitě jste tuto otázku řešili, řešíte nebo řešit budete. Zodpovědní rodiče si kladou...
více…

Pravé životní hodnoty učte děti vlastním příkladem

Jak vysvětlit dětem hodnoty tak, aby je pochopily? Všichni rodiče touží po tom, aby jejich dítě rozeznalo dobré od...
více…