Dvojčata a otázky, které otravují jejich rodiče

Pokud se v rodině narodí dvojčata, trojčata nebo dokonce více dětí najednou, jsou rázem středem zájmu. A to někdy i nechtěného. Přečtěte si některé otázky, na které jsou rodiče těchto dětí vysazení.

rodiče, děti, dvojčata

1. To jsou dvojčata?

Pokud veze maminka široký kočárek s dvěma miminky, těžko bude vozit stejně staré dítě své kamarádce ... Navzdory (nebo možná právě proto) je pro cizího člověka na ulici toto nejběžnější způsob, jak začít konverzaci o vašich dětech. I když jde o neškodnou otázku, může vás někdy pěkně naštvat - zejména pokud se opakuje několikrát denně. Možná i proto, že odpověď je zcela evidentní, ale proto, že odpovědí na tuto otázku vyvoláte lavinu dalších, někdy stejně nesmyslných.

2. Jsou jednovaječná nebo dvojvaječná?

Lidé chtějí z nějakého důvodu vědět, zda jsou vaše dvojčata jedno nebo dvojvaječná. Většina lidí asi ví, že existují dva typy dvojčat - jednovaječná a dvouvaječná - ale ve skutečnosti často ani nevědí, co to znamená. Nejkurióznější je, když se lidé ptají, zda jsou dvojčata "jednobuněčná" - pojem jednobuněčný v souvislosti s dvojčaty je nesmyslný, protože znamená, že by byly složeny pouze z jedné buňky.

3. Které z nich je starší?

Co lidi nutí k této otázce? Proč je to zajímá? Pořadí narození dvojčat není nijak zvlášť důležité. Jde většinou o minuty rozdílu v době narození, o nic podstatného, ​​co by mohlo mít vliv na jejich povahu (i když dvojčata - tedy první narozené - vykazují podobné dominantní sklony, není tomu vždy tak). Nejhorší je, když lidé tuto otázku položí přímo dvojčatům. Pro některé z nich to může být zdrojem sváru a hádek, které z nich je starší. Rodiče často nepovažují za nutné mluvit o tom, ve snaze eliminovat hádky a spory mezi dvojčaty. Tato otázka položena zcela nezáludné cizím člověkem může vyvolat žárlivé scény a požadování se "práva prvorozeného".

4. Které je z nich hodnější?

Mamince by nikdy nikdo nepoložil takovou otázku, kterou by musela jedno dítě označit za méně dobré. Žádné dítě není jen hodné nebo zlobivé. Samozřejmě, jsou chvíle, kdy se jedno dítě chová jako andílek, zatímco druhé zlobí ..., ale za několik minut si většinou role vymění. I kdyby přece jen bylo jedno z dvojčat lepší, nelze se o tom před dvojčaty vůbec zmínit - zvyšovalo by to jejich vzájemnou rivalitu.

5. Jsou u vás v rodině dvojčata dědičná?

Další ze zdánlivě neškodných otázek, na kterou rodiče dvojčat neradi odpovídají. Je jednoduše příliš složité vysvětlit, co je příčinou toho, že se nám narodila dvojčata a zda to může nebo nemusí být dědičné. Někteří rodiče, kteří mají dvojčata z asistované reprodukce, ani nemají chuť se svěřovat, jak ke svým dvojčatům přišli. Obvykle ale ani cizí člověk, který vám položí tuto otázku, netouží znát konkrétní odpověď, ale spíše se chce podělit o historii dvojčat ve vlastní rodině.

6. Jak jste vybírali jména, nepletou se vám?

Někteří rodiče dvojčat dávají svým dětem jména, která znějí podobně (Anna - Jana, Martin - Marek), nebo které se rýmují (Sofie - Klaudie), začínají stejným písmenem (Peter - Pavel), nebo které evokují některou známou dvojici (Šimon a Matouš , Jeníček a Mařenka ...). Pokud k nim nepatříte, bude tazatel evidentně zklamaný a vám bude jeho reakce (mnohdy i otázka) připadat opravdu nepřiměřená.

7. Jak je od sebe rozpoznáte?

Další z velmi častých otázek, které bývají předkládány ať už jen tak ze zdvořilosti, nebo ze zvědavosti, a to nejen rodičům dvojčat jednovaječných, ale dokonce i dvojvaječných! Někteří lidé opravdu chtějí znát nějaký fyzický znak, který by jim pomohl odlišit jedno dvojče od druhého. Ale spousta jiných chce prostě jen komentovat a upozornit na stejné tělesné znaky dvou zdánlivě zcela si podobných dětí.

8. Narodily se vám přirozeně?

Toto je velmi osobní otázka a nikdo cizí by takovou otázku neměl položit. Tuto otázku si můžeme vysvětlit dvěma způsoby - jako otázku na početí (ať jsou dvojčata počaté samovolně, nebo po umělém oplodnění), či dotaz na způsob porodu (spontánní, nebo císařským řezem). Tak či tak, nikomu do toho nic není a ptát se na to je zkrátka nezdvořilé a neslušné, dokonce i v rámci rodiny.

9. Mají svou vlastní řeč?

Dvojčata, která vyrůstají izolovaně od ostatních dětí (což se může stát, protože maminky s širokým kočárkem se moc mezi lidi nedostanou) nebo která jsou velmi na sebe navázaná, si mohou vytvořit vlastní řeč. Bývá to až u 20 procent dvojčat. Proč tuto otázku řadit mezi "hloupé"? Důvodem je, že se takto lidé často ptají rodičů dvojčat ve věku kojenců a batolat, které ještě nemluví vůbec, a ne ještě "dvojčecí řečí".

10. Oblékáte je stejně?

Stejné oblékání je citlivá otázka pro rodiče dvojčat. Někteří svá dvojčata oblékají stejně, jiní se tomu brání. Ale z nějakého důvodu se "nedvojčatoví" lidé domnívají, že dvojčata nejsou dvojčaty, když nejsou stejně oblečená. Až by se zdálo, že pořekadlo "Šaty dělají člověka" se zde mění na "Šaty dělají dvojčata". A to je přece úplný nesmysl.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Kam na školní výlet? Úniková místnost!

Muzea, výstavy, divadelní představení… To všechno už děti ze školních aktivit dobře znají. Co takhle přijít...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Dětský pokoj má mít ideálně tři zóny

Zařizování každého pokoje v bytě či domě je třeba dělat pečlivě a s ohledem na jeho funkci. Když si špatně...
více…