Těhotenství a porod dvojčat

Čekáte dvojčátka, nebo máte dokonce vícečetné těhotenství? Co to pro vás znamená? Jaký je rozdíl mezi očekáváním jednoho potomka a tím, když se nebude děťátko vyvíjet samo, ale ve společnosti sourozence či sourozenců?

těhotenství, vícečerné těhotenství, dvojčata, porod

Kromě toho, že se musíte vydatnější stravovat,

více přiberete a budete pečlivěji sledována svým gynekologem, očekávají vás i nějaké drobné starosti a problémy navíc ...Pravděpodobnost, že budete mít dvojčata se zvyšuje, pokud již v rodině potenciální matky dvojvaječná dvojčata jsou. Hormonální přípravky také zvyšují možnost vícečetného těhotenství, protože často způsobují uvolnění více než jednoho vajíčka během ovulace. Těhotenství s jednovaječnými dvojčaty není genetickou záležitostí, ale věcí náhody.

Lékař vám vícečetné těhotenství zjistí monitorováním srdíčka plodů a použitím ultrazvuku

Vícečetné těhotenství se dá rozpoznat už po 6. týdnu těhotenství. Pokud čekáte dvojčata, váš denní příjem by měl být minimálně 2.700 kalorií. Vaše strava musí být bohatší na vitaminy. Jste více ohrožena anémií (chudokrevností), než ostatní těhotné ženy, protože dva plody spotřebují více železa. Lékař vám pravděpodobně předepíše železo a doporučí kromě vydatného příjmu přírodních vitaiínů i příjem vitaminů v syntetické formě. Přiberete přibližně 15 - 22 kg ke konci těhotenství. Během první poloviny těhotenství přiberete průměrně 0,4 kg za týden a ve druhé polovině kolem 0,5 - 0,6 kg týdně. Dávejte si pozor, abyste nepřibrala žádné kila navíc.

Těhotenství ženy, která čeká dvojčata, se zásadně považuje za rizikové

Připravte se na to, že v poradně bude lékař vaše těhotenství sledovat více, než kdybyste čekala jedno dítě, mj. ultrazvukem (kontrola srdeční akce, stav plodové vody, vzájemná pozice), cervikálními zkouškami (ať hlavička nesestupuje). Je velmi pravděpodobné, že se budete setkávat s těhotenskými problémy, jako je pálení žáhy (na žaludek je vyvíjen větší tlak), dušnost (velká zátěž krevního oběhu), strie (kůže na bříšku se musí více rozpínat), časté močení (velký tlak na močový měchýř), neklidné noci (pro velké bříško a nutkání na močení).


Za přirozený konec těhotenství se považuje období mezi 36. a 38. týdnem,

tedy průměrně o dva týdny dříve, než při jednoplodovém těhotenství. Dvojčata, která se narodí v tomto časovém rozmezí, se považují za donošená. Těhotenství s dvojčaty zvyšuje pravděpodobnost ukončení těhotenství císařským řezem. Je možné porodit vaginálně, ale závisí to na pozici a hmotnosti plodů, vašeho zdravotního stavu a stavu plodů. Nejpravděpodobnější situace pro vaginální porod je tehdy, pokud oba plody naléhají hlavičkou. Možný je i tehdy, pokud první plod naléhá hlavičkou a druhý koncem pánevním. Pokud nastanou komplikace a v případě tří či více plodů je císařský řez nezbytný. Vaginální porod trvá déle než porod jednoho dítěte, zejména první doba porodní. Druhé doby porodní jsou dvě - jedna končí narozením prvního dítěte a druhá následuje po několika minutách (8 - 30 min.), když se narodí druhé dvojče.

Počítejte s tím, že i donošené dvojčata budou po porodu menší a lehčí než ostatní děti

Nemusíte mít obavy, příroda to má zařízené dobře, dvojčata se prý v matčině těle vyvíjejí dokonce někdy lépe než jeden plod. Možná jim je spolu prostě příjemnější.

Kojení dvojčat je možné,

ale potřebujete přijmout min. 500 kalorií denně navíc, abyste zvýšila a udržela produkci mléka. Hodně odpočívejte, hlavně v noci (dost nereálná představa, že?) A pijte hodně tekutin.

Péče o dvojčata je náročná,

hlavně v prvním roce života. Už během těhotenství přemýšlejte o tom, koho požádáte v prvních týdnech a měsících o pomoc. Mít dvojčata je sice dvojnásobná starost, ale hlavně dvojnásobná radost.

Co je to ztracené dvojče?

Až 17 - 20% vícečetných těhotenství skončí jako těhotenství s jedním plodem. Říkáme tomu syndrom ztraceného dvojčete. Jelikož víceplodové těhotenství je u lidského druhu v podstatě jakási anomálie, příroda se snaží rychle napravit chybu. Jeden plod v raném stádiu těhotenství se přestane vyvíjet (někdy ještě dříve, než lékař zjistí vícečetné těhotenství) a těhotenství pokračuje jako jednoplodové. Tento syndrom může doprovázet slabé krvácení. Další vývoj těhotenství se tím nenaruší.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kdo může být při vašem porodu?

Přesto, že nejčastějším doprovodem ženy při porodu je její partner, nemusí to být vždy tak, k porodu si můžete...
více…

Porod

Porod dítěte je jedinečným okamžikem, kdy nový človíček poprvé spatří světlo světa a zakusí život mimo...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…

Svobodná matka není lehká role, ale dá se zvládnout!

Svobodná matka to není žádná lehká role. Nemyslíme teď svobodné matky, které se rojí jako žížaly po dešti z...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?

Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po...
více…