které děti ještě nemají. Ocitáme se tak v jakési nechtěné izolací. Mnohé maminky si to kompenzují tím, že se absolutně a výhradně předají své rodině-zejména dětem a manželovi a vedle běžných povinností vyplývajících z této krásné role zapomínají na sebe. Přitom mateřství může být nejen krásné, ale i vyčerpávající. Proto právě dostupné zdroje i v podobě kamarádství s jinými maminkami představují podpůrnou síť na zvládání takové zátěže, jakou mateřství nepochybně je.
záleží na množství kontaktů a na hodnotách, které jim přisuzujeme. Hustota osobní sítě závisí na počtu osob, které do ní pustíme. Kvalitu sítě však neurčuje počet osob v ní, ale vztahy působící v síti. Toto platí hlavně pro internetové sociální sítě, v nichž mají mnozí obrovské množství kontaktů a přitom v reálném životě si s těmito osobami nemají co říct.
mnoho maminek si zapíná počítač pro to, aby našly nějaký lidský kontakt-kohokoliv na druhé straně, kdo jim zvedne náladu a nebudou si připadat tak opuštěné. Otázka zní, proč upřednostňujeme kontakt virtuální a ne tváří v tvář? Proč upřednostňujeme mít 130 virtuálních přátel na facebooku raději než 1 reálného? Je to paradox, že si budujeme raději virtuální sociální síť než bychom pracovali na té reálné.
Místa, kde určitě potkáme maminky, důvěrně známe, jsou to nepochybně dětská hřiště, parky, dětské koutky v obchodech, mateřská centra, atd.. Přesto mnohé z nás máme problém oslovit cizí maminku, možná se cítíme nejisté. Třeba si uvědomit, že za oslovení nic nedáme a může se z toho vyvinout perspektivní kamarádství. Zkuste to a uvidíte. A když první oslovená maminka nebude příliš nakloněná reálné komunikaci, určitě se časem nějaká spřízněná osůbka najde.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu