Facebook a jiné sociální sítě pro maminky na mateřské dovolené

Maminky na mateřské dovolené ztrácejí reálné kontakty a tak se více obrací na sociální sítě. Je to tím, že se cítí izolované. Ale osobní kontakt je nenahraditelný.

Není výjimkou, že narozením dítěte najednou zjistíme, že si už nemáme co říct s kamarádkami,

které děti ještě nemají. Ocitáme se tak v jakési nechtěné izolací. Mnohé maminky si to kompenzují tím, že se absolutně a výhradně předají své rodině-zejména dětem a manželovi a vedle běžných povinností vyplývajících z této krásné role zapomínají na sebe. Přitom mateřství může být nejen krásné, ale i vyčerpávající. Proto právě dostupné zdroje i v podobě kamarádství s jinými maminkami představují podpůrnou síť na zvládání takové zátěže, jakou mateřství nepochybně je.

Sítě mohou mít různou hustotu a různou kvalitu,

záleží na množství kontaktů a na hodnotách, které jim přisuzujeme. Hustota osobní sítě závisí na počtu osob, které do ní pustíme. Kvalitu sítě však neurčuje počet osob v ní, ale vztahy působící v síti. Toto platí hlavně pro internetové sociální sítě, v nichž mají mnozí obrovské množství kontaktů a přitom v reálném životě si s těmito osobami nemají co říct.

Pokud mluvíme o internetových sociálních sítích a opuštěnosti,

mnoho maminek si zapíná počítač pro to, aby našly nějaký lidský kontakt-kohokoliv na druhé straně, kdo jim zvedne náladu a nebudou si připadat tak opuštěné. Otázka zní, proč upřednostňujeme kontakt virtuální a ne tváří v tvář? Proč upřednostňujeme mít 130 virtuálních přátel na facebooku raději než 1 reálného? Je to paradox, že si budujeme raději virtuální sociální síť než bychom pracovali na té reálné.

Tak jak budovat "reálnou" sociální síť?

Místa, kde určitě potkáme maminky, důvěrně známe, jsou to nepochybně dětská hřiště, parky, dětské koutky v obchodech, mateřská centra, atd.. Přesto mnohé z nás máme problém oslovit cizí maminku, možná se cítíme nejisté. Třeba si uvědomit, že za oslovení nic nedáme a může se z toho vyvinout perspektivní kamarádství. Zkuste to a uvidíte. A když první oslovená maminka nebude příliš nakloněná reálné komunikaci, určitě se časem nějaká spřízněná osůbka najde.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články