Hemeroidy je třeba vždy vyšetřit a vyloučit jinou příčinu krvácení
Hemoroidy jsou způsobeny rozšířením žilních svazků v okolí konečníku. Jsou to tedy jakési křečové žíly konečníku. Ačkoli průběh hemoroidů onemocnění může být i bezpříznakový, krvácení je obvykle první a nejčastější příznak "zlaté žíly".
Pomocný mechanismus
V hloubce přibližně šest centimetrů od análního otvoru máme spleť cév, které slouží jako pomocný mechanismus k udržení stolice a při vyprazdňování. Jde o hemoroidální cévní pletenec. Tato tkáň (zmiňované cévy, pojivovou tkáň a svaly) slouží v podobě ohebného uzávěru jako pomocný mechanismus k udržení stolice a rovněž při vyprazdňování. Když se cévy na něm rozšíří, mluvíme o hemeroidech.
Příčina vzniku
Jednoznačná příčina vzniku hemoroidů není známa. Předpokládá se, že hlavním důvodem je zvýšený tlak na žíly konečníku a dominantní příčina je vrozená porucha pojivové tkáně. Svou roli však hraje i životní styl ve smyslu nedostatku pohybu, stravy chudé na vlákninu, nedostatku tekutin, což vede k zácpě a nepravidelnému vyprazdňování. Určitě nelze podceňovat ani zadržování stolice a odkládání vyprazdňování na později či dlouhé sezení na toaletě, které rovněž vede ke nadměrnému tlaku na žíly konečníku.
Rakovina tlustého střeva
Krvácení z konečníku je společným příznakem rakoviny tlustého střeva i onemocnění nazývaného zlatá žíla. Výjimkou není ani to, že se obě tyto diagnózy vyskytují najednou. Proto by měl každý, kdo krvácí z konečníku, v rámci prevence navštívit lékaře. Obzvláště se to týká pacientů nad 50 let, kdy výrazně stoupá výskyt nádorových onemocnění. Je však dobré vědět i to, že rakovina nevzniká z hemoroidů. Mnozí pacienti se totiž obávají toho, že se jim hemoroidy takříkajíc zvrhnou. Ale navzdory hrozbě rakoviny někteří chronicky krvácející pacienti přicházejí za odborníkem už doslova s těžkou chudokrevností. Ještě hůře na tom mohou být ženy, které trpí nejen krvácením následkem hemoroidů, ale i silným menstruačním krvácením. Anémie vede ke únavě až spavosti, bledosti, dušnosti, chvění, bušení srdce a předrážděnosti. Závažné krvácení vede k anémii.
Léčba
Někteří pacienti krvácení z konečníku tak podceňují, že to může vést až ke ztrátě vědomí z těžké anémie. I proto je hemoroidy vhodné začít řešit už při prvních nepříjemných příznacích v podobě svědění, pálení a jen občasného krvácení. Potřebné je upravit výživu, která by měla obsahovat velké množství vlákniny, pít dostatek tekutin, vyhýbat se dlouhému stání i sezení, smaženým a přesoleným jídlům, dbát o anální hygienu. Z lokálních prostředků lze doporučit podpůrné masti nebo čípky. Léky bez lékařského předpisu neobsahují kortikoidy ani parabeny, při aplikaci nedráždí sliznici. Stabilizuje cévní stěnu a obsahuje hydrofobní (vodu odpuzující) složky, které ochraňují sliznici konečníku. Závažnější stadia hemoroidů je již třeba řešit ambulantním miniinvazivní zákrokem nebo chirurgicky.