Heslo může vašemu dítěti zachránit život

Všichni rodiče se bojí o své děti. Bojí se o jejich zdraví a bezpečnost. Únos dítěte nepatří v naší zemi k příliš častým kriminálním činům, proto takový případ většinou otřese celým národem. Celý národ cítí s poškozenou rodinou a často si klade otázku, kde tito rodiče udělali chyby. Proč právě jejich dítě? Čím bylo výjimečné? Mělo od rodičů dost instrukcí, jak se ochránit před nebezpečnými lidmi?

Opatrnosti není nikdy dost

Na to, aby se něco špatného stalo, však stačí strašně málo - jen pár minut, kdy je dítě samo. Děti jsou přece nezkušené a dospělí, kteří už v tom mají praxi, je mohou snadno oklamat.

Máma, která předvídala

Velmi dobrý nápad na ochranu svého dítěte měla Švédka Anna Nillson. A vyplatilo se jí to! Nechybělo totiž mnoho a jejího syna by skutečně unesli! Jedenáctiletý William jek venku na kole, jako jindy a najednou ho zastavil neznámý muž. Řekl mu, že maminka je vážně zraněna a museli ji převést do nemocnice. Muž se nabídl, že chlapečka za maminkou odveze. Stačilo, kdyby nasedl a už by došlo k nejhoršímu. Zachránilo ho heslo! Duchapřítomný chlapec však tomuto neznámému muži velmi nedůvěřoval, a tak si vyžádal heslo, které měli s mámou pro podobné případy dohodnuté. Heslo si s mámou vymysleli už před několika lety a dohodli se, že ho máma prozradí jen někomu důvěryhodnému a ve vážných situacích. Dohodli se také, že kdyby výjimečně z nějakého důvodu poslala za synem pro něj neznámou osobu, ta osoba by musela říci jejich heslo, jinak dotyčnému nemá důvěřovat.  William nedostal žádnou odpověď na otázku týkající se hesla, a tak rychle utekl. Předvídavost matek je někdy úžasná a vždy se vyplatí. I Anna jako asi všechny matky se bála o své dítě, aby ho někdo neunesl a neublížil mu. "Jednou jsem četla příběh o matce, která byla v podobné situaci. Se všemi dětmi se dohodla, že když jim bude chtít kdokoliv, cokoliv namluvit, musí vědět heslo ..., "vysvětluje zdroj své inspirace maminka.

Udržte ho v tajnosti

Heslo je skvělým tipem jak ochránit dítě od neznámých lidí, kteří jej mohou chtít nalákat na cokoliv. Ani lízátko, či bonbón by si děti od nikoho neměly brát, pokud neví heslo. Samozřejmě, důležité je, aby jste heslo udrželi v důsledné tajnosti a nepoužívali jej na každou hloupost, ale jen při vážných situacích. V každém případě William je důkazem toho, že heslo dokáže zachránit dětem život.

Jak můžeme děti ochránit před únosem a cizími lidmi?

V každém případě nejlepším způsobem jak ochránit vlastní děti je prevence a dostatečné informace o možných situacích. Rodiče, ale i škola by měla děti poučit o bezpečnostních opatřeních. Je důležité, abychom dítě s ohledem na jeho věk a vyspělost náležitě a srozumitelně seznámili s pravidly bezpečnosti a možnými riziky. Také je musíme poučit o tom, jak se mají zachovat, pokud je osloví někdo cizí. Mnozí rodiče učí v takových případech dítě křičet nebo utíkat. Stejně ani ony by neměly oslovovat lidi, které neznají.

Odborníci, kteří řeší únosy dětí, doporučují rodičům:

  • aby měli doma připravený záchranný balíček, který by měl obsahovat otisky prstů a zubů dítěte, školní záznamy, aktuální fotografie včetně zřetelných záběrů specifických rysů - mateřská znaménka, jizvy a podobně. Tuto sadu by měli dvakrát ročně aktualizovat a uvádět v ní i aktuální výšku a hmotnost dítěte
  • naučit dítě nazpaměť své i jejich celé jméno, adresu, telefonní číslo
  • sledovat, jak dítě používá internet, kontrolovat profily, komunikaci, sledované stránky
  • zapsat dítě na kurz sebeobrany
  • konzultovat s rodiči kamarádů společné výlety a setkání, návštěvy, nejednou se totiž stane, že dítě řekne doma, že jde ke kamarádům, přitom tam vůbec není
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články