Hra a její zásady pro děti ve věku batolete

Připadá vám, že vaše batole je již zralé na to, aby si hrálo samo? Máte spoustu práce, ale ono si chce zrovna hrát? Ráda byste to dodělala, ale ono se vás nechce pustit? Zlobíte se, že není ještě samostatné a napadá vás, že jste ho moc rozmazlila? Nebojte se, není to pravda! Vaše dítě na to ve svém věku má nárok a je to zcela normální.

děti, batolata, dětské hry

Dítě do dva a půl roku si zřídka dokáže hrát samo,

a když pouze krátkou dobu. Do té doby jeho fantazie neumí rozehrát takové situace s hračkami nebo jinými předměty, aby se dítě zabavilo déle než na pár minut. Pozornost také dokáže udržet pouze na krátkou dobu. Zamyslete se nad tím, jak si s dítětem hrajete. Máte pocit, že jste si s ním hrála celý den, ale ve skutečnosti se dítě stále pouze motalo kolem vás a o společnou hru pouze žádalo? Nebo i u vás dítě stále pouze čeká na to, když táta nebo máma budou mít na něj čas? A když si ho už konečně najdete, velmi brzy zavelíte "dost" nebo "stačilo"! Takto nikdy nebude mít pocit, že jste se s ním hráli a zbude mu jen, aby se naučilo hrát si samo. Na to, aby to dokázalo, potřebuje nejprve ke hře staršího partnera (rodiče nebo sourozence), od kterého se hrát naučí. Je jasné, že máte i jiné povinnosti, chcete mít také trochu času pro sebe, nemůžete si s ním hrát po celý den. Zkuste si alespoň občas najít čas a hrát si s ním tak dlouho, jak to bude bavit jeho. Ať ono rozhodne, kdy bude "dost". Uvidíte, že když si s ním zahrajete do sytosti, bude pak vyhledávat situace, aby bylo chvilku samo. A nebude se loudat u vašich nohou a "žebrat" o vaši pozornost.

Zaměstnejte dítě

Pouze zaměstnané dítě je šťastné dítě. Pokládá za hru všechno, co děláte vy - zametání, úklid, vaření. Zlobí se, když si hrajete bez něj. Často dá přednost vašim "hračkám" před těmi svými. Tím, že vás bude napodobovat, si nejen zahraje, ale dozví se i o životě, rodině, lidech a předmětech víc, než kdyby si hrálo samo s hračkami. Zapojte dítě zcela odmalička do domácích prací. Možná vám to bude trvat dvakrát déle, ale uklidíte si a zároveň zabavíte toho všechno napodobujícího a na všechno zvídavého človíčka. A buďte si jistá, že kromě dítěte se zabavíte i vy.

Co ho zaujme

Dítě, které se pohybuje (i když jen po čtyřech), může dostat do ruky dětskou lopatku a smetáček a "pomoci" vám při úklidu. Určitě ho zabaví hra se stlaním postelí, hlavně když budete natřásat peřiny, případně ho do nich zabalíte. Děti milují nakupování a rádi vám při něm budou asistovat, pokud jim to dovolíte - vybírat jablíčka, jogurty. Když je do nákupů zapojíte, časem vás budou upozorňovat na věci, které jste ještě nekoupili. Stejně je zaujme vybalování nákupu. Stačí obezřetně vybrat křehká vajíčka, výrobky ve skleněných lahvích a nákup svěřit malému zvědavci. To bude radosti, když se z tašky vykutálejí pomeranče a jablíčka, která může honit po kuchyni a sbírat. Během vaření můžete dítě posadit na vysokou dětskou židli, před něj postavit hlubokou misku a podávat mu vhodné suroviny, aby je míchalo, "krájelo", ochutnávalo ...

Dítě kolem dvou let vám už může asistovat při přípravě jídla

Budete možná překvapená, jak dokáže např.. oloupat vajíčko natvrdo. Může vám pomáhat péct koláčky. Trochu vylitého mléka a vysypané mouky není nic vedle rozzářených dětských očích, když budete vyndávat "jeho" výtvor z trouby. Vůbec, pečení koláčků je výborná zábava i pro mnohem starší děti. Ale asi nejvíce nadšené bude dítě "prací" na zahrádce. Může se hrát s hlínou, přesýpat ji, rýpat do ní lopatkou, pozorovat broučky ... Snažte se, aby ani městské děti nebyly o tento zážitek ochuzeny. Vždy se najde někdo z příbuzných na venkově.

Podporujte ho v samostatnosti

Podporujte ho v tom, aby si hrálo samo. Pokud vidíte, že je zaujaté stavěním věže, odolejte pokušení právě teď přijít k němu, začít ho objímat a mazlit se s ním. Nevolejte ho právě tehdy obědvat, nenuťte mu sušenky, nemluvte s ním. Nechte ho koncentrovat se na hru tak dlouho, jak to dokáže.

Podporujte jeho sebevědomí

Pouze sebevědomé dítě se dokáže hrát samo a bude při tom šťastné. Když si hrajete spolu, nenásilně mu předveďte, jak si může s hračkou hrát. Rozehrajte scénku, při které dítě vynecháte ze hry. Začněte si hrát sama s medvídkem na lékaře a pacienta, dávejte mu léky, podívejte do krku, poslouchejte srdíčko. Pokud se chce zapojit dítě, nebraňte mu, dávejte mu podněty a pokud je samo aktivní, nechte ho, aby převzalo iniciativu a vymýšlelo, co dál. Předveďte mu, jak může panence "číst" knížku. Rozvíjejte samostatnost a sebevědomí dítěte stavěním kostek a různých logických her. Dbejte na to, aby nedostávalo úkoly, které ještě není schopno zvládnout.

Podporujte komunikaci dítěte

Dítě, které umí vést dialog, si zahraje spíše samo, než dítě, které to nedokáže.

Nekupujte dítěti příliš hraček

Pokud jich má více, většinu z nich odložte, po čase hračky vystřídejte. Dítě, které má příliš velký výběr hraček, se neumí rozhodnout, se kterou z nich se bude hrát, a v konečném důsledku nevydrží ani u jedné z nich. Nekupujte malému dítěti technicky složité hračky. Nebude si s nimi umět zahrát a vždy vás při hraní bude potřebovat.

I v kuchyni nebo obýváku vyhraďte dítěti místo na hraní

Dítě si raději zahraje samo tam, kde jste i vy. Myslete na to, že umění hrát si s dítětem znamená přenechat mu iniciativu. Batole je rádo, pokud jste u něho a účastníte se na jeho hrách, ale nepřeje si, abyste mu stále ukazovali a předváděli jak co správně dělat. Ono je strůjcem hry a vy jste pouze účastníky.

Možná je vaše dítě již větší nebo samostatnější a dokáže si samo pohrát

Nezapomeňte však na to, že některé hry si jednoduše partnera vyžadují. Dítě nemůže chytat míč, když mu ho nemá kdo házet, a nemůže si hrát na schovávanou, když ho nemá kdo hledat ....Tip: Mějte vždy přichystané v zásobě "vzácné" hračky. Nemusí být na nich vzácné nic, pouze to, že je dítě dostává jen příležitostně a jindy jsou schované na nepřístupném místě. Velmi vám to pomůže, pokud skutečně nebudete mít na dítě čas a budete potřebovat, aby si pohrálo samo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…

Jak potěšit malého stavitele? Přeci jedinečnou stavebnicí Merkur

Ve škole byste jenom těžko hledali dítě, které by doma nemělo alespoň jednu stavebnici. Plastové kostičky má doma...
více…

Pokémoni aneb fenomén, který žije dodnes

Když svět spatřil pokémony poprvé v roce 1996, vypukla mánie. Děti sbíraly kartičky do svých alb a netrpělivě...
více…

Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated: Hra, kterou ocení velcí i malí

Zbožňujete vy nebo vaše děti animovaný seriál Spongebob SquarePants? Pozvěte hlavní hrdiny k sobě domů díky...
více…

Nadšenci rychlých aut a závodů, zbystřete! Už jste slyšeli o hře Forza Horizon 4?

Změna ročního období, krajiny, výběr z mnoha aut – to a mnohem více dalšího nabízí závodní hra z dílny...
více…

Cyberpunk 2077: Počítačová hra, na kterou všichni čekali

Nejočekávanější RPG hra Cyberpunk 2077 je tady! Kolem jejího vydání proběhlo spoustu odkladů, ale konečně se...
více…

Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Lego Technic: Malí montéři si přijdou na své

Víte, jak efektivně rozvíjet schopnosti a dovednosti vašeho dítěte? Správně, stačí jenom vhodná stavebnice. Na trhu...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…