Hračky, které mají zabudovaný laser, nepatří do rukou malých dětí!

Laserové “hračky” mohou být nebezpečné. Především je třeba uvést, že pokud předmět má zabudovaný laser, nejedná o žádnou hračku. Proto malým dětem tyto věci do rukou vůbec nepatří a větší děti musí být upozorněny, co může laserový paprsek způsobit. Toto upozornění je povinností i výrobce!

zdraví, děti, laser, laserové hračky, poškození očí laserem

Nebezpečné hračky

Švýcarský chlapec si chtěl vytvořit vlastní laserovou show pomocí laserového ukazovátka, které koupil na internetu a zrcadla. Namísto zábavy si však trvale poškodil zrak .Laser se mu rozzářil do očí a zábava skončila.  Tyto vysoce energetické laserové produkty jsou velmi nebezpečné!

Chybí označení

Hlavním problémem je, že podobné laserové hračky nejsou náležitě označeny a mnoha chybí podstatné upozornění. Přesto, že na trhu existují i ​​neškodné, občas je  těžké je odlišit od těch, které mohou skutečně ublížit. Jedním ze způsobů jak zjistit, zda vlastníte nebezpečné ukazovátko nebo podobnou laserovou pomůcku je podle odborníka ten, že zkusíte zda dokáže propálit papír, tedy zda dokáže přes něj proniknout. Pokud ano, vlastníte potenciálně nebezpečnou "hračku".

Které mohou ublížit?

Každé laserové ukazovátko, které dokáže vytvořit otvory v papíru, kartonu nebo dokáže prasknout balóny je vysoce nebezpečné pro zrak a nesmí být používáno neprofesionálem. A přesně za tímto účelem si mladý Švýcar ukazovátko koupil. Lékařům prozradil, že si ho koupil na to, aby dokázal z dálky prasknout balóny, vypálit otvory v papírových kartičkách a udělat díry do tenisek své sestry.

Nebezpečné poškození

Zatímco se pokoušel o svou laserovou světelnou show, laserový paprsek mu několikrát zasáhl oči. Přestože si hned všiml, že jeho zrak je rozmazaný, bál se říct, co se stalo svým rodičům. Vidění jeho levého oka bylo poškozeno natolik, že nedokázal spočítat kolik prstů mu lékař ukazuje ze vzdálenosti tří metrů. V pravém oku mu naměřili ostrost 20/50.

Jizvy v oku a krvácení

Lékař řekl, že chlapec si nebyl jistý, zda je ukazovátko bezpečné, ale rozhodně nevěděl, že může způsobit bezprostřední poškození zraku. Bližší vyšetření ukázalo, že v levém oku měl chlapec závažné vnitřní krvácení a na pravém několik malých jizev. Navzdory léčbě má chlapec stále na levém oku jizvu, která mu zhoršuje vidění. Ostrost zraku se mu však vrátila téměř k normálu.

Dávejte pozor na výkon

Ukazovátko, které měl chlapec mělo výkon 150 mW. Maximální výkon, který by mělo mít veřejností používané Laser ukazovátko je 5 mW. Odborníci upozorňují všechny lidi, že je možno zakoupit ukazovátko se silou výkonu až 700 mW, aniž by bylo znát na první pohled nějaký rozdíl mezi slabým bezpečným a takovým silným nebezpečným. Ukazovátko se silným výkonem může způsobit při neodborné manipulaci dokonce i slepotu. Nebezpečné je zejména nakupování přes internet, kde často není výkon a použití, a především možné nebezpečí označené!

Nejen oči

Odborníci tvrdí, že se v poslední době setkali s více poškozeními a poraněním způsobeným podobnými výrobky, též získanými prostřednictvím internetu. Většinou šlo o popáleniny různých částí těla, nejčastěji rukou a nohou. Děti by tedy neměly mít v žádném případě přístup k laserovým ukazovátkům a podobným předmětům, a to ani tehdy, když by měly nejnižší výkon!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Malý Baby Yoda vám nesmí chybět ve sbírce

Naprostým fenoménem se za krátkou dobu stal Baby Yoda, mandalorianská postava, která je v seriálu The Mandalorian jen...
více…

Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Schleich: Hraní si s koňmi děti zabaví

Svět opravdových koní je kouzelný. Ostatně mnohé dívky se již v útlém věku zamilují do některého z koní a...
více…

L.O.L. Surprise: Překvapení v kouli děti milují

Každá dívka má ráda panenky. Tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Když se navíc ke všemu ještě přidá...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…

Kdo by neznal krtečka? Dětský hrdina si zaslouží pozornost

Pohádkových postaviček je v současné době takřka nepřeberné množství. Přesto mezi nimi vyniká jedna, která je...
více…

Nákup dětského kočárku pro panenky: Tyto aspekty nelze opomenout

Každá malá holka sní o kočárku pro panenky. Vybrat pro ni tedy správný dárek nemusí být vůbec složité. Současný...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…