Hry, které zabaví děti při dlouhém cestování

Cestování s dětmi nemusí být vždy s vypětím sil a s nervy na pochodu. Jen to chce malé rošťáky během jízdy zabavit a také je naložit do auta již zklidněné. Pokud to nevyžaduje časový pres, zkuste děti před jízdou uklidnit třeba jógou či poutavým vyprávěním o tom, co všechno jim plánovaná cesta přinese. Určitě by se měl uklidnit i ten z rodičů, který řídí a ne jít do auta vytočený a plný negativních emocí.

děti, hry, cestování s dětmi, hry v autě

1. Pozorně naplánujte trasu

Při cestování s dětmi jsou velmi důležité přestávky, které by měly být každých 1,5 až 2 hodiny. Prozkoumejte mapu a snažte se naplánovat přestávky na zajímavých místech, kde si děti mohou vybít energii. Mohou to být například areály u jezer, místa, kde jsou prolézačky nebo louky. Házejte si s nimi létající talíř, zahrajte si s míčem nebo vymyslete jiné pohybové aktivity. Při cestování s dětmi je více než v kterémkoli jiném případě vhodné rozdělit trasu na menší úseky a například cestu do Chorvatska absolvovat s přenocováním na půli cesty. Připravte si plán s dostatečnou časovou rezervou. Obecně platí, že standardní délku cestyje třeba vynásobit 1,2 až 1,5 a tak si vypočítat celkový čas strávený přesunem.

2. Strava a pitný režim

Zahánění nudy jídlem je pro cestování jedna z horších možností. Jezte menší porce a upřednostněte lehčí jídla. Přesto nezapomeňte ani na úplatky ve formě jinak zakázaných komodit, jako jsou sladkosti. Dávkujte je však obezřetně, protože zvyšují žízeň a mohou rozhodit stravovací režim dítěte. Vždy berte do auta dostatek tekutin, vyhýbejte se sladkým syceným nápojům. Nepřeceňujte vliv klimatizace. Raději vyšší teplotu, aby dítě po vystoupení z vozidla neutrpělo přílišný teplotní šok. Dětský organismus je citlivý a nakonec by se mohlo stát, že dovolenou strávíte péčí o malého pacienta. V závislosti na kvalitě povrchu sedačky můžete na ni položit ručník nebo osušku, které skvěle sají pot a zvýší komfort dítěte.

3. Postarejte se o zábavu

  • Vezměte s sebou nové hry, filmy nebo dětské písničky. Dětem nejednou postačí jednoduchá obdoba tetrisu, nebo jiné hry zaměřené na postřeh a máte od nich na dlouhou dobu klid.
  • Pokud hry přestaly plnit svůj účel, můžete zapnout fantazii a vymýšlet různé hry, například můžete děti učit orientovat se v mapě. Vymyslete si dvě města a děti musí na mapě najít nejkratší cestu. Alternativou je říci dvě země a požádat děti, aby jmenovaly státy, přes které byste museli jet. Mohou hledat hrady, řeky, počítat mosty ... možností je nepočítaně.
  • Děti rády počítají, tak to využijte. Ať počítají sanitky, nákladní auta, autobusy, zkrátka cokoliv, co se momentálně hodí. Můžete mezi sebou soutěžit, kdo první spatří modré nebo zelené auto, buldozer, sanitku, nákladní auto nebo něco jakkoli neobvyklého.
  • Můžete hrát hru "Na co myslím". Někdo myslí na určitou věc nebo zvíře a dítě musí klást otázky, na které můžete odpovědět jen ano nebo ne. A co takhle hra na malé policisty? Děti budou na určitém úseku sledovat porušování předpisů, například, rychlost, nezapnuté pásy, telefonování. Mohou počítat kolik řidičů spáchalo přestupek a jaký, a pochopitelně mohou "pokutovat" i svého rodiče za volantem.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Silvestrovský pobyt s dětmi na horách

Silvestr na horách? Za okny padá sníh, ale příjemně hřeje a praská dřevo v krbu. Po příjemně stráveném dni na...
více…

Na co budou vzpomínat naše děti?

Vzpomínky na dětství dokáží pěkně zahřát u srdíčka. Sice ne vše bylo vždy úplně ideální, ale léty si...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro...
více…

Cestování s malými dětmi do zahraničí - pas, pojištění, prevence a způsob dopravy

Dovolená v zahraničí s malým dítětem vyžaduje poněkud pečlivější a dlouhodobější přípravu. Není to jen vzít...
více…

Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají

Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé...
více…

Cestování s malými dětmi zpříjemní čokoláda

Cestování s malým dítětem vyžaduje často nemalé úsilí a pevné nervy. Ale v době nemodernějších technických...
více…

Jak cvičit s dítětem pracovní paměť, která je důležitá pro úspěchy ve škole?

Děti se neustále učí a rozvíjejí svou paměť. A nemusí to být jen formou přípravy do školy. Dětem skvěle v jejím...
více…