Jak na první let letadlem

Jsou lidé, kteří létají letadlem pravidelně a nic je nepřekvapí, ale také ti, kteří ještě nikdy neletěli. Pokud patříte do druhé skupiny a cesta letadlem pro vás není běžným zážitkem, přečtěte si následující článek. Najdete zde veškeré informace, které při vašem letu na dovolenou či služební cestě budete potřebovat.

Jak na první let letadlem

Pravděpodobně v Čechách nenajdete nikoho, kdo by denně nepoužíval k přepravě auto, autobus nebo vlak. Takže nás tu jen málokdy něco překvapí. Nicméně, díky nízkým cenám letů je možné za zajímavé ceny cestovat na dovolenou či služební cestu i letecky. Na cestování letadlem není nic složitého a se znalostí několika základních informací bude pro vás příjemným zážitkem, nikoli stresující situací.

Tip: Vyzkoušejte naše tipy, kam na bezpečnou dovolenou a užijte si relax.

Letadlo

Jak na nákup letenky

V první řadě si vyčleňte dostatek času na plánování letu a pečlivě vybírejte vhodnou leteckou společnost. Budete potřebovat připojení k internetu, platební kartu, ale také dobrou náladu a velkou dávku trpělivosti.

 

Samotné vyhledávání letu přes internet patří k velmi pohodlné a často i levné formě nákupu. Je ovšem nutné pečlivě a dlouhodobě sledovat, co se děje na trhu. Ceny letenek totiž každou chvílí klesají a stoupají. Je tedy možné, že volnou výhodnou letenku nenajdete přesně na požadovaný termín. Proto stojí za to zvážit, jestli by se vám nevyplatilo posunout svůj výlet o týden dopředu případně jej odložit. Často bývá velmi výhodné objednávat letenky i s půlročním předstihem.

 

Dobře si také promyslete, jaké letiště pro vás bude nejvhodnější. Například odlety z Vídně často vyjdou levněji, než z našich letišť a přejezd tam se tak vyplatí.

 

Tip: Zaleťte si na dovolenou třeba do Řecka. Podívejte se na 4 důvody, proč jet do Řecka.

Příprava před odletem

Dobře promyslete, kolik zavazadel budete potřebovat. V případě kratší cesty vám pravděpodobně bude stačit menší zavazadlo. To si můžete vzít s sebou na palubu a nic za něj neplatíte. Pokud budete potřebovat další zavazadlo, které se uloží do nákladního prostoru letadla, počítejte, že si za něj u nízkonákladových leteckých společností připlatíte.

 

Ještě než začnete balit, pročtěte si přepravní podmínky dané letecké společnosti. Získáte tak stoprocentní přehled, které věci si můžete do letadla vzít a které jsou naopak zakázané. Také si nachystejte uzavíratelné průhledné sáčky, do kterých si dáte veškeré tekutiny a gely. V případě, že cestujete jen s příručním zavazadlem, můžete se odbavit před odletem na stránkách letecké společnosti. V opačném případě vás čeká odbavení přímo na letišti.

 

Tip: Co si můžete a nemůžete s sebou vzít na palubu letadla naleznete v článku: Co si můžu vzít do letadla.

Hala letiště

Postup při odbavení na letišti

Na letiště se dostavte s dostatečným předstihem, ideálně dvě hodiny před odletem. Získáte tak čas pro odbavení a celá procedura nebude stresující, ale pohodovou záležitostí.

 

Vyhledejte přepážku s číslem vašeho letu. Po předložení rezervačního kódu vám bude vydán palubní lístek, s kterým se vydáte k samotnému odbavení a kontrole.

 

Při kontrole ukážete palubní lístek a necháte projet své zavazadlo kontrolním rámem. Sami pak projedete pasovou a bezpečnostní kontrolou. Kontrolující osoba bude chtít vidět sáček obsahující veškeré tekutiny, případně ukázat elektronické přístroje ve vašem příručním zavazadle. Mějte proto tyto věci uložené ve snadno dostupné části zavazadla, ať nezdržíte sebe, ani ostatní. Pokud nosíte pásek, počítejte s tím, že jej budete muset odepnout, stejně jako vytáhnout z kapes veškeré kovové předměty.

 

Po kontrole a odbavení projdete do nástupní haly, kde už jen pohodlně čekáte na nástup do letadla.

 

Tip: Příruční zavazadla: maximální délka 55 cm, maximální šířka 45 cm a maximální hloubka 25 cm včetně držadla, postranní kapsy a koleček.

Vzlet letadla

Vzlet letadla

Přibližně 30 minut před odletem se otevře brána a vy nastoupíte do letadla. Na některých letištích můžete nastoupit tunelem přímo z haly, jinde vás k letadlu odveze letištní autobus. Bezprostředně po nástupu do letadla musíte svá příruční zavazadla umístit do úložného prostoru nad sedadly. Jakmile se usadí všichni cestující, letecký personál vám vysvětlí, jak si nasadit kyslíkovou masku, kde hledat nouzový východ z letadla a jak si zapnout bezpečnostní pás.

 

V té době již budete rolovat na letištní dráze. Po potvrzení odletu z letištní věže letadlo přejede na začátek dráhy a rozjede se. Startovací dráhu poznáte podle kvalitního povrchu, kdy při jízdě necítíte jednotlivé spáry mezi panely. Jakmile dosáhne letadlo potřebného zrychlení, zvedne špičku a následně se celé odlepí od země. Po dosažení požadované letové hladiny pak ještě bude stroj náklonem volit přímý kurz podle své cílové destinace.

 

Na některých letech vám letušky nabídnou a roznesou občerstvení. Již nemusíte být připoutáni jako při startu, ale doporučuje se to i během cesty. Při letu můžete narazit na menší turbulence, které mohou mít vliv na stabilitu letadla. Proto se doporučuje pás neodepínat.

 

Tip: Při vzletu letadla dochází k přetlaku a může dojít k mírnému tlaku v uších. Této situaci předejdete cucáním bonbonu, či žvýkáním žvýkačky.

Letadlo

Přistání letadla

Manévry při přistání jsou velmi podobné těm při vzletu. Nenechte se zaskočit náklony letadla, které jsou způsobeny odkloněním od kurzu a manévrováním na letištní plochu. Po přistání už jen vyčkejte na svá zavazadla a užijte si svoji dovolenou.

 

Náš tip: Kam se vypravíte na svou příští dovolenou? Vyberte si zájezd z naší nabídky od některé z mnoha cestovních kanceláří: http://www.etravel.cz/katalog-zajezdu

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Letecká doprava dětí a těhotných žen má svá specifika

Před začátkem letecké dovolenkové charterové sezóny, která je v největším rozsahu citelná na letištích od...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…

Sedm nejkrásnějších památek Evropy

Sedm divů světa - pod tímto pojmem znali ve starověku díla, která vynikala technickou a uměleckou dokonalostí....
více…