Hry pro slunečné, ale i deštivé dny nejen o prázdninách

Prázdniny, nebo jen malé volno? Oboje znamená pro děti příležitost, které dává prostor pro hry. A my, vám některé nabízíme. Jedná se o hry jednoduché, které nepotřebují velkou přípravu, ani množství nákladných pomůcek.

hry pro děti o prázdninách, volný čas dětí

Osvěžení i zábava během slunečného dne

 • Moderní umění - Rozprostřete velký papírový podklad na zem někde na trávník (v bytě dejte pod něj dostatečně velký igelit - zakoupíte ho např.. v malířských potřebách, využívá se na překrytí nábytku). Natřete si chodidla barvami dostatečně jemnými k dětské pokožce (vhodné jsou netoxické barvy na malování na kůži - zakoupíte také v malířských potřebách, větších papírnictvích či hypermarketech). Postavte se na papír a kráčejte a ťapejte s dítětem sem a tam, čímž "namalujete" originální dílko. Navíc dětem se taková tvorba jistě zalíbí. Připravte si i jeden - dva menší výkresy a udělejte si na něj vzpomínkový otisk, který si můžete zarámovat. Budete mít pěknou památku na malou dětskou nožičku, originální obrázek i vzpomínku na nevšední prázdninový den.
 • Letní olympiáda - Postavte si v zahradě vlastní překážkovou dráhu: tunely z otevřených kartonových krabic, kopce z polštářů, z bazénu udělejte jezírko, na jiném stanovišti bude muset soutěžící udělat holubičku, projít po vyznačené čáře, zaskákat školku apod. Pozvěte si přátele i jejich děti a opravdové závody mohou začít. Nezapomeňte na občerstvení, "hříšnou" dávku zmrzlinového poháru si dopřejte i vy a připravte i "medaile" (např. z kulatých sušenek jako ve filmu S tebou mě baví svět?).
 • Hledání pokladů - Dejte dohromady pár přátel a připravte si seznam věcí, které je třeba najít. Vezměte si batohy a vyběhněte například do parku. Jednoho dospěláka pošlete předem, aby věci poschovávat a za několik minut se vydejte na expedici. Pochvalte děti, pokud najdou každou věc ze seznamu. Cestu si můžete krátit vyprávěním příběhů.
 • Udeřila vlna veder - Prázdné láhve se sprejovým uzávěrem naplňte vodou, jednu láhev pro vás, druhou pro dítě. Poskakujte a tancujte kolem sebe a snažte se navzájem postříkat - je to výborný způsob jak se navzájem zchladit za horkého dne.
 • Bublinky, bublinky a zase ... - Hodně zábavy strávíte i s bublifukem. Kromě obyčejných bublinek si můžete zkusit vyrobit i bublifuk na minibublinky. Dvě slámky do nápoje přestřihněte. Čtyři kusy malých brček spojte lepicí páskou a zábava může začít!
 • Perfektní piknik - Pobalte oblíbené jídlo vašeho prcka, hodně vody, míč, klobouk proti slunci a opalovací krém. Vyjděte si spolu do parku, do vlastní zahrady nebo jen tak si polenošit k nedalekému jezeru a udělejte si příjemný den na čerstvém vzduchu.
 • Udělejte si bazénovou párty - Naplňte bazén vodou, míčky a hračkami do vody a sledujte, jak si vaše dítě užívá bezstarostné čvachtání. Tip: Zmrazte pro něj jogurt (smetanový, promíchaný s džemem nebo medem) namísto zmrzliny a podávejte s džusem.
 • Stínohra - Vezměte si na ulici křídu a obkreslete ní stín, který dítě vrhá. Navrhněte mu, ať zkouší různé pozice a ty obkreslete. Pak se vyměňte. Když budete mít několik stínových postav, zkuste se postavit tak, abyste obkreslené postavy opět vyplnili. Není to vždy tak jednoduché.

Den bez slunce? Dokonce déšť? Buďte bez starostí!

 • Čas na banány - Připravte si banánovou pochoutku: prořízněte banán po délce na dvě poloviny a nechte vaše dítě, ať ho naaranžuje na talíř spolu se dvěma kopečky zmrzliny, poleje to vše čokoládou nebo ovocnou šťávou, posype kousky jahod, čokolády nebo želé. Nechte na malém šéfkuchaři, ať popustí uzdu své fantazie.
 • Sluníčko i v deštivém dni - Natřete spodní stranu kartonu žlutou barvou nebo si vezměte tvrdší žlutý papír. Na každou stranu vyřízněte dírky a protáhněte jím gumičky, které budou držet masku dítěti na uších. Na žlutý papír okopírujte osmkrát kontury rukou vašeho dítěte. Pak mu pomozte vystřihnout si tyto vzory dětskými nůžkami. Přilepte vystřižené otisky rukou na žlutou masku jako sluneční paprsky. Vyřízněte do masky otvory pro oči, nos, ústa - a máte z dítěte sluníčko, které vám pěkně prosvítí prázdninový den, i když venku prší.
 • Travnaté hlavy - Vezměte si čistou, prázdnou skořápku od vajíčka a položte ji do nádstavce, kam dáváte vajíčka naměkko. Pomozte dítěti jemně skořápku naplnit vatou a namalovat vajíčku obličej. Na vatu nasypte semínka řeřichy, pokropte vodou a vatu udržujte vlhkou. Skořápku uložte na slunném místě. Za několik dní vajíčku vyrostou výrazné vlasy! Chutné i zdravé jsou na máslovém chlebu.
 • Minihudebník - Udělejte si vlastní minikytaru. Vezměte si prázdnou krabici s oválným otvorem nahoře a podle chuti ji pomalujte. Natáhněte přes otvor po jeho délce čtyři elastické gumy a omotejte je kolem krabice. Z druhé strany přilepte lepenkovou trubku jako "držák" kytary. A teď si už můžete nafilmovat první pokusy vašeho dítěte stát se hudební hvězdou.
 • Květinové fotky - Vyberte spolu s dítětem jeho nedávnou fotku a kolem jeho hlavy vystřihněte kruh. Vezměte nějakou žlutou nebo růžovou kartičku a položte fotku do jejího středu. Nakreslete kolem fotky okvětní lístky a pak je vystřihněte, dbejte přitom na to, aby fotka zůstala uprostřed vzoru. Do vrchního lístku udělejte důlek, přetáhněte přes něj stužku a fotku zavěste. Květinovou záplavu můžete pověsit například na okno v kuchyni a budete mít doma netradiční fotoalbum.
 • Vymalujte si květináč - Ujistěte se, že květináč je čistý a suchý, pak ho ozdobte: přilepte na něj mušle, přírodní provázek, korálky nebo namalujte nějaký vzor. Když ozdoby zaschnou, zasaďte do květináče například slunečnici, případně jiný květ, nebo ho použijte jako stojan na pastelky.
 • Udělejte si koláž - Vypravte se s dítětem na procházku a posbírejte vše, co se mu bude zdát zajímavé. Po návratu domů si udělejte z věcí, které jste přinesli, malou uměleckou koláž. V létě je také ideální příležitost vytvořit si herbář. Jděte na louku a nasbírejte pestré kvítky, zajímavé lístky a dejte je vylisovat. Můžete si udělat herbář nebo zajímavé obrázky na zeď. Lístky by se měly lisovat pod těžkými knihami alespoň dva týdny. Stránky, kde budete mít lístky, ochraňte jemným papírem. Váhou totiž květy někdy pouštějí barvivo.
 • Kuželky, to je ono! - Posbírejte devět menších plastových lahví a naplňte je například rýží. Seřaďte je na podlaze a střídejte se při kutálení míče ve snaze shodit najednou co nejvíce lahví.

Vytvořte si vlastní dětský klub

Máte přátele s dětmi přibližně stejného věku, jak je to vaše? Dohodněte se, že každý ze skupiny si k sobě na půl dne v týdnu vezme děti všech ostatních. Děti si budou užívat, že si mají s kým hrát, a vy dostanete několik cenných hodin času na odpočinek.

Pyžamová párty

Pokud je výjimečně špatné počasí, tak si společně dopřejte den volna pouze v pyžamech a zkuste například velký pohádkový maraton. Výjimečně (ale opravdu jen výjimečně) můžete den prožít "telekoukáním".

Pexesový maratón

Sesbírejte všechny pexesa, které v domácnosti máte, zkontrolujte, zda má každé dvojici. Na větší ploše je porozkládejte a maratón může začít.

Jistě si i vy vzpomenete na hru,

při které si můžete užít spolu s dítětem spoustu zábavy. Jak vidíte, ne vždy musí jít o složitý postup či náročné pomůcky, stačí dobrá myšlenka a chuť hrát si bez omezení. Užívejte si chvíle letního zastavení spolu se svými malými dětmi. Děti se nenudí a i vy si přijdete na své.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro...
více…

Jak cvičit s dítětem pracovní paměť, která je důležitá pro úspěchy ve škole?

Děti se neustále učí a rozvíjejí svou paměť. A nemusí to být jen formou přípravy do školy. Dětem skvěle v jejím...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Hry na pláži - zábava pro děti i rodiče

Děti se samy na pláži zabaví. Inspirací jim budou hromady písku, ale pokud je již stavby omrzí, přinášíme vám...
více…

Hry s dětmi ve volné přírodě a na zahradě

Děti nejsou vybíravé, co se týká ročních období. Na každém si vyberou něco hezkého. Hlavně, když mohou...
více…

Hry s dětmi na sněhu

Chumelí se, chumelí, jako ve známe lidové písničce a naše děti mají ze sněhu obrovskou radost. Nevadí jim ani...
více…

Netradiční olympiáda pro děti

Děti mají rády pohyb, možná v dnešní době by bylo příhodnější napsat elektroniku, ale uvidíte, že rády...
více…

Proč si kluci rádi hrají na vojáky?

Většina maminek nerada vidí, když si jejich synové hrají s hračkami, které jsou určené k bojovým hrám. Mají...
více…

Hra a její zásady pro děti ve věku batolete

Připadá vám, že vaše batole je již zralé na to, aby si hrálo samo? Máte spoustu práce, ale ono si chce zrovna...
více…

Jak naučit dítě prohrávat?

Také jistě znáte tu situaci, kdy hrajete s dětmi hru, ono přestane a nebo vůbec nezačne vyhrávat a je zle? Dítě...
více…