Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že nerozeznají slepici od kachny? Ale chyba není v dětech, ale v nás, rodičích! Co dostanou děti pod stromeček? Nový mobil či tablet? Nebo nějaké živé zvířátko, o které se budou muset starat? V mnoha rodinách zvítězí varianta, zahraj si hru, kde všechna zvířata uvidíš a můžeš se i jako o ně starat...

děti, příroda, počítače, rodiče, výchova dětí

Malá zahrádka

I kvůli sobě byste měli hledat způsob, jak se vrátit k zahradničení. Už i u nás existuje systém pronajímání malých zahrad nebo ploch, kde si můžete cokoliv zasadit. V některých případech dokonce za to ani nechtějí peníze, stačí jim, když jim dáte trochu ze své úrody a jejich půda neleží ladem. Nemusíte toho sázet hodně a ani žádné náročné druhy ovoce a zeleniny. Důležité je, abyste naučili se zahrádkou dělat i děti a ukázali jim, jak jednotlivé plodiny vznikají. Nejen tak budou více spjati s přírodou, ale zároveň si budou více vážit potravin, které jim dáte. Možná se zkuste zeptat i někoho z rodiny, malý kousek zahrady nebude chybět nikomu a vy se tam můžete realizovat spolu s dětmi.

Veškerý volný čas v přírodě

Snažte se také rozumně organizovat i váš volný čas. Když v tyto chvíle i vy jen sedíte doma před televizí, nedáváte dětem dobrý vzor. Každý víkend je proto vezměte někde do přírody. Tyto výlety vás nic nestojí, budou na čerstvém vzduchu, poznají nový kout naší krásné republiky a velmi to pomůže i jejich zdraví. Pokud nejste fanoušky turistiky, vybírejte různé parky a jednoduché vycházky v okolí.

Farmářské trhy

Jistou formou spojení s přírodou jsou i farmářské trhy. Děti se tam dostanou do kontaktu s různými druhy zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a jiných zajímavostí. Poznají širší spektrum potravin a zároveň budou v přímém kontaktu s lidmi, kteří je vytvořili. S jejich přirozenou zvědavostí se mohou ptát na otázky, které je zajímají. Dozví se více o tom, jak tyto produkty vznikají a mohou je tam přímo ochutnat. Budete jistě překvapení, že na tomto místě snědí i ty věci, které doma razantně odmítají.

Navštivte farmy

Využijte i možnost nákupu zboží ze dvora, čili přímo v malých farmách nebo na družstvech, kde tyto věci vyrábějí a pěstují. Velmi často tam nabízejí i praktické ukázky jejich práce. Když tam budete s dětmi, jistě vám dovolí prohlédnout si alespoň některé prostory nebo se můžete předem objednat na nějaký kurz, kde si i děti vyzkouší, jak se například dělají sýry. Stačí se jen o tuto tematiku zajímat a najdete dostatek ochotných lidí, kteří vás přiblíží farmářský způsob života.

Řemeslnické trhy

Nejen farmářské, ale i řemeslnické trhy mohou děti vrátit zpět k přírodě. Mnohá povolání a dovednosti jsou spojovány s přírodními materiály. A tito mistři zároveň dělají i praktické ukázky toho, co prodávají. Velmi zajímavá může být pro prcky například výroba mýdel, práce se dřevem nebo informace o včelařství. To vše může být odrazovým můstkem pro jejich budoucí povolání nebo nové hobby.

Agro výstavy

Hlavně ve městech musí využít rodiče každou možnost, která se jim nabízí. Pokud se ve vaší blízkosti nachází nějaká zajímavá agro výstava, určitě tam vezměte i své potomky. Často se tam mohou setkat se zvířátky, které ještě živě nikdy neviděli a opět se mohou těšit i na mnoho praktických ukázek. Když je tam jednou něco nadchne, spíše je přemluvíte i na další návštěvy farem a přírody.

Raději hory než moře

Kromě jiných faktů zvažte i cíl vaší letní dovolené. Prázdniny u moře jsou sice fajn, ale není to ten pravý kontakt s přírodou. Rozdělte si raději volno do dvou částí a jeďte do zahraničí jen na týden. Ty zbylé dny je vezměte někde na výlet u nás a ukažte jim krásy naší přírody. Můžete se zajímat i o agro dovolené, když budete bydlet přímo na farmě nebo se ubytujte v některém z nižších pohoří, aby kondice dětí stačila na menší túry například po naučných stezkách nebo ke zříceninám. Poskytněte jim tak to, na co nemáte po zbytek roku více času a odtrhněte je i na těchto místech od mobilů, tabletů a počítačů. Naplánujte program, díky kterému budete celé dny venku a vymýšlejte hry, které děti zaujmou více než technické vychytávky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


The Sims 4: Legendární hra je mezi hráči stále oblíbená

Hra, která patří mezi nejoblíbenější počítačové hry už pár let, si své místo oblíbenosti stále drží, a...
více…

S hrami a aktivitami od Albi si užijete spoustu zábavy

Dnešní moderní děti tráví čas raději sledování videí nebo hraním mobilních her. Nebylo by lepší, kdyby se...
více…

Jak potěšit malého stavitele? Přeci jedinečnou stavebnicí Merkur

Ve škole byste jenom těžko hledali dítě, které by doma nemělo alespoň jednu stavebnici. Plastové kostičky má doma...
více…

Pokémoni aneb fenomén, který žije dodnes

Když svět spatřil pokémony poprvé v roce 1996, vypukla mánie. Děti sbíraly kartičky do svých alb a netrpělivě...
více…

Vyznáte se v počítačových hrách? Jaké jsou ty nejoblíbenější

Přemýšlíte, co ještě pořídit pod stromeček? Nebo si chcete vy naložit nějaký zajímavý dárek? Rozhodně nic...
více…

Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Nákup školního batohu: Ergonomie a design v hlavních rolích

Letošní prázdniny byly opravdu vcelku dlouhé. Tedy v případě, že počítáme i ty koronavirové. Aktuálně se...
více…

Lego Technic: Malí montéři si přijdou na své

Víte, jak efektivně rozvíjet schopnosti a dovednosti vašeho dítěte? Správně, stačí jenom vhodná stavebnice. Na trhu...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…