Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že nerozeznají slepici od kachny? Ale chyba není v dětech, ale v nás, rodičích! Co dostanou děti pod stromeček? Nový mobil či tablet? Nebo nějaké živé zvířátko, o které se budou muset starat? V mnoha rodinách zvítězí varianta, zahraj si hru, kde všechna zvířata uvidíš a můžeš se i jako o ně starat...

děti, příroda, počítače, rodiče, výchova dětí

Malá zahrádka

I kvůli sobě byste měli hledat způsob, jak se vrátit k zahradničení. Už i u nás existuje systém pronajímání malých zahrad nebo ploch, kde si můžete cokoliv zasadit. V některých případech dokonce za to ani nechtějí peníze, stačí jim, když jim dáte trochu ze své úrody a jejich půda neleží ladem. Nemusíte toho sázet hodně a ani žádné náročné druhy ovoce a zeleniny. Důležité je, abyste naučili se zahrádkou dělat i děti a ukázali jim, jak jednotlivé plodiny vznikají. Nejen tak budou více spjati s přírodou, ale zároveň si budou více vážit potravin, které jim dáte. Možná se zkuste zeptat i někoho z rodiny, malý kousek zahrady nebude chybět nikomu a vy se tam můžete realizovat spolu s dětmi.

Veškerý volný čas v přírodě

Snažte se také rozumně organizovat i váš volný čas. Když v tyto chvíle i vy jen sedíte doma před televizí, nedáváte dětem dobrý vzor. Každý víkend je proto vezměte někde do přírody. Tyto výlety vás nic nestojí, budou na čerstvém vzduchu, poznají nový kout naší krásné republiky a velmi to pomůže i jejich zdraví. Pokud nejste fanoušky turistiky, vybírejte různé parky a jednoduché vycházky v okolí.

Farmářské trhy

Jistou formou spojení s přírodou jsou i farmářské trhy. Děti se tam dostanou do kontaktu s různými druhy zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a jiných zajímavostí. Poznají širší spektrum potravin a zároveň budou v přímém kontaktu s lidmi, kteří je vytvořili. S jejich přirozenou zvědavostí se mohou ptát na otázky, které je zajímají. Dozví se více o tom, jak tyto produkty vznikají a mohou je tam přímo ochutnat. Budete jistě překvapení, že na tomto místě snědí i ty věci, které doma razantně odmítají.

Navštivte farmy

Využijte i možnost nákupu zboží ze dvora, čili přímo v malých farmách nebo na družstvech, kde tyto věci vyrábějí a pěstují. Velmi často tam nabízejí i praktické ukázky jejich práce. Když tam budete s dětmi, jistě vám dovolí prohlédnout si alespoň některé prostory nebo se můžete předem objednat na nějaký kurz, kde si i děti vyzkouší, jak se například dělají sýry. Stačí se jen o tuto tematiku zajímat a najdete dostatek ochotných lidí, kteří vás přiblíží farmářský způsob života.

Řemeslnické trhy

Nejen farmářské, ale i řemeslnické trhy mohou děti vrátit zpět k přírodě. Mnohá povolání a dovednosti jsou spojovány s přírodními materiály. A tito mistři zároveň dělají i praktické ukázky toho, co prodávají. Velmi zajímavá může být pro prcky například výroba mýdel, práce se dřevem nebo informace o včelařství. To vše může být odrazovým můstkem pro jejich budoucí povolání nebo nové hobby.

Agro výstavy

Hlavně ve městech musí využít rodiče každou možnost, která se jim nabízí. Pokud se ve vaší blízkosti nachází nějaká zajímavá agro výstava, určitě tam vezměte i své potomky. Často se tam mohou setkat se zvířátky, které ještě živě nikdy neviděli a opět se mohou těšit i na mnoho praktických ukázek. Když je tam jednou něco nadchne, spíše je přemluvíte i na další návštěvy farem a přírody.

Raději hory než moře

Kromě jiných faktů zvažte i cíl vaší letní dovolené. Prázdniny u moře jsou sice fajn, ale není to ten pravý kontakt s přírodou. Rozdělte si raději volno do dvou částí a jeďte do zahraničí jen na týden. Ty zbylé dny je vezměte někde na výlet u nás a ukažte jim krásy naší přírody. Můžete se zajímat i o agro dovolené, když budete bydlet přímo na farmě nebo se ubytujte v některém z nižších pohoří, aby kondice dětí stačila na menší túry například po naučných stezkách nebo ke zříceninám. Poskytněte jim tak to, na co nemáte po zbytek roku více času a odtrhněte je i na těchto místech od mobilů, tabletů a počítačů. Naplánujte program, díky kterému budete celé dny venku a vymýšlejte hry, které děti zaujmou více než technické vychytávky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hry, které zabaví děti při dlouhém cestování

Cestování s dětmi nemusí být vždy s vypětím sil a s nervy na pochodu. Jen to chce malé rošťáky během jízdy...
více…

Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro...
více…

První pomoc pro děti, které spolkly co neměly

Malé děti strkají do pusinek vše, co najdou a co se jim líbí či voní. Občas je problém strčit jim něco do pusy, co...
více…

Nebezpečí pro děti, které sedí neustále u svých počítačů či televize

O přínosu, ale i škodlivosti výdobytků moderní elektroniky se vedou dalekosáhlé diskuze. Přesto jim někteří rodiče...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Jak cvičit s dítětem pracovní paměť, která je důležitá pro úspěchy ve škole?

Děti se neustále učí a rozvíjejí svou paměť. A nemusí to být jen formou přípravy do školy. Dětem skvěle v jejím...
více…

Mobilní telefony ohrožují děti a způsobují neplodnost mužů

Domácnost, která pomáhá našim rukám, ale škodí životně důležitým orgánům. Ano, i tak by se dala nazvat moderní...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Mobilní telefon nepatří na noční stolek, ani do rukou malých dětí!

Nedaří se vám usnout? Převalujete se na posteli a nemůžete “zabrat”? Ráno vstáváte celí rozlámaní a cítíte,...
více…

Hry na pláži - zábava pro děti i rodiče

Děti se samy na pláži zabaví. Inspirací jim budou hromady písku, ale pokud je již stavby omrzí, přinášíme vám...
více…