Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že nerozeznají slepici od kachny? Ale chyba není v dětech, ale v nás, rodičích! Co dostanou děti pod stromeček? Nový mobil či tablet? Nebo nějaké živé zvířátko, o které se budou muset starat? V mnoha rodinách zvítězí varianta, zahraj si hru, kde všechna zvířata uvidíš a můžeš se i jako o ně starat...

děti, příroda, počítače, rodiče, výchova dětí

Malá zahrádka

I kvůli sobě byste měli hledat způsob, jak se vrátit k zahradničení. Už i u nás existuje systém pronajímání malých zahrad nebo ploch, kde si můžete cokoliv zasadit. V některých případech dokonce za to ani nechtějí peníze, stačí jim, když jim dáte trochu ze své úrody a jejich půda neleží ladem. Nemusíte toho sázet hodně a ani žádné náročné druhy ovoce a zeleniny. Důležité je, abyste naučili se zahrádkou dělat i děti a ukázali jim, jak jednotlivé plodiny vznikají. Nejen tak budou více spjati s přírodou, ale zároveň si budou více vážit potravin, které jim dáte. Možná se zkuste zeptat i někoho z rodiny, malý kousek zahrady nebude chybět nikomu a vy se tam můžete realizovat spolu s dětmi.

Veškerý volný čas v přírodě

Snažte se také rozumně organizovat i váš volný čas. Když v tyto chvíle i vy jen sedíte doma před televizí, nedáváte dětem dobrý vzor. Každý víkend je proto vezměte někde do přírody. Tyto výlety vás nic nestojí, budou na čerstvém vzduchu, poznají nový kout naší krásné republiky a velmi to pomůže i jejich zdraví. Pokud nejste fanoušky turistiky, vybírejte různé parky a jednoduché vycházky v okolí.

Farmářské trhy

Jistou formou spojení s přírodou jsou i farmářské trhy. Děti se tam dostanou do kontaktu s různými druhy zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a jiných zajímavostí. Poznají širší spektrum potravin a zároveň budou v přímém kontaktu s lidmi, kteří je vytvořili. S jejich přirozenou zvědavostí se mohou ptát na otázky, které je zajímají. Dozví se více o tom, jak tyto produkty vznikají a mohou je tam přímo ochutnat. Budete jistě překvapení, že na tomto místě snědí i ty věci, které doma razantně odmítají.

Navštivte farmy

Využijte i možnost nákupu zboží ze dvora, čili přímo v malých farmách nebo na družstvech, kde tyto věci vyrábějí a pěstují. Velmi často tam nabízejí i praktické ukázky jejich práce. Když tam budete s dětmi, jistě vám dovolí prohlédnout si alespoň některé prostory nebo se můžete předem objednat na nějaký kurz, kde si i děti vyzkouší, jak se například dělají sýry. Stačí se jen o tuto tematiku zajímat a najdete dostatek ochotných lidí, kteří vás přiblíží farmářský způsob života.

Řemeslnické trhy

Nejen farmářské, ale i řemeslnické trhy mohou děti vrátit zpět k přírodě. Mnohá povolání a dovednosti jsou spojovány s přírodními materiály. A tito mistři zároveň dělají i praktické ukázky toho, co prodávají. Velmi zajímavá může být pro prcky například výroba mýdel, práce se dřevem nebo informace o včelařství. To vše může být odrazovým můstkem pro jejich budoucí povolání nebo nové hobby.

Agro výstavy

Hlavně ve městech musí využít rodiče každou možnost, která se jim nabízí. Pokud se ve vaší blízkosti nachází nějaká zajímavá agro výstava, určitě tam vezměte i své potomky. Často se tam mohou setkat se zvířátky, které ještě živě nikdy neviděli a opět se mohou těšit i na mnoho praktických ukázek. Když je tam jednou něco nadchne, spíše je přemluvíte i na další návštěvy farem a přírody.

Raději hory než moře

Kromě jiných faktů zvažte i cíl vaší letní dovolené. Prázdniny u moře jsou sice fajn, ale není to ten pravý kontakt s přírodou. Rozdělte si raději volno do dvou částí a jeďte do zahraničí jen na týden. Ty zbylé dny je vezměte někde na výlet u nás a ukažte jim krásy naší přírody. Můžete se zajímat i o agro dovolené, když budete bydlet přímo na farmě nebo se ubytujte v některém z nižších pohoří, aby kondice dětí stačila na menší túry například po naučných stezkách nebo ke zříceninám. Poskytněte jim tak to, na co nemáte po zbytek roku více času a odtrhněte je i na těchto místech od mobilů, tabletů a počítačů. Naplánujte program, díky kterému budete celé dny venku a vymýšlejte hry, které děti zaujmou více než technické vychytávky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…

Kdo by neznal krtečka? Dětský hrdina si zaslouží pozornost

Pohádkových postaviček je v současné době takřka nepřeberné množství. Přesto mezi nimi vyniká jedna, která je...
více…

Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Proč jsou dnešní děti obézní a přesolené?

Přesolujete svoje děti? Ne, řeč tu nebude o zdravých pobytech dětí u moře, ale naopak o nezdravém přesolování...
více…

Jak chránit děti před nebezpečným hmyzem?

Děti milují teplé dny, které jim umožňují pobyt venku. A právě proto je třeba klást velký důraz nejen na jejich...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Na co budou vzpomínat naše děti?

Vzpomínky na dětství dokáží pěkně zahřát u srdíčka. Sice ne vše bylo vždy úplně ideální, ale léty si...
více…

Hry, které zabaví děti při dlouhém cestování

Cestování s dětmi nemusí být vždy s vypětím sil a s nervy na pochodu. Jen to chce malé rošťáky během jízdy...
více…

Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro...
více…