Hudební hry učí děti lásku k hudbě a správné dýchání

Hudba nás provází celým životem. Děti ji vnímají ještě před narozením, proto je dobré, když je již od malička učíme lásce k hudbě. A může to být i formou hudebních her. Nevadí, že nemáme vytříbený hudební sluch, důležitý je patřičný zájem a uvidíte, že to nadchne i velmi malé děti.

děti, výchova dětí, hudba, hudební hry pro děti

Děti v předškolním věku se z hudby radují,

dokážou zcela spontánně a přirozeně zpívat a vnímat hudbu, rádi tancují. Pomocí říkanek a písniček se učí rytmus, který je v raném dětství a vlastně v celém životě velmi důležitý. Prostřednictvím jednoduchých doprovodných nástrojů si procvičují jemnou motoriku, různé způsoby uchycení věcí. Hudba v sobě nese léčivou sílu. Je skvělým prostředkem pro uvolnění či překonání únavy, je to vlastně specifická řeč, jeden ze způsobů komunikace.

Je jasné, že pokud chcete, aby se vaše děti hudbě věnovaly, nepůjde to bez vás

To ale neznamená, že musíte být hudební profesionál. Jedním z nejlepších nástrojů je lidský hlas. Možná patříte k těm, kterým někdy někdo naznačil, či přímo řekl, že jeho zpěv nestojí za nic. Zapomeňte na to a klidně zpívejte, co hrdlo ráčí. Naučit se intonovat, tj. zpívat čistě, je totiž jen věcí techniky a cviku. Tzv. hudební hluch je mýtus, hudba není jen pro vyvolené - těch, kteří opravdu nedokáží hudbu přijímat a vnímat, je ve skutečnosti zanedbatelně málo. Nestyďte se proto před svými dětmi a zpívejte, co na tom, že provedení nebude dokonalé. Jde o to, aby dítě mohlo hudbu nějak zažívat a spoluzažívat, aby s vámi mohlo zpívat.

Je dobré mít doma, dětem snadno přístupné nástroje

Stejně, jako mají vždy někde po ruce barvičky a papír, aby se do muzicírování mohly pouštět, kdykoli se jim zachce. Pořídit si sadu rytmických nástrojů vás finančně nezruinuje a děti se k nim budou rády vracet. Společně se vydejte do obchodu s hudebními nástroji, či na nějaký trh, kde můžete objevit netypické nástroje, může to být zajímavým dobrodružstvím. Nádherný nástroj je například "dešťová hůl" - uvnitř z obou stran uzavřeného válce, vyrobeného z kaktusu, se při pohybu přesýpají drobné kamínky či semínka a vytvářejí tím příjemný uklidňující zvuk na zem dopadajících dešťových kapek.

Různé veselé nástroje si můžete s dětmi i vyrobit

Například do malé plastové lahve nasypete rýži, čočku či drobné těstoviny, společně pak ještě můžete tento jedinečný nástroj nějak ozdobit (například olepit kousky barevného papíru). Děti budou nadšené, to mi věřte. I zvuková dřívka si můžete udělat podomácku, například z bambusu. Navlečením rolniček na provázek také vznikne originální nástroj. Při procházce venku si můžete některé nástroje dokonce nasbírat - co třeba kamínky různých velikostí? Rozhlédněte se po bytě a objevte věci, na které se dá nějak hrát. Váš domov se tak znenadání změní na hudební dílnu. Udělejte si alespoň jednou týdně rodinný hudební podvečer za zvuku plechovek, šustivých sáčků, hrnců, vařeček. Zkuste, jaké zvuky vydávají bosé nohy na parketách či dlaždicích, jak zní pomalu se trhající papír, cinkání lžiček, zatleskejte o sebe podrážkami dětských bačkůrek. Učíte tím děti vnímat jednotlivé zvuky, cvičíte sluch, rozvíjíte fantazii a tvořivost. A vy sami se tak třeba výborně odreagujete.

Můžete si také pořídit nějaký zpěvník, nebo různé CD s lidovými písničkami

a říkankami a ty při poslechu hudebně doprovázet či nějak doplňovat pohybem. Děti se tak učí hudbu poslouchat různými způsoby, rozvíjíte jejich smysl pro rytmus, harmonii, melodii. Rodiče mají často pocit, že dítě by mělo hlavně hrát na nějaký hudební nástroj. Ale k tomu je lepší pomalou a klidnou cestou přijít, nespěchat a naučit dítě nejdřív si hudbu užívat bez poznání not a hudebních zákonitostí. Jednoduché písničky a říkadla vás mohou provázejí i na cestách, na nákupech či na hřišti. Zpívat a prostřednictvím písniček a říkanek se seznamovat s okolním světem je zřejmě nejpřirozenější způsob, jak učit dítě hudbu vnímat jako snadno dostupnou a přirozenou součást každodenního života.

Mějte na paměti,

že opravdu nejde o míru vašeho hudebního nadání, ale o nadšení a chuť s dětmi něco hudebně podnikat. A také při jakékoliv jiné hravé činnosti, fantazii se ani zde meze nekladou. Pokud budete muzicírovat s radostí, velkou láskou a touhou, aby s vámi děti hrály, může vám hudba v mnoha směrech obohatit společný rodinný život. A ještě je tu také nezanedbatelný význam zpívání, a sice ten, že se děti naučí správně dýchat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Lidé, kteří nemají rádi hudbu trpí muzikální anhedonií

Máte v práci kolegu, který vám při nejbližší příležitosti vypíná rádio? I takoví lidé mezi námi existují,...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Lesní mateřská škola vychovává děti k samostatnosti a má vliv i na zlepšení jejich imunity

Malé děti jsou zvídavé a překvapivě samostatné. Mají rády pobyt venku za každého počasí a jsou k tomu i vrozeně...
více…

Jak chránit děti před nebezpečným hmyzem?

Děti milují teplé dny, které jim umožňují pobyt venku. A právě proto je třeba klást velký důraz nejen na jejich...
více…