Jak a kdy začít krmit dítě tuhou stravou?
Krmení dětí v některých rodinách probíhá jako krmení dravé zvěře. Dítě mele hlavičkou, tvrdošíjně odmítá potravu, ale po několika nezdařilých pokusech stejně matka zvítězí. Ale je to boj a ani matka, ani dítě z takového jídla nemají dobrý pocit. Někdy to dopadne tak, že je využito chvilkové nepozornosti dítěte, které bezděčně polkne. Ale odborníci varují a tvrdí, že tímto způsobem krmení zaděláváte dětem na nadváhu až obezitu.
Dítě ví nejlépe, kdy je plné
Malé děti vědí nejlépe, kdy mají přestat jíst. Ale pokud je krmíte a všemožně odvádíte jejich pozornost, jen aby toho spolkly co nejvíce, zbytečně jim škodíte. Podle profesorky Amy Brown bychom měli nechat děti jíst jen tak málo, jak samy chtějí. Tvrdí také, že děti, kterým rodiče dají šanci, aby se krmily samy, jsou zdravější. Profesorka ve své nové knize také tvrdí, že šestiměsíční miminka již nepotřebují rozmixovanou stravu na lžičce, ale jsou připraveny jíst i pevnější kousky. "Nechte je jíst jen tolik, kolik chtějí. Nebojte se, nebudou hladovět. Sklenička dětské výživy je příliš velká na to, co malé dítě potřebuje. Násilné krmení odmítajícího dítěte je velká chyba, kterou děťátku dláždíte cestu k pozdější obezitě."
Lžička neznamená automaticky obezitu
Odborníci sledovali 298 dětj, přičemž zjišťovali, jakým způsobem byly odstavovány a začali je krmit mezi 6. a 12. měsícem. Následně sledovali hmotnost a stravovací chování těchto dětí mezi od 18. do 24. měsíce. Podle profesorky děti, které rodiče nekrmili násilně lžičkou, ale aplikovali přístup jedení "vedeného dítětem", byly později výrazně více schopné přestat jíst, jakmile se cítily plné. Měly také menší pravděpodobnost nadváhy. Tento fakt se prokázal nezávisle na porodní hmotnosti, délce kojení či času odstavení. To hovoří ve prospěch postupu, kdy je dítěti povoleno manipulovat s jídlem, může jíst svým vlastním tempem a vybírat si z talíře to, co mu chutná. Odborníci na dětskou výživu však přidávají, že tento výzkum rozhodně nedokazuje, že krmení lžičkou způsobuje obezitu.
Kdy začít s tuhou stravou
Každé dítě je jiné, ale podle tohoto dokážete zjistit, že je vaše dítě již připravené vedle kojení či umělého mléka i na tužší kousky potravy. Většinou se všechny 3 znaky neukáží před ukončeným 6. měsícem.
1. Dokáže sedět a udrží hlavičku nahoře.
2. Dokáže koordinovat oči, ruce a ústa tak, aby se umělo dívat na jídlo, zvednout ho a dát si ho samo do úst.
3. Dokáže spolknout jídlo. Děti, které na to ještě nejsou připravené, vyplivnou jídlo z úst zpět jazykem, takže ho mají více na obličeji než v ústech.