Jak dítě naučit chodit a padat?

Doba, kdy dítě zkouší první krůčky s sebou přináší i první pády. Rodiče jsou většinou vyděšení a ve snaze, aby se dítě nezranilo ho neustále zachraňují a zvedají dříve, než dítě vůbec stačí dopadnou na zem. Ale tento postup ani pro dítě a vůbec ne pro rodiče ta správná volba. Rodiče jsou unavení a navíc časem zjistí, že i přes úpornou snahu se stejně pokaždé dítěte zachytit nepodaří. A pokud se to stane, dítě si na zadeček hupne, nic strašného se mu nestane a zkouší chůzi znovu a znovu. Pokusíme se vysvětlit tento problém trochu podrobněji.

děti, první dětské krůčky, prevence úrazů u dětí

Většina úrazů se stane v blízkosti rodiče

Dítě, které se bez cizí pomoci dostane do stoje, je zodpovědné za svůj" stav "a musí se umět dostat i zpět na zem. Je to jako byste vylezli na nějakou horu, na vrcholu zjistili, že nevíte jak sejít dolů a mobilem byste zavolali vrtulník, aby vás snesl. Tím přehazujete odpovědnost za své chování na druhé. U dětí je to podobné. Dítě, které maminka zachycuje, má pocit, že matka je součástí jeho pohybového stereotypu a ona je zodpovědná za to, aby se dostalo dolů. Takové dítě se pustí opory, kdykoliv vidí matku v okolí, dokonce i v době, kdy už dávno umí samo dolů. Zcela odmítá rozlišovat mezi tím, zda se na něj díváte a jste připravena ho chytit, nebo zda například vaříte otočená zády k němu. V dětech tento pocit přetrvává léta, a tak nejsou ojedinělé případy, kdy tříleté dítě skočí z prolézačky, u které stojí máma a vypráví si s kamarádkou. A to je i důvod, proč se většina úrazů stane v přímé blízkosti rodiče, který nestačí reagovat.

Naopak dítě, které rodič soustavně nekontroluje před pádem,

se velmi brzy naučí spoléhat samo na sebe. Během dvou až tří dnů se pomocí pádu naučí najít nejlepší a nejbezpečnější cestu dolů. Každý pád je důležitá informace do mozku, jak příští pohyb neudělat.Děti se samy snaží spadnout co nejlépe, často padají na bok či hýždě. Stejně jako vy, když zakopnete na ulici. Dramatické pády, kdy dítě padá a hlavu si udeří o podlahu, je možné vidět právě pouze u dětí spoléhajících se na zachycující rodičovskou ruku. Zkuste si představit situaci, kdy na hodině tělesné výchovy trénujete pád vzad se zpevněným tělem a vzadu vás chytají spolužáci. Musíte v té chvíli úplně zapomenout na všechna bezpečnostní opatření fungující ve vašem těle. A teď si představte, co by se stalo, kdyby vás spolužáci nechytili. Pravděpodobně byste skončili v bezvědomí. Úplně stejně padá chytané dítě. Naštěstí jeho hlava ještě není napevno srostlá, takže se pád "rozprostře" v pružném spojení lebečních kostí. Ale stačí, že dítě trochu povyroste, jeho lebeční kosti srostou a problém je na světě. Takové děti často končí na chirurgických klinikách. Proto je velmi důležité naučit děti ovládat své tělo.

Nejjednodušší cesta jak naučit dítě odpovědnosti za svůj pohyb,

je odejít co nejdál v okamžiku, kdy se dítě postaví. Dítě musí vědět, že ho nechytíte a vy to musíte vědět také. Je dobré být s dítětem v očním kontaktu a stále ho slovně upozorňovat, aby se pevně drželo. Dítě bude pravděpodobně křičet a dožadovat se vaší pomoci, ale držet se bude pevně. Chvilku ho nechte přežít ten pocit, že se nesmí pustit a pak mu ukažte jak dolů. Nejčastější způsob je padnutí, respektive dřep na zadek, pak slézání přes pokrčené kolínko nebo opření se jednou rukou o zem a následné sednutí si na bok. Pokud někdy v počátku dítě spadne, určitě ho nelitujte. Spíše zlehčuje situaci, dělejte se, že jste pád neviděli, usmívejte se. Úzkostný výraz v obličeji dospělého zaručeně rozpláče i nejméně citlivé dítě. Některé děti po opakovaných pádech přestávají na pár dní vyhledávat stoj. Je to známka toho, že na postavení se ještě nejsou připraveny. Až přijde jejich čas, bezpečně vylezou nahoru i slezou dolů. Většinou je to otázka několika dní.

Časté otázky rodičů

  • Já ani manžel dítě ve stoje nechytáme, ale kdykoliv přijde babička, nenechá si to vymluvit a dítě častokrát chytne. Vadí to? Dítě naštěstí přesně rozlišuje, kdo ho chytí, a kdo ne. Ve vaší přítomnosti padat nebude, a pokud k vám babička nechodí příliš často, není to třeba řešit.Často dítě nechám padat, ale někdy to nevydržím a chytím ho. Zdá se mi, že náš mrňous padá stále stejně a padá často. Čím to je? Pokud stojíte velmi blízko u dítěte a ono začne padat, nedá se nechytit ho. Je to reflex! Tím bych se určitě netrápila. Ale snažila bych se příště nestát tak blízko. Pokud děťátko ví, že ho někdy chytíte, je to stejné, jako byste ho chytali stále. Snažte se udržet s ním oční kontakt, odejít dál a upozorňovat dítě, že se má držet a nepustit. Ono vám rozumí, klidně s ním mluvte jako s normálním člověkem.
  • Jak mám zajistit, aby se dítě během pádu nezranilo? Mohu kolem něj rozestavit polštáře? Odkliďte z dosahu všechny malé předměty, o které by se mohlo při pádu poranit. Ale určitě dítě neobkládejte polštáři. Žádné dítě nikdy na asfaltu při pádu žádný polštář nemá. Pokud se naučí padat do měkkého, přizpůsobí tomu i svůj pád. Časem spadne i v místech, kde žádný polštář není a svůj pád nebude schopné brzdit.
  • Dostali jsme od rodičů pro ročního syna speciální helmičku, která chrání hlavičku při pádech a nárazech do hlavy. On ji ale na hlavě nechce a zlobí se kvůli tomu. Dávat mu ji, nebo ho nechat běhat (a padat a plácat se) bez ní? Helmičky pro děti mají smysl pouze po úrazu hlavy, kdy je vhodné, aby se například zahojila ruptura lebky a dítě nesmí spadnout, ale to je asi v režii lékařů, aby to mamince doporučili. Jinak jsou pro běžné použití velice diskutabilní. Přece nemohou rodiče dávat dítěti helmu nepřetržitě? To by ji muselo nosit i do školky, do školy, do vany na koupání a třeba i do postele, co kdyby z ní náhodou uspadlo…….
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Kam na školní výlet? Úniková místnost!

Muzea, výstavy, divadelní představení… To všechno už děti ze školních aktivit dobře znají. Co takhle přijít...
více…