Jak krmit rybičky v akváriu, když odjedeme na dovolenou?

Chystáte se na dovolenou a řešíte kdo vám bude krmit rybičky? Jestli jedete na kratší dovolenou, rybičky v pohodě přežijí. Stačí jim koupit speciální krmivo a zajistit přívod elektrické energie, která se postará o zbytek péče.

rybičky, akvárium, dovolená

Akvárium je nenáročné

Akvárium je na čas nenáročný koníček, který dokáže připravit mnoho hodin zábavy pro oči zvědavých pozorovatelů. Je čas dovolených a mnoho majitelů akvária řeší problém, jak zajistit akvárium během dovolené a nepřítomnosti osoby, která by se jinak starala o chod akvária. Krmení, čištění filtru, kontrola techniky a podobné věci každodenní rutiny se přece musí provádět každý den. Nebo ne?

Technika to zařídí

Časovače vhodně připojené na osvětlení, čerpadla, UV sterilizátory, či jiná technická zařízení v akváriu dokáží nahradit člověka v plné míře. Světlo se zapne a vypne v přesně nastaveném intervalu a nemůže se stát, že ryby budou strádat jeho nedostatkem. Světlo řídí celé akvárium, filtr je zařízení, které funguje bez nutnosti zásahu člověka a pokud je vyčištěn a správně nastaven, tak se bez člověka obejde deset dní bez větších problémů.

Světlo reguluje hlad

Světlo je základem života všeho živého na planetě a svět pod vodní hladinou není výjimka. Ryby se řídí na základě světla, protože pokud světlo dopadá na jejich oči, tak tělo ryby reaguje zvýšenou aktivitou. V podstatě to znamená, že pokud je ryba pod vlivem světla, tak je její příjem potravy mnohem vyšší, než v případě ryby, která má světla méně. Proto je vhodné na dobu naší nepřítomnosti snížit délku světelného dne klidně i o polovinu, abychom utlumili metabolismus ryb a tím i jejich chuť k jídlu. A krmivo je v případě naší nepřítomnosti hlavní věc, která může rybě chybět.

Důležité je krmivo

Pokud odjíždíme na prodloužený víkend, tak se o krmivo v podstatě starat nemusíme. Krátkodobé hladovění není pro ryby nebezpečné, ale právě naopak dokonce prospěšné. 2 či 3 dny bez krmiva totiž rybě neublíží, ale je nutné zdůraznit, že ryba musí být v dobré kondici a nesmí trpět podvýživou. Pokud cestujeme na 7 či 10 dní, tak existuje záchrana v podobě krmiva ve skupenství, které je podobné živočišnému uhlí. Ryby tento "kámen" postupně konzumují a pokryje to jejich potravinové nároky na dobu naší nepřítomnosti. Dospělá, dobře živená a zdravá ryba vydrží bez jídla 10 dní bez větších problémů. Mnohem větším problémem je kanibalismus, který se často vyskytuje mezi dravými rybami, které si takto kompenzují období bez nedostatku potravy. Ale většina druhů ryb se v akváriu na dobu nedostatku krmiva stane vegetariánem a ochotně spása porosty řas a vegetace v akváriu. Tyto rady však platí pouze pro dospělé ryby a ne pro ryby, které jsou v růstovém vývinu. Potěr, či ryby staré pouze několik týdnů se v případě hladovky brání tím, že zastavují svůj růst. Bohužel taková ryba (laicky zvaná i podražená ryba) už nikdy nedohoní v růstu ostatní ryby, které měly potravy dostatek.

Rada na závěr  

Nikdy se nesnažte své ryby natlačit krmivem v den vašeho odjezdu na dovolenou. Je to častá chyba a překrmení je vážnější problém než hladovka. Překrmená ryba má totiž mnohem vyšší spotřebu kyslíku a v případě, že selže filtr, tak je ohrožen i její život. Ryba s prázdným žaludkem dokáže přežít i mírné katastrofy, které by jinak přecpanou rybu zabily.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč je dovolená důležitou součástí života pracujících lidí?

Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší celý rok. A na druhou stranu jsou mezi námi i ti, kteří považují dovolenou za...
více…

Potkan - ideální společník k televizi

Nemůžete s časových či jiných důvodů chovat psa? Pořiďte si potkana! Je to přímo ideální zvířátku do bytu. Na...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Růst svalů, dobrou náladu a imunitu zajistí omega-3 mastné kyseliny

Ukázalo se, že omega-3 mastné kyseliny mají schopnost snižovat odbourávání (ztrátu) svalových vláken. Funguje to...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…