Jak si trénovat mozek a zároveň se pobavit 

Lidský mozek, naše báječné řídící centrum, váží sice asi jenom 1,5 kilogramu, ale je to neskutečně sofistikovaný a složitý orgán. Moderní věda neustále objevuje nové a nové údaje, a není ještě naprosto probádanou částí našeho organizmu. I když činí asi dvě procenta z naší celkové hmotnosti, bere si kolem 20% z naší energetické spotřeby.

mozek, trénink paměti, cvičení, sport, zdraví, duševní zdraví

Levá a pravá hemisféra

Mozek se skládá se z levé a pravé hemisféry v podobě velkých vlašských ořechů, které ovládají opačné strany těla. Levá hemisféra má na starosti analytické myšlení, logiku, jazyk, čísla, matematiku, vědu i fakta a pravá se stará o tvořivost, holistické myšlení, intuici, umění, fantazii, hudbu, emoce nebo humor.

Temenní lalok

Při podrobnějším rozdělení funkcí mozku vědci již dlouho vědí, že temenní lalok kontroluje čtení, pocity, inteligenci nebo jazyk. Čelní lalok pak chování inteligence, paměť a pohyb. Týlní lalok kontroluje zrak a spánkový lalok paměť, zrak, řeč, sluch a chování. Mozek má na svědomí rovnováhu a koordinaci pohybu a poslední část, mozkový kmen, ovládá tlukot srdce, krevní tlak, dýchání a polykání. Geniální, že?

Zastaralé názory

Zastaralé názory, že mozek s věkem stárne a krní, jsou pro mnohé možná výmluvou, jak žít v zajetých kolejích a neučit se žádné nové věci. Je však vědecky dokázáno, že mozek lze stimulovat aktivitou, pohybem. Důležité je dodržovat pitný režim, zdravou životosprávu, zmíněný pravidelný pohyb, kvalitní spánek, jen přiměřeně pít alkohol, omezit tabák a hlavně mít pozitivním přístup k životu. Existuje spousty aktivit, jak si mozek trénovat, procvičovat paměť a logické uvažování. Podívejme se na pár tipů, jak se udržet bystří v jakémkoliv věku.

Nepřestávejte se učit novým věcem

Vyšší úroveň vzdělání je často spojována s lepším mentálním fungováním. I v pokročilém věku si lze udržet silnou paměť. Když je mozek vyzván mentálním cvičením, aktivují se procesy a ty pomáhají udržovat jednotlivé mozkové buňky a stimulují jejich vzájemnou komunikaci.

Učení nového jazyka

Vezměte si takové učení se nového jazyka. Nejenom, že nám usnadňuje komunikaci s lidmi z jiných zemí a kultur, ale výrazně pomáhá našemu milému mozku. Ukázalo se, že lidé, kteří ovládají dva jazyky, mají lepší koncentraci, paměť a pozornost, než ti co mluví jenom jedním jazykem. Dokonce se ukázalo, že je jedno, zda jste se jazyk naučili v dětství nebo pokročilém věku, mozek se dá stimulovat celý život. Je to výborný způsob, jak udržet vaši mysl ostrou a zvýšit inteligenci.

Zahrajte si šachy

Šachy jsou jistě inteligentní hra, ale neplatí, že ji mohou hrát jenom géniové nebo super nadaní lidé. Ve skutečnosti je hraní šachů neuvěřitelně prospěšná zábava, jenž vede k lepšímu fungování mozku, zlepšení paměti, kognitivních schopností a strategickém myšlení. Královskou hru šachy si jako trénink a bystrost mozku, což při analytické hře pokeru určitě potřebuje, oblíbila Jennifer Shahadeová ze Spojených států stejně jako Stanislav Cifka, známý český profík hry Hearthstone. Bavit se hrou a ještě si potrénovat mozek zní jako dokonalá kombinace.

Zpívejte si, pokud možná zvesela

Další příjemnou aktivitou, která krásně prospívá mozku, je zpívání. To, že se učíte a opakujete texty nebo se snažíte vzpomenout na ty staré, přispívá k aktivitě a vše nové je pro váš mozek užitečné. Nemáte hudební sluch? Co se zkusit naučit novou báseň? Je to tak, stereotypické chování prostě mozku nedělá dobře. Učením se zlepšuje plasticita mozku a učením můžeme mozek posílit, aby vytvářel nové nervové dráhy a sítě.

Cvičte, cvičte, cvičte...

Pohybem si zlepšujete kondici fyzickou, ale zároveň tím pečujete i o svou mysl. Díky cvičení se nám zvyšuje tvorba nových mozkových buněk. Přestože začnete s trénování těla později, ve středním věku nebo v průběhu stáří, stále budete výrazně svůj mozek stimulovat. Pokud máte například sedavé zaměstnání nebo nemáte ke sportům vřelý vztah, začněte s menšími a dosažitelnými cíli. Člověk nemusí přece hned začít trénovat na maraton. Vyjděte si na procházku na čerstvém vzduchu, jděte si zaplavat do bazénu nebo si najměte služby osobního trenéra a nechte si udělat postupně tréninkový plán na míru.

Rady na zbystření mozku

Rad na zbystření mozku a udržení jeho aktivity existuje celá řadu. Může to být nový koníček, který vám bude dělat radost. Zkuste si vyměnit ruce a používejte méně svojí dominantní ruku, čistěte si zuby nebo držte vidličku tou druhou. Zdá se to snadné, ale může to být výzva. Navštěvujte přátele, zapojujte se do zajímavých debat a hlavně se dobře bavte. Ne nadarmo se říká „veselá mysl půl zdraví“.

Zdroj obrázku: sutadimages / Shutterstock.com

 

comments powered by Disqus