Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?
Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po prázdninách do kolektivu, kde ne všechny děti jsou úplně fit a nakazí ostatní. Po nemoci se vrátí dítě oslabené antibiotiky zpět do kolektivu a situace se často opakuje. Opět tam je dítě, u kterého ještě nemoc nepropukla naplno a záleží na momentálním stavu imunity ostatních dětí, zda se u nich rozvine nemoc v plné síle.
Dobrá imunita
Je k nezaplacení a u dětí to platí dvojnásob, proto u nich je třeba odolnost vůči nemocem budovat již od narození. Tento fakt rodiče nejednou podceňují a dělají chyby nesprávnou životosprávou v rodině, přehnanou a úzkostlivou péčí, nebo nedoléčením nemoci a nepromyšleným časným nástupem dítěte do kolektivu. Zhoršení imunity způsobuje také zhoršování životního prostředí, časté podávání antibiotik a výskyt virových onemocnění. Na druhé straně, aby bylo dítě zdravé, mělo by být nemocné čtyřikrát do roka kvůli tvorbě obranyschopnosti organismu. Jistým způsobem imunitu dětí ovlivňuje i genetická predispozice, tzn. že pokud jsou nemocnější rodiče, obvykle se historie opakuje i u dítěte. Svůj podíl na tvorbě dětské imunity má také výživa v kojeneckém věku, včetně kojení (alespoň šest měsíců). Do pátého roku věku se obranyschopnost dítěte teprve buduje, proto bývají děti v tomto věku častěji nemocné a každou chvíli bojují s "obyčejnou" rýmou. Déle kojené děti s nástupem do kolektivu po třetím roce života by neměly být často nemocné, nekojené jsou jejich pravým opakem. Zvýšená nemocnost je také u dětí, které jdou poprvé do školky, komunity, ve které přijdou do styku s jinými bakteriemi či viry než na jaké byl jejich organismus zvyklý a je tak podrobeno testu imunity. Imunitu dokáže posílit vydatný spánek, odpočinek, aktivní pohyb na čerstvém vzduchu a za každého počasí, ale i pestrá, hodnotná strava s dostatkem vitaminů a pravidelný pitný režim. Důležitý je jejich příjem vitaminu C a zinku z přírodních zdrojů, např. hlíva ústřičná či třapatka nachová. Děti bychom neměli držet ve sterilním prostředí, ale právě naopak. Očkovat je dáváme jen proti vážným chorobám, neboť jejich imunitní systém potřebuje na posílení překonat lehčí nemoci. Jen tak se totiž naučí bojovat s bakteriemi a viry. Pokud má dítě mírnou teplotu a kašel, to ještě neznamená, že ho hned začneme "dopovat" antibiotiky. Ty by se měly užívat jen v nezbytných a opravdu vážných případech. Jinak si organismus na ně zvykne a když je bude skutečně potřebovat, prostě nezaberou. Zdravému dítěti také není třeba denně podávat přípravky na posílení imunitního systému, který se s běžnými infekcemi dokáže vyrovnat sám. Stálým umělým posilováním imunity a dodáváním umělých vitaminů organismus zleniví a jeho obranyschopnost se oslabí.
Obranyschopnost a vitaminy
Ke každému dětskému organismu je třeba pro jeho jedinečnost přistupovat velmi citlivě, protože jeho imunostimulace je velmi individuální. Na podzim je obecně nutné zabezpečit na podporu obranyschopnosti zvýšený přísun vitaminů, bílkovin či stopových prvků, např. vitaminů B, A, C, železa či selenu. Pro dětský vyvíjející se organismus je zcela nepostradatelný dostatek vitaminů a minerálů, které dětem zajišťují zdravý růst, vitalitu a celkový správný vývoj. Vitaminové přípravky pro děti jsou určeny i pro posílení jejich obranyschopnosti. Tzv. umělé vitaminy lze koupit v lékárně v různých formách jako sirupy, pastilky, šumivé zda žvýkací tablety apod. Většinou mají sladkou či ovocnou příchuť a příjemnou vůni, takže budou dětem i chutnat. Třeba je však vybírat podle individuálních potřeb dítěte, proto se o vhodnosti jakéhokoliv vitaminového doplňku nezaškodí poradit s lékařem, které dítě zná. Také je velmi důležité nepřekračovat doporučené dávkování a není vhodné současně dětem podávat několik vitaminových přípravků najednou, aby nedošlo k předávkování. Kromě toho, vitaminy by dítě mělo pravidelně dostávat především ve stravě a syntetické vitaminy užívat pouze ve výjimečných případech.
Kdy jít k lékaři
Pokud dítě začíná být nemocné, nemusíte se hned plašit a utíkat k lékaři. Nejdříve mu zkuste pomoci především zvýšením přívodu tekutin, vitaminu C (čaj s citrónem) a v případě mírně zvýšené horečky podat přípravky Echinacey hned na počátku onemocnění, kdy ještě nejsou zcela vyvinuty příznaky. Podpořit to můžete i zinkem a selenem. Pokud dítěti teče z nosu, rýmu je třeba zlikvidovat. Nosní kapky mu však dávat nemusíte, pokud je rýma vodnatá, nebo dítě nemá ucpaný nos. Postačí kapky s obsahem soli. Při kašli použijte přípravky proti kašli. Suchý kašel provází zánět dýchacích cest v počátečním stádiu a dítěti stačí podat antitusikum ve formě sirupu. Při vlhkém, hlenový kašli musíte v první řadě dítě zbavit hlenů pomocí mukolytika. Existují trochu také kombinované přípravky s tlumícími účinky na kašel a zároveň umožňují vykašlávání, jako Stoptusin a Pleumolysin. Prochladlé dítě potřebuje klid a omezení tělesné aktivity. Předškoláky i školáky je třeba ponechat doma a za pár dní mohou být opět fit.