Léčivou látku s obsahem alkoholu si vyrobte z čerstvého nebo sušeného kořene. Pokud si však můžete vybrat, zvolte raději čerstvý a získaný na podzim. Tehdy má největší léčivou sílu, jen se připravte na to, že při jeho získávání se řádně zapotíte. Ale námaha se vám vícenásobně vrátí. Jak na to? Čerstvě vykopaný kořen umyjte, očistěte od černé kůry a nastrouhejte na kuchyňském struhadle. Do zavařovací sklenice nalijte půl litru vodky a přidávejte nastrouhaný kostival tak dlouho, až dosáhne hladinu. Nádobku zavřete, kořen nechte v alkoholu louhovat čtrnáct dní a každý den sklenicí protřepejte. Potom obsah přeceďte, zbývající alkohol vylisujte z kostivalu a bylinkovou tekutinou naplňte menší lahvičky.
Tinkturou z kostivalu vyléčíte bolavé koleno a ulevíte při revmatismu. Několikrát denně si jí natírejte bolavé klouby. Stejně pomáhá při vymknutí, zkrátka při všech bolestech kloubů, svalů a šlach. Postará se také o lepší scelování kostí při zlomeninách a podporuje tvorbu mazu, což brání vysychání kloubů. Vymaže modřiny a zmírní otoky. Abyste dosáhli ideální léčebný efekt, na noc si na poraněné místo přiložte obklad z gázy namočené do tinktury. Překryjte ho mikrotenovým sáčkem a obvažte.
Tinkturu si namíchejte z čerstvých nebo sušených květů a kvalitního bílého, alespoň čtyřicetiprocentního alkoholu. Pamatujte na to, že při použití vysušených rostlinek získáte menší objem tekutiny, v suché podobě absorbují více alkoholu než v čerstvé. Léčivý zázrak si můžete připravit dvojím způsobem. Při prvním nemusíte nic vážit. Stačí, když do zavařovací sklenice nalijete destilát a pomalu do něj vsypete oranžové květy měsíčku lékařského tak, aby hladina sahala centimetr nad ně. Nádobu zavřete, směs nechte dva týdny odstát a občas promíchejte. Po čtrnácti dnech obsah přeceďte, z květů důkladně vylisujte zbývající alkohol a tekutinu vlijte do menších lahviček. Uložte je do chladné a tmavší místnosti. Při druhém způsobu přípravy pracujte s poměrem jedna ku pěti, což znamená, že na sto gramů květů potřebujete 500 ml alkoholu. Dále už postupujte stejně jako při prvním způsobu. Pozor! Pokud používáte sytě oranžové čerstvé květiny, před zalitím je rozemelte v mlýnku. Narušíte v nich rostlinná vlákna a květy se lépe vyluhují.
Proč po ní sáhnout?
Měsíčková tinktura má silné hojivé i protizánětlivé účinky. Dělá zázraky zvenku i zevnitř. Nedají vám spát ani jíst bolavé afty či zanícené dásně? Polévkovou lžíci hojivého zázraku si vlijte do úst a vyplachujte je co nejdéle. Bolí to, ale pomáhá. Když se vám často dělají záděry kolem nehtů, několikrát denně si dejte na ně léčivý roztok a zakrátko se zacelí. Ničí vašemu partnerovi život ekzém? Zarudlou a svědící pokožku mu potřete každou hodinu, zakrátko se uklidní. Stejně postupujte i při proleženinách, těžko se hojících ranách a vředech. Účinné jsou i měsíčkové obklady na noc. Namočte gázu do léčivé tekutiny, lehce vyždímejte, přiložte na postižené místo, překryjte mikrotenovým sáčkem a obvažte obinadlem.
Kdy ji pít?
Vzplanul ve vašem těle jakýkoliv zánět, máte podrážděný žaludek, játra, tlusté střevo či dělohu? V tom případě si tři-až pětkrát denně naordinujte čajovou lžičku tinktury. Pijte ji zamíchané v trošce čaje. Bolí vás během menstruace břicho tak, že šplháte po zdi? Třikrát denně polkněte lžičku, začněte už pár dní před začátkem periody. Proč se ještě vyplatí mít po ruce měsíčkovou tinkturu? Zlepší činnost centrální nervové soustavy a srdce. Bylinkáři ji doporučují i jako prevenci rakoviny a dokonce se používá k podpůrné léčbě zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva nebo jater.
Zázračnou tekutinu si připravte z čerstvých nebo sušených květů. Postupujte stejně jako při měsíčku. Do zavařovací sklenice nalijte kvalitní bílý destilát a sypte do něj usušené rostliny řepíku lékařského, dokud nesahají téměř po hladinu alkoholu. Nebo si léčivý koktejl vyrobte v poměru jedna ku pěti. Potřebujete sto gramů sušených rozdrobených nebo čerstvě pomletých květin a půl litru alkoholu. Sklenici na čtrnáct dní zavřete a každý den směs promíchejte. Tekutinu pak přeceďte, z řepíku vyždímejte zbývající alkohol, tinkturu naplňte do menších lahviček a uložte na tmavší místo.
Kdy ji použít?
Řepíková tinktura má při zevním použití silný hojivý a protizánětlivý účinek. Sáhněte po ní hlavně při kožních onemocněních. Zhojí hnisavé a nehojící se rány, pohmožděniny, odřeniny, zkuste ji i na bércové vředy či ekzémy. Vybrala si vás za oběť hnisavá angína? Nekupujte drahá kloktadla, spolehněte se na hojivý řepík. Lokem neředěné tinktury si hrdlo pořádně vykloktejte. Stejně postupujte i u aftů.
Proč se popíjí?
Neboť vyhojí různá zánětlivá onemocnění. Čajovou lžičku tinktury vlijte do trochy čaje pijte tři-až pětkrát denně při problémech se žaludkem, s dvanáctníkem, slinivkou či se žlučníkem. Bonusem bude i silnější imunita.
Kdy si vyrobit tinkturu z této žlutě kvetoucí byliny? Když vás sužuje pochmurná nálada, kterou nic nevylepší. Rovněž při problémech se spánkem a při stavech úzkosti. Na její přípravu jsou ideální plně rozkvetlé rostlinky, ale stejnou službu vám udělá i sušená třezalka. Nadrobno ji nakrájejte, nasypte do zavařovací sklenice a zalijte kvalitní vodkou, domácí pálenkou nebo konzumním lihem. Alkohol by měl sahat dva až tři centimetry nad vrstvu bylinek. Už po chvíli si všimnete, že obsah zrudne díky hypericinu, červenému barvivu. Směs nechte dva týdny macerovat, denně ji promíchejte, pak přeceďte a léčivo můžete užívat. Každý den si dopřejte čtyři čajové lžičky. Ústup depresivní nálady zaznamenáte po sedmi až čtrnácti dnech. Později dávku snižte na dvě či tři lžičky denně, ale popíjejte ji několik měsíců.
Propolisová tinktura sice nepatří mezi lahůdky, ale léčí jedna radost. Máte v rodině včelaře? Vyžádejte si od něj alespoň dvě stě gramů této hmoty a vložte ji do sedmi decilitrů konzumního alkoholu nebo vodky. Každý den směs promíchejte a na devátý ji přeceďte. Skolila vás angína? Kávovou lžičku propolisového přípravku vlijte do dvou decilitrů teplé vody a tímto si hrdlo několikrát denně vykloktejte. Proti chřipce s vysokou horečkou nebo tekoucímu nosu zabojujte třiceti kapkami tinktury, které spolkněte třikrát denně. Budete se divit, jak vám v okamžiku prohřeje organismus, a pocítíte úlevu. Poradí si i se všemi kožními chorobami, dokonce i s plísní na nohou. Postižená místa si potřete vatou namočenou v tinktuře a nepříjemné svědění se stane minulostí. Pozor! Pokud patříte k alergikům, raději se propolisové tinktuře vyhněte, patří k silným alergenům. Nejste si jisti? Otestujte se. Vnitřní stranu zápěstí si potřete malým množstvím tekutiny a sledujte, zda se na něm neobjeví vyrážka či zarudnutí pokožky. Když je vše v pořádku, klidně ji smíte používat.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu