Lyžařský výcvik pro všechny děti

Lyžařský výcvik, který byl dříve pro všechny děti samozřejmostí, se dnes stává noční můrou rodičů. A proto není nijak neobvyklé, když rodiče rozhodnou, že dítě na lyžařský výcvik nepojede, protože je to pro rodinu obrovská investice. Ale nemusí tomu tak být. I to nejnešikovnější dítě potřebuje pobyt na čerstvém horském vzduchu se spolužáky a má touhu se naučit něčemu novému. Rodiče i děti si od sebe na chvilku odpočinou a provětrají se i vztahy v rodině. A navíc, rodiče o lyžařském výcviku vědí hodně dopředu, což jim umožňuje dítě obdarovávat průběžně věcmi, které na lyžařský výcvik bude potřebovat. A ne všechno dítě musí mít nové anebo svoje!

Kolik to bude stát?

To je první otázka, kterou si položíte. Pokud bydlíte v oblasti, která se může pochlubit nějakým lyžařským střediskem a navíc máte i bohatou nadílku sněhu, máte to z části vyhráno. Odbouráte tím totiž největší náklady na ubytování a stravování, protože děti se vždy po výcviku vrátí domů a postačí jim menší kapesné, které by musely dostat i bez toho, že jdou na lyžařský výcvik. Horší je to už pro ty rodiče, kteří musí vyslat děti do vzdálenějších míst. Každá škola samozřejmě hledá nejlevnější možnost a když se jí podaří, snaží se najít i nějaké alternativní zdroje, které by alespoň o něco tyto výdaje zmenšily. Může to být například organizovaný třídní sběr papíru, z jehož výtěžek zaplatí například přepravu na místo výcviku. Naštěstí, některé ubytovací zařízení nabízejí různé slevy, na které se snaží nalákat školy. Zatímco některé dávají zdarma lyžařské skipasy, jiné nabízejí alespoň slevy na ně nebo připraví akční ceny na stravu. Spolu s poplatky za vlek vyjde však i tak týdenní výcvik kolem 5 000 korun. Za tuto částku dostanou děti celodenní stravu, ubytování a nějaký bonus jako zmíněné skipassy. K tomu však připočítejte ještě nějaké kapesné, které bude potřebovat dítě na koupení čaje přímo u svazích nebo pokud si bude chtít dopřát nějakou sladkost.

Raději půjčené

K dosavadním nákladům přidejte ještě jeden hlavní a to v podobě lyží a potřebné výstroje. Nejlevnější možností je její půjčení. Pokud je to možné, půjčujte je mimo hlavní střediska, kde jsou ceny levnější. V závislosti na službách té konkrétní firmy si budete moci vybrat i z doplňkových výrobků jakou jsou například přilby nebo brýle. Toto vás vyjde nepochybně levněji, než koupě vlastních sportovních potřeb. Když se však bude věnovat dítě tomuto sportu dlouhodobě, z tohoto hlediska se vám jednoznačně vyplatí raději investovat do nových lyží. Můžete se porozhlédnout i po bazarech, kde je najdete levněji. Nezapomeňte ani na šusťákové oblečení, které děti ochrání před promoknutím. Pokud nemáte dostatek financí na kupování speciálních souprav, pořiďte alespoň nějaké levnější určené pro běžné používání, které je také dobře ochrání.

Dostatek náhradního oblečení

Odložte na chvilku tyto starosti a zaměřte se na balení. Důležité je udržet děti v suchu, neboť jen tak je ochráníte před nachlazením a případnými komplikacemi z něj. Je sice pravda, že většinu času budou trávit na svahu, a tak toho vlastně moc nebudou potřebovat. Jenže, během výcviků jsou děti ubytovány ve větších pokojích, takže se jim ne vždy podaří všechno usušit na radiátoru a druhý den si znovu obléci. Dbejte hlavně na suché ponožky, z nichž by mohly nejdříve onemocnět, takže ty jim přibalte do zásoby. I když by se dívky jistě chtěly parádit, snažte se jim zabalit zejména něco teplého, neboť lehká trička velmi nevyužijí. Pokud je to možné, přidejte jim i pár termo kousků, které je dobře ochrání před chladem. K nezaplacení budou i dobré kozačky s drsnou podrážkou. Takto vyzbrojené se pak mohou děti vydat rovnou na svahy.

Pár vitaminů to jistí

Určitě to znáte ještě i ze svých dětských let. I když budete dětem dokola mluvit o tom, že mají pít raději teplý čaj a vyhýbat se bublinkovým vodám, když přijdou do pokoje rozehřáté, budou vám sice přitakávat, ale realita bude jiná. Snažte se jim proto do zavazadla přibalit i trochu ovoce a apelujte na to, aby nezapomněly alespoň něj. Když mají raději šumivé vitaminy, přidejte jim je také, posílená imunita jim přijde vhod. Nezapomeňte ani na horké nápoje s vysokým obsahem vitaminu C, které fungují jako první pomoc při prvních příznacích chřipky, nějaké cucavé tablety na bolest v krku a teplotu. Raději ať jsou děti předem připraveny, než by je to mělo nepříjemně zaskočit, a pak lyžařský výcvik proležely v posteli.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články