Má vaše dítě v pořádku oči? A kolik hodin stráví u tabletu?
Oční vady u dětí nejčastěji odhalí rodiče. Je proto na nich, aby své děti patřičně sledovali a pokud u nich zjistí nějaké zrakové problémy, ihned vyhledali očního lékaře. Samozřejmě vyšetření zraku je i součástí pravidelných preventivních prohlídek u dětských lékařů, ale ty jsou v delším časovém rozmezí, kdy už může být oční vada odborným lékařem léčena a korigována.
Včasná diagnostika
Včasná diagnostika zrakových problémů u dětí je mimořádně důležitá. Kontrola zraku vašich ratolestí je součástí preventivní prohlídky u lékaře, ale signály poruch se můžete naučit rozpoznat i sami. Rozvoj zrakových funkcí probíhá u dítěte do sedmi až osmi let. Čím starší je, tím obtížnější bude možné případnou chybu zlepšit nebo úplně napravit.
Nejsnáze pozorovatelné příznaky u dítěte
- Přivírá oči.
- Dívá se na hračky jedním okem.
- Při pozorování naklání hlavičku.
- Sedí příliš blízko televizoru.
- Stěžuje si na časté bolesti hlavy.
- Vyčerpává ho kreslení, čtení nebo prohlížení obrázků.
- Při podávání předmětu sahá mimo, do prostoru.
Kdy jít k lékaři?
Pokud se vám i zdá, že je vše v pořádku, zkontrolovat zrak u odborníka byste měli dát dítěti nejpozději před nástupem do školních lavic. Dřívější vyšetření v prvním roce života je nutné, pokud vy jako rodiče nosíte brýle s vyšším počtem dioptrií. V tomto případě je větší pravděpodobnost, že vaše děti oční vady zdědí.
Cviky na tupozrakost
Zanedbané oční vady mohou způsobit nebezpečnou tupozrakost (amblyopie), při které oko ztrácí schopnost ostrého vidění. Způsobuje ji právě útlum z nečinnosti oka. Speciálními cviky a zakrytím zdravého oka se dá ovlivnit jen do osmého roku života dítěte, kdy se tento orgán přestane vyvíjet a zrakové funkce již není možné ovlivnit.
Nejčastější poruchy zraku u dětí
- Šilhání - rozeznáte ho už u miminka. Do půl roku může být přirozenou nedokonalou koordinací pohyblivých svalů oka. Je proto třeba jej pozorovat. Po tomto časovém úseku se obvykle samo spraví. Pokud se tak nestane, navštivte lékaře!
- Astigmatismus - některé plochy jsou vnímány ostře, jiné rozmazaně. Jde o neschopnost rovnoměrného zaostření celého zorného pole. Způsobuje ji nesouměrné zakřivení povrchu oční rohovky. Obvykle se projevuje u dětí v předškolním věku a doprovází krátkozrakost.
- Krátkozrakost (myopie) - diagnostikována bývá nejčastěji u dětí ve věku od deseti do dvanácti let. Projevuje se mlhavým viděním do dálky, které se snaží zlepšit jejich přimhouřením. Počet dětí a dospívajících s tímto onemocněním neustále narůstá. Kromě jiných rizikových faktorů k němu přispívá i časté zaostřování na blízké předměty, kdy je využívána pouze centrální část sítnice.
Tablet - horší než počítač!
Příliš dlouhé trávení času s pohledem do tabletu nebo mobilního telefonu může vyvolat takzvanou falešnou krátkozrakost nebo jinak křeč očního svalu. V průměru se do nich díváme z o čtyřicet centimetrů kratší vzdálenosti než do monitorů počítačů. Následkem může být zdvojené vidění a také zánět spojivek.
Oční hygiena
Nejlepší prevencí je procvičování očních svalů. Odborníci nedoporučují používání tabletu více než půl hodinu, po které by si dítě mělo udělat delší přestávku. A to platí i pro dospělé! Pokud se se musíte na obrazovku dlouhodobě dívat z krátké vzdálenosti, každou půl hodinu si udělejte čas na krátkou oční jógu. Stačí se zadívat na vzdálenější předměty a několikrát za sebou rychle zamrkat. Přidat můžete i kroužení očima, pomalé pohyby na všechny strany s třemi až čtyřmi opakováními.