Namáčení obilovin, ořechů, luštěnin a semínek odstraňuje látky, které našemu tělu škodí

Luštěniny, obiloviny, semínka a ořechy by se měly před přípravou a konzumací namáčet. Ale proč? Jestli si myslíte, že je to kvůli stravitelnosti a rychlejší přípravě, tak sice máte také pravdu, ale ten nejdůležitější důvod to není. Namáčením zůstanou v těchto potravinách důležité a zdraví prospěšné látky, ale škodlivé se vyplaví. Někdy můžeme navíc do vody přidat i jablečný ocet nebo himalájskou sůl, čímž ozdravný proces potravin ještě podpoříme. Anebo můžeme k namáčení použít třeba kefír či acidofilní mléko.

Obsah antinutrientů

Konkrétně jde o fytáty, taniny, goitrogeny a inhibitory enzymů. Fytáty se například vážou na vápník, magnesium, zinek, měď a železo v trávicím traktu a brání jejich vstřebávání. Proto strava bohatá na nenamáčené obiloviny vede k deficienci mnoha minerálů a dokonce k osteoporóze. U mnoha lidí se konzumace nenamáčaných obilovin projevuje nadýmáním. Pokud však obsah těchto nežádoucích látek snížíme, nebo dokonce je zcela odstraníme, získáme téměř dokonalé potraviny. A nejlepší na tom je, že celý tento proces nás bude stát minimum času.

Historie

Dříve byli lidé mnohem chytřejší i přesto, že neměli takový přístup k informacím, jak máme dnes my. Kdysi většina receptů z obilovin či ořechů začínala tím, že se tyto suroviny předpřipravily. A předpřipravily se jednoduchým namáčením. Dnes se doba zrychlila. Zjistilo se, že namáčení není nezbytné a zapomnělo se na to, proč se vlastně ořechy či obiloviny namáčely. Namáčením však odstraňujeme nejen antinutriční látky naopak tímto procesem dokonce tvoříme prospěšné látky pro naše tělo nebo zvyšujeme využitelnost některých minerálů.

Namáčením 

  • odstraňujeme fytáty
  • taniny
  • neutralizujeme enzymové inhibitory
  • vytváříme množství prospěšných enzymů
  • zvyšujeme množství vitaminů (speciálně vitaminy skupiny B)
  • obiloviny s obsahem lepku (žito, pšenice, špalda, ječmen atd.) se stávají snadněji stravitelné a méně nafukují
  • bílkoviny jsou lépe využitelné
  • odstraňujeme minerální deficience

Jak na namáčení obilovin?

Co se týká správného namáčení, tak obiloviny namáčíme tak, že přidáme teplou vodu, acidofilní mléko, kefír, citronovou šťávu nebo jogurt a necháme přes noc na teplém místě. Ráno je můžeme propláchnout vodou, ale je možné použít i tu, ve které byly namáčené

Do luštěnin přidáme jablečný ocet

Luštěniny zaléváme teplou, až horkou vodou s přidáním octa (nejlépe jablečného) a namáčíme minimálně 48 hodin. Vodu často měníme. Na vaření už použijeme čistou vodu, ne tu, v níž se máčely. Pokud vás i po takovém precizním namáčení luštěniny stále nafukují, zkuste k nim přidat mořské řasy. Zlepšíte chuť, zvýšíte stravitelnost, minimalizujete nafukování a navíc si doplníte velmi nedostatkový minerál - jód. Mezi nejchutnější řasy patří kombu, nori vločky nebo kelp.

Do ořechů a semínek dáváme himalájskou sůl

Ořechy a semínka namáčíme v teplé vodě, do které přidáme lžíci soli (nejlépe himálajské). Minimální čas namáčení je u většiny ořechů 7 hodin, kešu ořechy se namáčejí 6 hodin. Po namočení je propláchneme ve studené vodě a necháme vysušit nebo ihned konzumujeme. Mouky z ořechů, tak ty se namáčet nemusí. Mandlová mouka se vyrábí z mandlí bez slupky a tím pádem je v ní množství antinutrientů mnohem menší. Pokud si děláme doma mouku z naturálních mandlí, nejlépe uděláme, pokud je nejdříve namočíme do mírně slané vody na 12 hodin, pak vodu slijeme a usušené mandle meleme na mouku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články